Секція «Педагогические науки»/ 6. Современные методы преподавания

Ніколаєнко О.В.,

Ушата Т.О.,

Чернігівський інститут економіки і управління, Україна

Мультимедійні засоби в інтенсифікації процесу навчання іноземних мов

Головною метою навчання іноземних мов у вищих навчальних закладах є надбання студентами вмінь та навичок грамотного використання іноземної мови в реальних життєвих ситуаціях не тільки повсякденного, але й ділового, професійного спілкування. Для подальшої опитимізації та підвищення ефективності процесу навчання все частіше застосовуються мультимедійні засоби. Саме завдяки їм сучасна методика збагатилася новими формами та методами викладання. Можливості та ефективність нових інформаційних технологій важко переоцінити. При роботі з мультимедійними засобами інформація передається (і сприймається) різними шляхами, тобто подання інформації дублюється, що значно покращує і пришвидшує її засвоєння. Комп’ютер підвищує ступінь індивідуалізації самого процесу навчання, дозволяючи кожному студентові працювати в потрібному для нього режимі. Крім того, комп’ютер дає можливість отримати саме ту допомогу, яка потрібна студенту на даному етапі. Суттєво змінюється якість контролю за виконанням роботи, що забезпечуює гнучке управління навчальною діяльністю. Використання анімації та відеофрагментів активізує емоційне сприйняття інформації, що також має позитивний вплив на засвоєння матеріалу.

Останнім часом у викладанні іноземних мов набув поширення комунікативно-орієнтований підхід, основною ціллю якого є використання мови в конкретних ситуаціях спілкування, тобто навчання націлене на використання іноземної мови в житті, для чого необхідно володіти певними уміннями та навичками.

В умовах реального мовлення комунікативні уміння функціонують у сукупності, проте в ході навчання їх необхідно розділити для того, щоб сприяти їх синхронному розвитку і постійному контролю над ними.

За характером роботи з інформацією виділяють наступні групи умінь: 1) рецептивні – аудіювання та читання; 2) продуктивні – говоріння та письмо. Метою навчального процесу є забезпечення розвитку вищеназваних комунікативних умінь, що сприяє формуванню так званої комунікативної компетенції. Використаня мультимедійних засобів прискорює цей процес не тільки при роботі в класі, але й при самостійному вивченні мови. Це надзвичайно важливо, оскільки оволодіння іноземною мовою в немовному вузі у великій мірі залежить від ефективності самостійної роботи студентів вдома, в бібліотеці, лінгафонному кабінеті, комп’ютерному класі. Для більшості студентів в процесі вивчення іноземної мови труднощі виникають з аудіюванням, яке включає водночас сприйняття, розпізнання і розуміння мовленнєвих сигналів. Як правило, на початковому етапі велику увагу приділяють роботі над вимовою. Проте, насамперед, студенту необхідно навчитися не вимовляти, а розпізнавати значимі звуки мови. Слід враховувати те, що сприйняття іншомовного матеріалу на слух пов’язане з двома головними категоріями труднощів: загальними, що характерні для аудіювання в цілому; і специфічними, що властиві саме тій іноземній мові, яку вивчають. До загальних труднощів як правило відносять необоротність та часову обмеженість усного мовлення, індивідуальні особливості того, хто говорить і того, хто слухає.

Специфічними є труднощі, що виникають у зв’язку зі складністю самого мовного матеріалу – труднощі фонетичного та лексико-граматичного плану. Сааме застосування сучасних комп’ютерних програм створює нові можливості для подолання цих труднощів, бо студент має змогу прослухати інформацію в такому темпі і стільки разів, скільки йому потрібно.

В процесі навчання викладач прагне досягти певної мети: сформувати і виробити у своїх студентів стійкі мовленнєві навички та уміння. На занятті він керує процесом вирішення поставлених завдань і визначає, яку саме частину цієї роботи і яку роль буде виконувати комп’ютер, застосування якого значно збільшує як час српийняття іншомовного мовлення кожним студентом, так і час його говоріння. При самостійній роботі над мовою студент, завдяки мультимедійним засобам, сам визначає коли і скільки часу він може приділити виконанню різних видів вправ.

Найважливішим при вивченні мови є початковий етап, бо саме в цей період закладається основа мовної діяльності, формуються головні уміння та навички, встановлюється зв’язок співвідношень між звуками і літерами. Цей період є і найскладнішим через сильний вплив рідної мови, і саме в цей період доцільним буде застосування комп’ютерних програм, багато з яких дозволяють працювати з мікрофоном, наприклад, програма “Professor Higgins”. Завдяки цій програмі студенти можуть записати і відкорегувати свою вимову, порівнюючи її з наведеними зразками. Працюючи над вимовою, необхідно враховувати, що процес сприйняття мовлення на слух відрізняється активним цілеспрямованим характером і вимагає від студента значної концентрації уваги. Успішність аудіювання залежить від багатьох факторів, зокрема від зацікавленості студентів у вивченні даної теми, від мотивації.

Питання стосовно обсягу введення нового лексичного матеріалу при сприйнятті на слух також можна вирішити через індивідуальний підхід з урахуванням особливостей пам’яті кожного студента в групі. Роль викладача в такому разі зводиться до здійснення контролю за тим, щоб всі введені слова і вирази були вірно сприйняті студентами.

Сучасні комп’ютерні програми пропонують значний вибір підготовчих вправ, де сприйняття на слух відпрацьовується на різних рівнях, починаючи від окремих звуків, потім слів, словосполучень, простого речення, складного речення і закінчується комплексом вправ над зв’язаним висловлюванням. Підчас роботи з монологічним висловлюванням чи з діалогом, комп’ютер значно полегшує сприйняття інформації:

• студент при необхідності може прослухати інформацію стільки разів, скільки потрібно для її повного (або майже повного) розуміння, намагаючись при роботі з кожним новим аудитивним матеріалом скорочувати кількість повторнихпрослуховувань, доводячи їх до одного або двох разів;

• наявність візуальної підтримки (малюнків або фільму), спостерігання за артикуляцією мовця, допомагає слуховому сприйманню, робить його мовлення, яке звучить, яснішим і зрозумілішим;

• правильність сприйняття інформації студент може перевірити, перейшовши на інший режим роботи - читання, який передбачено в більшості програм, (from Listening to Reading) і в якому весь озвучений матеріал з’являється на дисплеї у друкованому вигляді (як в програмі TriplePlayPlus та ін.)

 В процесі підготовки студентів до самостійної роботи з навчаючими комп’ютерними програмами необхідно сформувати в них не тільки практичні навички використання комп’ютера, а й уміння критично оцінювати самі програми з точки зору їх ефективності при вивченні іноземної мови.

Таким чином, використання мультимедійних засобів у навчанні дозволяє зробити як заняття з іноземної мови в класі, так і самостійну роботу студентів більш різноманітними, цікавими та продуктивними, з використанням ігрових моментів, що сприяє кращому засвоєнню мовного матеріалу.

Література

1. Аносова Н. Э. Обучающие компьютерные программы нове возможности преподавания иностранного языка // Вопросы филологии. – 1995.

2. Бовтенко М. А. Компьютерная лингводидактика. – Новосибирск: Изд-во “НГТУ”, 2000.

3. Полат Е. С. Метод проектов на уроках иностранного языка //Иностранные языки в школе. – 1997.

4. Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования. – М.: Изд-во “Академия”, 2003.