«Дослідження проблем інвентаризації активів підприємства»

 

Давидова Т.В.студентка спецiальноcті «Облiк та аудит»  VI курс

Доц. каф. «Обліку і аудиту»  Маркiна Л.Ю.

Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини

ВНЗ Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»

 

Зростання вимог до підвищення ефективності інвентаризації з метою поліпшення управління та контролю в нових умовах господарювання, зумовлюють необхідність наукового дослідження даної проблеми. Недосконалість чинних нормативних актів, які регламентують інвентаризаційну діяльність та невідповідність практики інвентаризаційної роботи вимогам підвищення ефективності використання майна суб'єкта господарювання, забезпечення його збереження зумовлює актуальність дослідження організації інвентаризаційної роботи, практики проведення інвентаризації та удосконалення відображення її результатів в обліку [3].           

Метою дослідження є теоретичне визначення сутності, змісту, ролі інвентаризації в господарській діяльності, обґрунтування значення та місця інвентаризації в бухгалтерському обліку, комплексне вивчення стану та перспектив розвитку інвентаризаційної робота та можливість комп'ютеризації інвентаризаційного процесу.

Для досягнення поставленої мети були намічені наступні основні завдання:

- розкрити сутність і зміст поняття інвентаризації;.

- визначити мету і завдання;

- визначити місце і роль інвентаризації активів і зобов'язань в сучасних умовах господарювання;

- визначити перелік об'єктів і суб'єктів інвентаризації;

- уточнити класифікації інвентаризації у відповідності з потребами сучасних умов господарювання;

- дослідити етап інвентаризаційної роботи на підприємствах;

- визначити основні показники за допомогою яких можна проаналізувати стан інвентаризаційної роботи на підприємстві.

Об'єктом дослідження є організація і методика проведення інвентаризації активів і зобов'язань на виробничих підприємствах.

В системі бухгалтерського обліку інвентаризація є обов'язковим, важливим, суттєвим і необхідним елементом цього методу. Інвентаризації, як одному з елементів методу обліку властива певна самостійність і незалежність від інших елементів. В обліковому циклі інвентаризація передує балансу і звітності [1].

 В сучасних умовах господарювання мета інвентаризації полягає у виявленні фактичної наявності і стану об'єкту, що перевіряється, виявленні відхилень від нормативних, планових, облікових та інших даних, у відповідності до яких вони можуть функціонувати, та їх нормативно-правовому регулюванні. Досягти мети та розв'язати завдання, що поставлені перед Інвентаризацією, можливо лише при належному рівні її організаційного, технічного, економічного та обліково-аналітичного забезпечення.

В господарській діяльності окремого підприємства об'єктами інвентаризації виступають об'єкти бухгалтерського обліку і господарського контролю, які мають кількісний вираз та вартісну оцінку, а фактичну їх наявність і стан можна визначити органолептичними прийомами та шляхом перевірки або підтвердження сальдо [2].

Інвентаризаційний процес як безальтернативний засіб пізнання фактичного стану передбачає наявність об'єкта і суб'єкта інвентаризації. В якості суб'єктів виступають носії прав та обов'язків - державні інститути, структури та підрозділи, що згідно з чинним законодавством мають право на здійснення контролю фінансово-господарської діяльності, а також власники та керівники підприємства.

При проведені інвентаризації слід дотримуватись наступних її принципів: раптовості, всебічності, повноти охоплення об'єктів, гласності, ефективності, оперативності, економності, об'єктивності, точності, своєчасності і плановості, співставленості, безперервності, а також організаційно-правових.

Виділення в інвентаризаційному процесі таких стадій, як організаційна, підготовча, технологічна і результативна дозволяє представити інвентаризаційний процес у вигляді алгоритму, що суттєво спрощує роботу інвентаризаційної комісії.

Результати інвентаризації щодо фактичної наявності та стану об'єктів обліку повинні оформлюватись лише інвентаризаційними описами, які в обліковому і в контрольному процесах, виконують фіксаційну та інформаційну функції.

Результати перевірки залишків і даних бухгалтерського обліку проводяться лише в порівняльних відомостях - найважливіших заключних документах, які складаються на результативній стадії інвентаризаційного процесу. Порядок регулювання інвентаризаційних різниць залежить від характеру та причин виявлених лишків, недостач, втрат та фактів псування майна [5].

 Визначити ефективність інвентаризації пропонується за допомогою показників, що характеризують своєчасність і якість визначення фактичних залишків майна та відшкодування виявленого збитку, а саме: коефіцієнт якості інвентаризацій, коефіцієнт своєчасності першого та другого порядку, показник виконання плану, показник середнього рівня виявлених недоліків, абсолютний приріст сум виявлених нестач, втрат від псування, розкрадання та коефіцієнт відшкодованого збитку.

Інвентаризація є індикатором якісної роботи усіх ланок  підприємства. Якщо вона виявляє невідповідність даних інвентаризації та бухгалтерського обліку, то це вказує на недоліки роботи відділів, управління підприємства або окремих працівників. А це, в свою чергу, попереджає про можливість погіршення результатів роботи підприємства. І навпаки, інвентаризація, яка показала відповідність результатів даним бухгалтерського обліку, говорить про злагодженість роботи колективу. А це, як правило, приводить підприємство до успіху.

 

Література

 

1.                 Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності „Облік і аудит” вищих навчальних закладів./ За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 7-є вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП „Рута”, 2007 – 865с.

2.                 Лісна І. Інвентаризація на підприємстві // Все про бухгалтерський облік. – 2006. – 16 лист. – №109 (1263). – С.16 – 28.

3.                 Пархоменко В. Інвентаризація як інструмент достовірності фінансової звітності // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 1. - С 12-20.

4.           Ткаченко Н.М. Бухгалтерський облік на підприємствах України Підручник для студентів спеціальних вищих навчальних закладів. Київ.: Знання 2004. – С. 301 .

5.                 Хомяк Р. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник: за ред.. Р. Хомяка та В. Лемішовського. Л.: «Інтелігент – Захід», 2008. – 1221 с.