Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Ярова Ю. Ю., Жупанова Ю. П.

Науковий керівник асист. Даценко Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Аудит фінансових результатів діяльності підприємства

Забезпечення прогресивного економічного розвитку економіки, яка перебуває під негативним впливом світової фінансової кризи, пов’язане з вирішенням питання підвищення фінансових результатів (прибутків) діяльності підприємств на основі своєчасного аналітичного оцінювання впливу зовнішніх і внутрішніх факторів.

Одержання високих фінансових результатів є основною метою діяльності кожного господарюючого субєкта. У фінансових результатах знаходять пряме відображення всі сторони діяльності підприємства: рівень його технології та організації виробництва, ефективність системи управління, контролю за рівнем витрат та рівнем реалізаційних цін, особливості господарського механізму та державне регулювання розвитку певної галузі, виходячи з її значення для розвитку економіки країни.

Дослідженню проблем організації та методології контролю фінансових результатів приділили увагу у своїх працях провідні вітчизняні вчені-економісти: Білуха М.Т., Борщевський П.П., Бутинець Ф.Ф., Герасимович А.М., Гуцайлюк З.В., Демяненко М.Я., Кірейцев Г.Г., Коцупатрий М.М.,   Кужельний М.В., Лінник В.Г., Моссаковський В.Б., Рудницький В.С.,      Саблук П.Т., Сопко В.В., Сук Л.К., Чумаченко М.П. та інші.

Метою дослідження є теоретичне обґрунтування формування фінансових результатів, методики їх визначення, контролю та аудиту з урахуванням вимог міжнародних стандартів, напрямків узагальнення передового досвіду та розробка рекомендацій щодо поліпшення облікового процесу.

Фінансовий результат являє собою універсальну економічну категорію, яка  враховує два чинники основної мети підприємницької діяльності - доходи та витрати. Формування інформації про доходи і витрати здійснюється послідовно та безперервно за допомогою системи бухгалтерського обліку [2].

Фінансовий результат, за умови його позитивного значення, є джерелом платежів до бюджету, а також розширеного відтворення виробництва. З його допомогою створюється стимул для підвищення ефективності діяльності підприємства.

Аудит господарської діяльності, у тому числі фінансових результатів передбачає оцінку господарських операцій та інформації про умови функціонування підприємства, відображених у фінансовій звітності, про систему бухгалтерського обліку. Оцінюючи об’єкт перевірки аудитори дотримуються певних критеріїв. При цьому необхідно правильно обирати критерії оцінки всієї фінансової звітності, зокрема Звіту про фінансові результати.

До важливих завдань (крім традиційних) аудиту фінансових результатів відноситься: визначення ефективності облікової політики і системи внутрішнього контролю за здійсненими операціями; шляхи мінімізації витрат і втрат підприємства та максимізації очікуваного і реального прибутку; оцінка балансового прибутку, ефективність його розподілу і використання; аналіз впливу різних факторів на величину прибутку.

З огляду на представлені завдання аудиту варто розглянути дві методики визначення фінансового результату:

Перша методика (балансовий метод) визначає фінансовий результат (прибуток/збиток) як різницю у вартості так званих чистих активів на кінець і початок звітного періоду. Чисті активи - це різниця між загальною вартістю активів підприємства і величиною заборгованості третім особам.

Згідно другої методики фінансовий результат являє собою різницю між доходами і витратами виробництва. В цьому випадку велике значення має застосована методика розрахунку доходів і витрат, їх розмежування між витратними періодами [1].

Досліджуючи питання щодо ефективності організації і методології контролю фінансових результатів, можна виділити основні внутрішньогалузеві фактори, що впливають на розмір отриманого прибутку. До них віднесено: вузька спеціалізація виробництва; залежність від якості заготовленої сировини та її ціни; висока матеріаломісткість та велика питома вага технологічних матеріальних втрат; визначення фактичного обсягу реалізованої готової продукції тільки після одержання підтвердження про її надходження покупцями; часта, безпідставна зміна договірної (відпускної) ціни після дати відвантаження (реалізації) продукції.

Враховуючи вплив перелічених факторів на фінансовий результат та існуючу методологію контролю, з метою підвищення ефективності контролю фінансових результатів, доведено доцільність його ведення за центрами відповідальності, зокрема за центром прибутку. Це дає змогу після проведення відповідного аналізу  доходів і витрат зробити висновки про ефективність управління господарськими процесами, а також про ефективність використання ресурсів підприємства тощо.

Отже, процес удосконалення форм і методів проведення аудиту фінансової діяльності відбувається безперервно, враховуючи зміни в економічному житті держави та підприємств. Він збагачується дослідженнями й розробками вчених і практиків як країн з традиційно ринкової економіки, так і країн, що розвиваються. Ось чому проведення якісного аудиту фінансових результатів на підприємствах України сприятиме поліпшенню показників фінансово-комерційної діяльності окремих господарських одиниць і держави в цілому.

Література:

1. Кирилюк В.О. Особливості визначення і використання фінансового результату //Фінанси України. - №8. - 2010. - С. 137-140.

2. Янок Д.А. Економічний зміст фінансових результатів діяльності підприємств // Актуальні проблеми економіки. - № 11. - 2009 - С. 91-96.