Лобас І.А., Шабельник Т.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Вплив сучасних інформаційних технологій на обліково-інформаційне забезпечення автоматизованого управління

 

Однією із функцій суспільного середовища як і будь-якої іншої системи є отримання й оброблення інформації та формування на її основі управлінських рішень, які шляхом самоорганізації визначають існування та подальший розвиток такої системи.

Традиційні засоби автоматизації практично вичерпали свій ресурс і не приносять бажаного ефекту від скорочення трудомістких ділянок облікової роботи. Тому актуальним стає питання повної автоматизації облікової роботи разом із збільшенням інтелектуальних знань бухгалтерів щодо аналітичного осмислення облікової інформації.

Завданням статті є дослідження особливостей повної автоматизації обліку та управління на основі інформаційних технологій шляхом умовного виділення різних рівнів управлінського процесу.

Автоматизація в загальному розумінні являє собою комплекс технічного, організаційного й економічного характеру, який полягає у мінімізації або у повному вилученні безпосередньої участі людини в процесі здійснення функцій виробничого та управлінського процесу на основі масового застосування новітніх ІТ.

Всі інформаційні технології класифікують на три види: інформаційно-довідкові (пасивні), інформаційно-консультаційні (активні) та інформаційно-управлінські технології. Інформаційно-довідкові технології дозволяють попередньо ввівши первинну інформацію отримувати результативні дані у режимі діалогу. Інформаційно-консультаційні технології за розробленим алгоритмом здатні самостійно збирати та періодично видавати користувачеві інформацію у зручній для нього формі оптимальних управлінських рішень та прогнозування управлінських наслідків. Інформаційно-управлінські технології автоматично реалізують функції управління від збору первинної інформації до прийняття управлінських дій в кожній конкретній ситуації.

Після повної автоматизації аналізу показників обліку теоретично стає можливим здійснення коригування відхилень від плану без участі людини. Якщо система управління є простою та замкнутою (відсутній вплив зовнішнього середовища), існує можливість без участі людини здійснити управлінську дію для повернення підконтрольного об’єкта в стан рівноваги.

Коли вчені відокремили з системи управління стадію прийняття управлінських рішень, то спочатку здавалося, що достатньо розробити математичну модель і реалізувати її на комп’ютері. Проте стратегічний напрям управлінського та фінансового обліку важко піддається формалізованому опису, оскільки ґрунтується на суб’єктивізмі працівників, які працюють з обліковою інформацією.

Тому повністю автоматизованим в даний час може бути лише оперативне управління на основі управлінського і фінансового обліку (на короткий період часу).

Відповідно до встановлених меж автоматизації ділянки облікової та управлінської роботи на торговельному підприємстві можна поділити на дві групи: які підлягають, та які не підлягають повній автоматизації.

Так, повній автоматизації підлягають оперативний управлінський облік, фінансовий облік, нормування, облік, контроль та управління товаропросуванням, контроль прийняття управлінських рішень.

До ділянок, що не підлягають повній автоматизації, відносяться управлінський облік стратегічного характеру, фінансовий облік стратегічного характеру, планування, прийняття тактичних управлінських рішень, прийняття стратегічних управлінських рішень.

Таким чином, уданий час можна говорити про повну автоматизацію прийняття управлінських рішень оперативного характеру на основі здійснення управлінського та фінансового обліку без участі працівників. Стратегічний напрям обліку та стратегічні управлінські рішення на сучасному етапі не підлягають алгоритмізації та повній автоматизації.

Проте, навіть повна автоматизація виробництва не звільняє бухгалтера від цілковитого ведення управлінського та фінансового обліку. Тому думки про повне вилучення працівників із процесу здійснення управлінського та фінансового обліку для всіх галузей економіки не варто вважати апріорним ,а таким, що потребує глибшого дослідження ролі та функцій бухгалтера у повністю автоматизованій системі обліку.

 

Література:

1.                 Яковлєв Ю.П. Контролінг на базі інформаційних технологій. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 318с.

2.                 Муравський В. Відмова від первинного документування як чинник інтеграції повністю автоматизованої системи обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. - №10. – С.35-43.

3.                 Муравський В. Застосування інформаційних технологій в первинному обліку торговельних, розрахункових і транспортних операцій // вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2009. - №3. – С.69-76.