Нусінова О.В., к.е.н., доцент

Міжнародний науково-технічний університет, професор

 

РИНКОВА БЕЗПЕКА ЯК СКЛАДОВА БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Поняття «безпека» є комплексним та багатогранним, сфера його застосування протягом усієї історії постійно розширюється, тому в сучасних умовах категорія «безпека» є однією з найскладніших.

В табл. 1 проведено порівняння складових безпеки у різних авторів.

Таблиця 1

Складові загальної безпеки підприємства

 

Автор та номер

літера-

турного джерела

Політико-

правова

та силова

Кадрова та інтелект-туальна

Техніко-

технологічна

Екологічна

Інформа-ційна

Фінансова

Шкарлет [ 9]

+

+

+

+

+

+

Закон про безпеку [8 ]

Внутрішньо- та зовнішньо-політична

Соціальна

Науково-технологічна

+

+

Еконо-мічна

Берлач [2]

Фізична

+

Науково-технічна

+

Еконо-мічна

Болгар [3]

Політична та війсь-кова

Соціо-культурна

+

Еконо-мічна

Головінов [4]

+

Соціальна

Науково-технологічна

+

+

Еконо-мічна

Барановський [1]

Науково-технологічна

Сировинно-ресурсна та енергетична

+

Грунин [5]

+

Науково-технічна

Еконо-мічна

Демьяненко [6]

Трудова

+

+

+

Дорогунцов [7]

+

Соціальна та демографічна

+

Еконо-мічна

 

Як видно з табл. 1, в більшості робіт виділяються політико-правова та силова, кадрова та інтелектуальна, техніко-технологічна, екологічна, інформаційна та фінансова складові.

В Законі про безпеку [8] політико-правова складова має назву внутрішньо- та зовнішньополітична. В роботі [2] цій складовій відповідає фізична, а в роботі [3] – військова. Кадрова та інтелектуальна складова в Законі про безпеку [8], а також в роботах [4, 7] називається соціальною. В роботі [3] для цієї складової використовується назва «соціокультурна», а в роботі [6] – трудова.

Техніко-технологічна складова в Законі про безпеку [8] та в роботі [4] називається науково-технологічною, а в роботах [2, 5] – науково-технічною. Екологічній складовій в роботі [1] відповідає сировинна та енергетична. Що стосується фінансової складової, то в багатьох роботах вона пов’язується з економічною. На наш погляд, економічна сфера набагато ширша за фінансову та частково проявляється в усіх інших складових загальної безпеки, хоча всі складові загальної безпеки, за винятком фінансової, не є безпосередньо економічними.

Деякі автори роблять основний акцент не на загрозах, а на урахуванні інтересів підприємства. Очевидно, що безпека підприємства можлива тільки за умови забезпечення балансу інтересів усіх осіб, зацікавлених у результатах діяльності підприємства. Дійсно, недостатнє урахування інтересів будь-якої зацікавленої особи на користь інших осіб призводить до дестабілізації та погіршення економічного стану підприємства.

Особливо це стосується великих стратегічних підприємств та їх об’єднань, які суттєво впливають на різні сторони діяльності суспільства. Частіше всього за рахунок коштів містоутворюючих підприємств утримується велика кількість об’єктів соціально-культурного призначення, проводяться природоохоронні заходи, благодійна діяльність. Завдяки цьому підприємство знаходить додаткову підтримку в суспільстві, зокрема з боку органів місцевої влади.

На нашу думку, діяльність зі створення позитивного іміджу підприємства в суспільстві є обов’язковим елементом сучасної бізнес-стратегії підприємств, що додатково забезпечує безпеку підприємства. Отже, пропонуємо доповнити структуру безпеки підприємства «репутаційною складовою», а до функцій безпеки додати функцію забезпечення балансу інтересів.

Також до традиційної класифікації складових загальної безпеки підприємства пропонуємо додати ринкову складову. Це зумовлено тим, що зовнішні загрози з боку конкурентів підприємства в сучасних ринкових умовах господарювання є одними з найважливіших. Невипадково в загальновідомому методі SWOT-аналізу цим загрозам відводиться перше місце. Отже, ринкова складова безпеки включає загрози збільшення частки ринку у конкурентів, створення їх обєднань, злиття та поглинання у конкурентів, захоплення конкурентами сировинних баз або ринків збуту.

 

Література:

 

1.     Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення) – К. : КНТЕУ, 2004. – 760с.

2.     Берлач А.І. Безпека бізнесу / Відкритий міжнародний ун-т розвитку людини "Україна". — К. : Університет "Україна", 2007. — 280с.

3.     Болгар Т.М. Фінансова безпека банків в умовах ринкової трансформації економіки України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / Українська академія банківської справи НБУ. – Суми, 2009. – 21с.

4.     Головінов О.М., Горожанкіна М.Є., Дмитриченко Л.І., Дмитриченко Л.А., Жемчужнікова Г.П.. Соціальна політика та економічна безпека – Донецьк: Каштан, 2004. – 335с.

5.     Грунин О.А., Грунин С.О. Экономическая безопасность организации. – СПб.; М. ; Х. ; Минск : Питер, 2002. – 160с.

6.     Дем'яненко Г.Є. Економічна безпека торговельного підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. – Донецьк, 2003. – 18с.

7.     Дорогунцов С.І., Ральчук О.М., Федорищева А.М. Безпека розвитку і безпека стабільності - відповідь на виклики глобалізації / Рада по вивченню продуктивних сил України. – К. : Знання, 2004. – 39с.

8.     Закон України «Про основи національної безпеки України» № 964-IV вiд 19.06.2003  // Офіційний вісник України – 2003. – №29. – С.38.

9.     Шкарлет С.М. Економічна безпека підприємства: інноваційний аспект: моногр. – К. : Книжкове видавництво НАУ, 2007. – 436с.