Мазій Л. М.

науковий керівник Сабліна Н. В.

ХНЕУ, Україна

Проблеми фінансового планування на підприємстві в сучасних умовах господарювання

         Актуальність проблеми. Фінансова стабільність підприємства є важливою передумовою успішного ведення господарської діяльності, формує імідж господарюючого суб’єкта, є його візитною карткою. Тому однією з найважливіших проблем на підприємствах є недостатня ефективність та організація управління фінансовими ресурсами, що, в першу чергу, пов’язано з недостатнім розвитком та впровадженням фінансового планування. Тому актуальність фінансового планування сьогодні є очевидною, так як для успішної господарської діяльності потрібне забезпечення фінансових можливостей, одержання необхідних для цього засобів, та досягнення прибутковості всіх видів діяльності підприємства.

Аналіз останніх наукових досліджень. Питання сутності фінансового планування на підприємстві розглядалося в працях багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених. Значний вклад в дослідження сутності поняття «фінансове планування» внесли вчені А. М. Ковальова, М. Г. Лапуста, Л. Г. Скамай, В. С. Марцин. Науковці,які займалися вивченням проблем фінансового планування відносяться, Малік А. В., Ровенко А.

Метою роботи є дослідження основних проблем фінансового планування на підприємстві в сучасних умовах господарювання.

Виклад основного матеріалу дослідження. За умов ринкової економіки, зростання самостійності підприємств і їхньої відповідальності за результати діяльності постає об’єктивна потреба з’ясування тенденцій розвитку фінансового стану та перспективних фінансових можливостей на сучасному етапі господарювання.

Фінансова стабільність є важливою передумовою успішного ведення господарської діяльності, формує імідж господарюючого суб’єкта, є його візитною карткою. Тому однією з найважливіших проблем на підприємствах є недостатня ефективність та організація управління фінансовими ресурсами, що, в першу чергу, пов’язано з недостатнім розвитком та впровадженням фінансового планування [1, c. 233].

Оскільки в сучасних умовах кожне підприємство, незалежно від оргагнізаційно-правової форми та форми власності, має керуватися у своїй діяльності принципами самоокупності та самофінансування, обґрунтованість формування фінансових планів з метою підвищення ефективності  використання фінансових ресурсів стає все більш актуальною проблемою сьогодення.

Слід зазначити, що головна мета фінансового планування на підприємстві полягає у виявленні невикористаних ресурсів і визначенні суми платежів у бюджет, величина якої відповідала перевищенню доходів підприємства над його витратами.

Для подальшого дослідження проблем фінансового планування на підприємстві в сучасних умовах господарювання потрібно з’ясувати, що ж взагалі являє собою сутність фінансового планування. Та як це поняття трактується вченими – економістами.

Такі вчені, як А. М. Ковальова, М.Г. Лапуста, Л.Г. Скамай вважають, що «фінансове планування представляє собою процес розробки системи фінансових планів і планових показників по забезпеченню розвитку підприємницької діяльності фірми необхідними фінансовими ресурсами у майбутньому періоді» [2, c. 74]. В даному понятті акцентується увага на забезпеченні розвитку підприємства фінансовими ресурсами у майбутньому періоді,тобто на довгострокову перспективу.

В.С. Марцин  трактує поняття так «фінансове планування – це процес розробки системи фінансових планів, який полягає у визначенні фінансових цілей, встановленні ступеня їх відповідності поточному фінансовому стану підприємства та формулюванні послідовності дій, спрямованих на досягнення поставлених цілей» [3, c. 22]. Твердження є вірним, так як у процесі фінансового планування розробляються узагальнюючі фінансові показники як кількісного, так і якісного характеру, а також визначають найефективніші шляхи їх досягнення.

Слід погодитися з вказаними вченими - економістами, що фінансове планування потрібно в першу чергу для забезпечення  виробничого процесу, що сприятиме забезпеченню найповнішого задоволення потреб виробництва за найменших витрат в майбутньому. Але в сучасних умовах господарювання існують проблеми ведення господарської діяльності, тому однією з найважливіших проблем на підприємствах є недостатня ефективність та організація управління фінансовими ресурсами, що, в першу чергу, пов’язано з недостатнім розвитком та впровадженням фінансового планування.

Фінансовий стан підприємств обґрунтовується рівнем ведення їх виробничо фінансової діяльності. Рівень же ведення виробничо фінансової діяльності підприємств значною мірою визначається рівнем управління

Найбільший вплив на погіршення фінансового стану вітчизняних підприємств ті обставини, що більшість з них надлишково енергомісткі та утримують складну виробничу та соціальну інфраструктуру. Виробництво традиційно орієнтується на досягнення обсягів, а не якості продукції, відсоток відходів значний, а схем їхньої переробки немає.  Але головним недоліком у діяльності підприємств є відсутність орієнтації на кінцевий результат, що повинно забезпечуватися впровадженням фінансового планування і контролю [1 c. 234].

Одним із дослідником проблем фінансового планування на підприємстві займався вчений економіст Малік Л. В та згрупував проблеми, пов’язані з організацією системи фінансового планування на сучасних українських підприємствах за ступенем важливості: нереальність фінансових планів; оперативність складання планів; прозорість планів для керівництва;  відрив довгострокових планів від короткострокових; реалізація планів; комплексність. Майже третина проблем пов’язана з нереальністю фінансових планів, що викликано, як правило, необґрунтованими даними щодо збуту, великої питомої ваги коштів у розрахунках, заниженими термінами погашення дебіторської заборгованості, надмірними потребами у фінансуванні [4, c.154].

Існують випадки на підприємствах коли не формується плановий баланс і не аналізується його структура, не прогнозується динаміка зміни фінансової стійкості й ліквідності. Відсутність такого аналізу на етапі довгострокового планування істотно знижує його ефективність як інструменту управління підприємством. Фінансовий план лише тоді стає реальним інструментом управління підприємством, коли його виконання можна оперативно контролювати. Створення надійної і гнучкої системи управління фінансами, спрямованої на вирішення питань бюджетної, кредитної та інвестиційної політики дасть змогу підприємствам суттєво підвищити ефективність діяльності [3, c. 254].

На сьогодні можна стверджувати, що в Україні не опановані достатньою мірою методологія і техніка загальнодержавного фінансового планування. Також, не найгіршими варіантами при вирішенні цієї проблеми є: створення і удосконалення  державних підприємств; покращення кваліфікації працівників, що  займаються плануванням,  порівняння власної діяльності з успішними розвинутими підприємствами; динамічність структури планів, що означає здатність їх змінювати під впливом різних економічних явищ, зокрема кризи, яка зараз існує і суттєво впливає на діяльність підприємств тощо [5, c. 56].

Велику увагу, також  приділяв дослідженню цієї теми економіст, науковець Равенко А. та виділив, що одним із головним етапом вирішення проблем щодо фінансового планування є система бюджетування. Бюджетування на підприємстві виражає основний зміст сучасної технології фінансового планування. Воно забезпечує можливість в єдиному інформаційному форматі розробляти і контролювати виконання плану, оперативно оцінювати відхилення фактичних показників від планових.

Стосовно фінансового планування у формі бюджетів визначимо ряд переваг: поліпшення оперативного управління, зокрема збалансованості надходжень і витрачання коштів підприємства, зростання продажу та оптимізації витрат за рахунок маневрування ресурсами підприємства, поліпшення управління борговими зобов’язаннями та інвестиціями, оптимізація структури дебіторської та кредиторської заборгованості, створення надійної бази для оцінки ефективності роботи кожного з підрозділів підприємства, а також його швидкого реагування на зміни у зовнішньому середовищі [6, c. 73].

Варто зазначити, що в умовах сучасної кризи фінансове планування відіграє важливу роль для діяльності підприємств. Також відіграє роль своєрідного фільтра для нерентабельних та неефективних підприємств, усуваючи їх з ринку і надаючи можливість впевненим підприємствам, з вдалим і актуальним бізнес-планом, зайняти свою нішу на ринку.

Висновки та перспективи подальших наукових розробок в даному напрямі. Для забезпечення обґрунтованого фінансового планування та виконання фінансового плану необхідною є підготовка регламенту його складання залежно від розміру підприємства та специфіки діяльності, організаційно-правової форми, належним чином опрацьованої та достовірної інформації. А приділяючи більше уваги фінансовому плануванню можна досягти зміцнення фінансової стабільності підприємства за умови виконання прогнозованих бізнес-планом обсягів операційної та інвестиційної діяльності на засадах фінансової стійкості, створення передумов для отримання чистого прибутку, достатнього для самоокупності та самофінансування підприємства.

Подальшим кроком дослідження є визначення індивідуальних проблем фінансового планування підприємств та методи їх розв’язання.

 

 

 

 

Перелік використаної літератури:

1.     Ковалева А. М. Финансы фирмы / А. М. Ковалева, М. Г. Лапуста,

Л. Г. Скамай – М. : ИНФРА. - 2000. – 336 с.

2.     Крамаренко Г. О. Фінансовий аналіз і управління / Г. О. Крамаренко. – К. : Центр навчальної літератури. - 2003. – 123 с.

3.     Малік Л.В. Проблеми фінансового планування і бюджетування./ Л.В.Малік, К. І. Павлова. К.: Знання. - 2008. – 367 с.

4.     Марцин В. С. Планування як основна складова процесу фінансової діяльності / В. С. Білик // Фінансова України. – 2009. - № 4. – С. 23 – 31.

5.     Поддєрьогін А. М. Фінанси підприємств / А. М. Поддєрьогін. - К.: КНЕУ. - 2008. - 571 с.

6.     Равенков А. Фінансове планування на підприємстві / Проблеми теорії та практики управління. – 2007. - № 4. – С. 72-78.