Кушнір С.А., Домницька І.Л., Румянцева Н.В.

Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара

ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДИНИ Bromeliaceae Juss. В УМОВАХ ЗАХИЩЕНОГО ГРУНТУ

На сьогоднішній день представники родини Bromeliaceae Juss. є одними з найпоширеніших у декоративному квітникарстві, значна кількість їх видів є зникаючою та знаходиться під охороною. Вони є невід’ємними та незамінними частинами багатьох екосистем. Та незважаючи на їх очевидну важливість в естетичному, природоохоронному та комерційному сенсі, на сьогодні родина є мало вивченою: інформації щодо догляду в умовах захищеного ґрунту недостатньо. Представники родини є надзвичайно цікавими об’єктами дослідження. Їх незвичні життєві форми та особливості будови і розвитку не мають аналогів у рослинному світі.

Метою нашої роботи було проведення інвентаризації перспективних видів родини Bromeliaceae Juss., детальної розробки особливостей догляду та збереження генофонду колекції ботанічного саду для подальшого поширення їх серед інших ботанічних садів і квітникарів-аматорів.

Після проведеної нами інвентаризації успішно інтродукованих представників родини Bromeliaceae виявилося, що серед 40 видів колекції 14 видів є досить перспективними для використання в інтер’єрах різного функціонального призначення як за декоративними якостями, так і за вимогами щодо догляду. Тому подальшим нашим завданням було дослідження їх біолого-екологічних особливостей саме в умовах захищеного ґрунту  ботанічного саду, та розробка на основі експериментальних даних та фенологічних спостережень комплексу агротехнічних прийомів для успішного вирощування бромелій в умовах захищеного ґрунту нашої кліматичної зони.

Об’єктами досліджень були обрані представники певних видів колекції родини бромелієві ботанічного саду ДНУ ім. Олеся Гончара, а саме –  Aechmea bracteata, Vriesea splendens, Cryptanthus acaulis, Tillandsia usneoides. Оскільки різні види бромелій походять із різних екосистем – від пустелі до тропічного дощового лісу та відрізняються за морфофізіологічними показниками, доцільно було включити до експерименту усі наявні в колекції екологічні типи:

1. Цистерново-кореневий.

2. Цистерново-безкореневий.

3. Грунтово-кореневий.

4. ”Атмосферні„ бромелії.

Визначення найбільш типових для певного екологічного типу видів дозволило максимально близько віднайти оптимальну суміш агротехнічних заходів для кожного з них.

Для постановки експерименту з підбору оптимальної ґрунтової суміші було обрано 3 земляні сумішки:

1) 2 частини  кори,  1 частина - коренів папороті, 1 частина - листової землі, 1/2 частиниперегною,  1 частинамоху сфагнум, 1/3 частини - верхового торфу.

2) 2 частини листової землі, 2 частини садової землі, 2 частини перегною, 1 частина соснової кори, 1 частина  піску.

3) 2 частини листової землі, 2 частини хвойної землі, 2 частини перегною, 1 частина дернової землі, 1/2 частини соснової кори, 1/4 частини перліту, 1/4 частини верхового торфу (земляні сумішки, які використовуються співробітниками лабораторії тропічної та субтропічної флори ботанічного саду Харківського національного університету).

Необхідний для кожного з видів склад ґрунтосуміші визначався за показниками приросту листків (табл. 1) та діаметру розетки (табл. 2).

За обома показниками ріст молодих розеток Vriesea splendens проходив найкраще на субстраті І. Він виявився достатньо легким та пухким, завдяки наявності таких складових, як кора, корені папоротей та мох, якими збагачені субстрати у місцях природного зростання цього виду. Усі молоді рослини мали оптимальні показники приросту та добре розвинену кореневу систему.

Таблиця 1.  Кількість листків в розетках досліджуваних рослин, які зростали на різних субстратах, шт.

Види

Субстрат

№1

№2

№3

Aechmea bracteata

10,200 + 0,800

9,800 + 0,980

10,600 + 0,980

Vriesea splendens

12,400+ 0,980

10,400+ 0,980

11,800+ 0,800

Cryptanthus acaulis

16,800+0,230

14,800+1,500

17,800+1,500

 

Таблиця 2. Діаметр розеток досліджуваних рослин, які зростали на різних субстратах, см

Види

Субстрат

№1

№2

№3

Aechmea bracteata

12,560+0,630

11,400+0,220

12,820+0,15

Vriesea splendens

15,600+0,200

14,800+0,130

15,140+0,200

Cryptanthus acaulis

17,420+0,270

17,200+0,420

17,820+0,270

За результатами експерименту для 3-річних сіянців Aechmea bracteata оптимальним виявився субстрат ІІІ.

Субстрат ІІІ найкраще підійшов також і для Cryptanthus acaulis.

Для ”атмосферних„ бромелій субстрат не потрібен, достатньо закріпити їх на фрагменті кори або іншого нетоксичного матеріалу.

За нашими спостереженнями, в цілому ґрунтова суміш для бромелій повинна бути легкою та рихлою для розвитку сильної кореневої системи, яку досить важко отримати при культивуванні бромелій в умовах захищеного ґрунту. Субстрат не повинен сильно розмокати та ущільнюватися при зрошуванні. Для цього він повинен мати у своєму складі розрихлюючи фракції, такі як кора, корені папоротей, дрібний керамзит (для субтропічних видів), вермікуліт, перліт тощо. Субстрат має бути добре дренованим та пористим для запобігання загнивання коренів.

Таким чином, встановлені нами особливості субстрату для різних екологічних типів бромелієвих говорять про необхідність індивідуального підходу при вирощуванні представників кожного з них.