Чепка О.В.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

 

СТАНОВЛЕННЯ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ НА ЕТАПІ НЕПЕРЕРВНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ У ПЕДУНІВЕРСИТЕТІ

 

Професійне становлення майбутніх учителів на етапі неперервної підготовки у педуніверситеті здійснюється на основі нарощування знань і формування на їх основі професійних умінь і навичок у відповідності з вимогами кваліфікаційної характеристики професії: формування психологічної готовності студентів до розуміння суті діяльності вчителя; розвиток умінь функціонально-організованої діяльності; формування навичок застосування технологій навчального процесу, адаптованого до умов майбутньої професійної діяльності; складання індивідуально-орієнтованих програм, що сприяють розвитку творчих здібностей майбутнього вчителя; формування методологічної культури майбутнього вчителя, його готовності до інноваційної діяльності, проведення різних видів практик.

Результат цього етапу – оволодіння студентами досвідом педагогічної роботи; утворення в структурі їх особистої системи професійно значимих якостей, відношень і соціальних дій в їх єдності як основу професійної майстерності; формування готовності до нової соціальної ролі [1, c.6].

Все це стає можливим завдяки: розробленню критеріїв конкурсного відбору і умов переводу випускників коледжу для продовження навчання за програмою педуніверситету; вибору альтернативних варіантів навчальних планів і програм; співпраці викладачів зі студентами в процесі навчання. Співпрацю слід розуміти як наявність у суб’єктів навчальної діяльності спільних інтересів у розв’язанні пізнавальних завдань, що забезпечує культуру педагогічного спілкування у педуніверситеті. Від того, як складуться відносини між студентами і викладачами залежить ефективність підготовки майбутнього вчителя.

Професійне становлення на основі нарощування знань, умінь і навичок розглядається нами не просто як механічний їх приріст, а збільшення їх об’єму, накопичення відомостей про специфіку педагогічної підготовки і особливостей її реалізації у процесі діяльності початкової школи.

Професійне становлення майбутнього вчителя початкових класів досягається шляхом ускладнення способів навчальної діяльності, при якому теоретичні знання і практичні уміння й навички, сформовані на першому етапі неперервної підготовки в навчальному комплексі «педколедж-педуніверситет» були актуалізовані і потрібні, не дивлячись на теоретичну спрямованість навчання на етапі педуніверситету.

Нарощування знань, умінь і навичок на етапі підготовки у педуніверситеті передбачає збільшення їх об’єму, накопичення відомостей про специфіку професійної підготовки і особливостей її реалізації у педагогічному процесі початкової школи. Нові знання, уміння і навички про особливості підготовки майбутніх учителів початкових класів призводять до підвищення вихідного рівня їх професійної підготовки.

Приріст знань, умінь і навичок забезпечується переходом від ступеня до ступеня в процесі неперервної підготовки в навчальному комплексі «педколедж-педуніверситет», що в рамках нашого дослідження зумовлює формування готовності майбутніх учителів початкових класів до професійної діяльності. При переході до наступного ступеня професійної підготовки закладаються більш її глибокі основи, які забезпечують успішне виконання майбутніми вчителями професійних функцій у початковій школі.

Професійне становлення майбутніх учителів у педуніверситеті відрізняється від педколеджу не тільки об’ємом знань, але насамперед, фундаментальністю і творчими способами майбутньої професійної діяльності, не максимумом знань, а їх мобільністю і керованістю, гнучким пристосуванням до умов професійної діяльності. Відповідно до вищезазначеного у процесі розробки програм навчальних дисциплін нами враховувалися такі положення:

        виявлення подібності і відмінності змісту підготовки до професійної діяльності у початковій школі на етапах педколеджу і педуніверситету;

        збереження логіки навчальних дисциплін із урахуванням більш високого рівня теоретичного узагальнення;

        орієнтація на підготовку студентів до нових професійних функцій;

        побудова освітньої діяльності на етапі професійної підготовки у педуніверситеті і з урахуванням професійного досвіду, набутого на етапі професійної підготовки у педколеджі на якісно новому рівні.

Професійна підготовка майбутніх учителів початкових класів на всіх етапах будується так, щоб передача нових знань і формування умінь і навичок здійснювалась із урахуванням наявних у студентів уявлень про специфіку і особливості професійної діяльності у початковій школі.

Отже, нарощування знань, умінь і навичок на етапі професійної підготовки майбутніх учителів у педуніверситеті передбачає опору на теоретичні знання, отримані в процесі навчання в педагогічному коледжі, а також особистий досвід професійної діяльності при поетапному формуванні системи знань, умінь, навичок, які забезпечують високі результати готовності до професійної діяльності у початковій школі. Кожен з наступних етапів базується на змісті теоретичної і практичної підготовки попереднього, включає в себе в якості вихідних попередні теоретичні знання і практичні уміння і навички в галузі професійної підготовки.

 

Література:

1.     Горшунова ЛА. Сущность преемственности в управлении подготовкой учителя / http:www/informika/ru/text/magaz/pedagog/pedagog-8/at7/ntm.