К.т.н. Дуднікова Н.М.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ „ДонНТУ”, м. Горлівка, Україна.

 

критерій оцінки безпеки руху на ділянках автомагістралей

 

В результаті проведених досліджень встановлено, що визначальною характеристикою можливості виникнення ДТП з причин втрати водієм керованості транспортного засобу, є співвідношення щільностей руху за відповідними смугами.

Пропонується наступний запис критерію оцінки безпеки руху на ділянках автомагістралей з попередження виникнення ДТП через втрату водієм керованості транспортного засобу, для ДТП на лівій та правій смугах руху:

 

                          ,          .                              (1)

 

         де ,  - максимальна щільності руху транспортного потоку на лівій та правій смузі руху ділянки автомагістралі, при який може виникнути ДТП, що розглядається, авт./м;

,  - максимальне значення щільності руху по лівій та правій смузі руху ділянки автомагістралі, авт./м.

де  - максимальна щільність руху транспортного потоку на правій смузі руху, при який може виникнути ДТП, що розглядається, авт./м.

В зв’язку з тим, що планується оцінювати відповідним критерієм всі види ДТП, які відбулися за вказаною причиною, можливо сформувати розрахункову формулу для визначення значення критерію оцінки безпеки руху на ділянках автомагістралей:

                                        (2)

 

У формулі (2) застосовуються три показника (), які були розроблені вище, кожен з котрих змінюється від 0 до 1. Сума їх значень забезпечує коливання результату у межах від 0 до 3. Тому, з метою отримання значень запропонованого критерію оцінки безпеки руху на ділянках автомагістралі  в межах від 0 до 1, його значення необхідно розділити на 3, що враховано у вигляді коефіцієнту 1/3.
Розроблений критерій оцінки безпеки руху на ділянках автомагістралей з попередження виникнення ДТП через втрату водієм керованості транспортного засобу було експериментально перевірено.

Результати експериментального підтвердження адекватності запропонованого критерію:

б)

 

а)

 
 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Розрахункове значення запропонованого критерію безпеки руху () на ділянці дороги загального користування державного значення Київ – Луганськ – Ізварине М-04 км 741 – км 772 для умов втрати керованості нормативним автомобілем ГАЗ-24 (рис. а) та кількість ДТП () (види 1, 2, 3, 4) з легковими автомобілями за сім останніх років (рис. в)        

 

  Побудовані графічні залежності були перевірені на наявність кореляційного зв’язку. Розрахунковий коефіцієнт лінійної кореляції для легкових автомобілів склав 0,826.

в)

 

г)

 
 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Розрахункове значення запропонованого критерію безпеки руху () на ділянці дороги загального користування державного значення Київ – Луганськ – Ізварине М-04 км 741 – км 772 для умов втрати керованості нормативним автомобілем ЗІЛ-130 (рис. в) та кількість ДТП () (види 1, 2, 3, 4) з вантажними автомобілями за сім останніх років (рис. г)

 

  Побудовані графічні залежності були перевірені на наявність кореляційного зв’язку. Розрахунковий коефіцієнт лінійної кореляції для вантажних  автомобілів склав 0,752.

Таким чином, розроблений критерій оцінки безпеки руху на ділянках автомагістралей з попередження виникнення ДТП через втрату водієм керованості транспортного засобу є адекватним даним щодо об’єкту дослідження.

 

Література:

1. Бабков В.Ф. Проектирование автомобильных дорог: В 2-х ч. / В.Ф. Бабков, О.В. Андреев. – М.: Транспорт, 1987. – 368 с.

2. Шевяков А.П. Организация движения на автомобильных магістралях / Шевяков А.П. – М.: Транспорт, 1985. – 90 с.