Слободянюк Інна Сергіївна

Науковий керівник: Марценюк-Розарьонова Олена Василівна

Вінницький національний аграрний університет, Україна

БАНКІВСЬКЕ КРЕДИТУВАННЯ ЛІЗИНГОВИХ ОПЕРАЦІЙ АГРОФОРМУВАНЬ

Ринок лізингу в Україні почав досить активно розвиватися, починаючи з 2005 р. Однією з основних причин такого стрімкого росту став динамічний розвиток вітчизняного ринку банківських послуг протягом 2005-2008 рр. У цей період відбувається процес створення при потужних банках дочірніх лізингових компаній, спрощення процедури кредитування банками лізингових компаній, а також надання банками безпосередньо послуг фінансового лізингу. Як наслідок, протягом 2005-2008 рр. ринок лізингу в Україні зріс більш ніж в 11 разів[2].

Сучасний стан забезпечення агроформувань технікою незадовільний. Протягом тривалого часу продовжується зменшення кількості одиниць всіх основних видів технічних засобів. За останні роки темпи скорочення кількості тракторів, комбайнів та інших сільськогосподарських машин становлять на рік 11-14%. Скорочення технічного парку в агроформуваннях обумовлено випереджаючими темпами списання, порівняно з придбанням [3].

У період трансформації економіки  здійснено заходи щодо формування нового механізму технічного оснащення агроформувань на умовах лізингу. З метою поліпшення матеріально-технічного та сервісного забезпечення сільськогосподарського виробництва в умовах формування ринкових відносин Уряд у 1997 р. прийняв рішення щодо створення Державного лізингового фонду для технічного переоснащення сільського господарства. На умовах фінансового лізингу агроформуванням у 1998-2008 рр. поставлено сільськогосподарської техніки на суму понад 2 млрд. грн..

Лізингові операції в аграрній сфері нашої держави не користуються особливою популярністю, що суперечить загальносвітовій практиці. Обсяги

інвестицій по лізингових схемах в розвинених країнах становлять до 30 % від

обсягу загальних інвестицій.

За останні роки сума, яку витратили агроформування на придбання основних видів сільськогосподарської техніки та обладнання збільшилась у 2,7 рази. Однак загальні обсяги грошових коштів для лізингових операцій в агропромисловому виробництві України вкрай недостатні. Водночас, мережа господарств-користувачів агролізингу формувалася нерівномірно по території (від 12 до 30%) і неритмічно в часі. Лізингом як формою поповнення основного капіталу в натуральній формі користуються підприємства середнього рівня, які працюють рентабельно, але не можуть розраховувати навіть на одержання пільгового банківського кредиту. В цілому агролізингом охоплено близько третини прибуткових підприємств. Найбільше його використовують господарства степової зони, найменше –Полісся[1].

Удосконалення кредитної підтримки агроформувань слід здійснювати в напрямі збільшення обсягів кредитної підтримки на придбання технічних засобів, здешевлення вартості користування довгостроковими кредитами і збільшення строків довгострокового кредитування.

Успішне функціонування агроформувань пов'язано з формуванням конкурентоспроможного виробництва сільськогосподарської продукції та пошуком джерел і форм інвестування, що повинні забезпечити баланс між інвестиційними витратами і фінансовими можливостями. Внутрішні інвестиційні ресурси агроформувань залежать від формування прибутків та обсягу амортизаційного фонду. Динаміка обсягів прибутку свідчить про зниження можливостей агроформувань щодо використання його для фінансування модернізації технічного оснащення та інвестиційних проектів. Амортизаційні відшкодування не тільки не забезпечують розвиток агроформувань, але й просте фінансування заміни технічних засобів. На розвиток інвестиційних процесів на підґрунті внутрішніх фінансових джерел впливають інфляційні процеси, податкова система й амортизаційна політика, що проводяться в Україні і які не стимулюють ефективну діяльність агроформувань. Умови кредитування непривабливі, використовувати їх в інвестиційній діяльності агроформувань не ефективно. За умов дефіциту ресурсів лізинг є однією з перспективних форм інвестування для агроформувань[3].

Банківське кредитування лізингових операцій широко розповсюджене у багатьох країнах світу і масштаби його в останні роки зростають стрімкими темпами. Початковий етап здійснення банківського кредитування лізингових операцій агроформувань свідчить, що ефективність лізингових операцій віддзеркалюється в збільшенні конкурентоспроможності малих та середніх агроформувань, покращенні фінансових результатів їх функціонування, активізації інвестиційних процесів [1.]

Прогнозованими наслідками від вирішення порушених питань будуть: поліпшення інвестиційного середовища в аграрній сфері, цивілізований,

стрімкий, гармонійний розвиток банківського кредитування лізингових операцій агроформувань, підвищення ефективності виробництва сільськогосподарської продукції та підвищення рівня прибутковості агроформувань.

ЛІТЕРАТУРА

1. Томчук С.В. Передумови банківського кредитування лізингових операцій агроформувань// ННЦ „Інститут аграрної економіки” УААН – 2010. – № 5. –  с.19-26. 

2. Сухаревич В.Т. Банк як суб’єкт лізингових відносин// Науковий вісник НЛТУ України. – 2009.  №19. – с.258-265

3. Борисова В.А. Лізингові операції як імператив розвитку інвестиційного банківського кредитування агроформувань// Вісник Сумського національного аграрного університету Серія “Фінанси і кредит” – 2010. – № 2. – с.167-172.