Неровня Н.В.

Науковий керівник – к.е.н., доцент Іванова О.В

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

РИНОК ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ:

ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

 

Ринок фінансових послуг є ринком, на якому відбувається обмін фінансовими ресурсами, надання кредиту та мобілізація капіталу. Ринок фінансових послуг є одним з механізмів забезпечення конкурентоспроможності економіки країни, оскільки розподіл фінансових ресурсів на цьому ринку відбувається на конкурентній основі, що дозволяє спрямувати інвестиційні потоки у найбільш привабливі сегменти економіки і тим самим сприяти економічному зростанню.

Саме тому формування фінансового ринку здатного до ефективної мобілізації внутрішніх фінансових ресурсів та спроможного утримувати конкурентні позиції на глобальному ринку капіталів є надзвичайно важливим для будь-якої держави.

Проблема українського ринку фінансових  послуг полягає у відсутності в нього фінансових ресурсів для забезпечення інвестиційного попиту з боку реального сектору економіки. Відповідно вирішення цієї проблеми передбачає створення умов, які б  дозволили додатково залучити внутрішні фінансові ресурси, зокрема, заощадження населення  та "тіньовий капітал", до інвестиційної діяльності, а також створити привабливі умови для іноземних інвесторів.

Ринок фінансових послуг є інфраструктурою, яка вимагає комплексного підходу до вирішення своїх проблем. Необхідно поставити перед собою стратегічне завдання та розробити конкретні заходи по його виконанню.

Особливо це стосується вирішення законодавчих питань. Законодавство з питань функціонування ринку фінансових послуг повинно мати вигляд узгоджених між собою пакетів документів,  які регламентують максимально прості правила поведінки на ринку цінних паперів.

Фондовий ринок на сьогодні ще не має достатніх механізмів саморегулювання, тому необхідною передумовою його розвитку є зміцнювання системи державного регулювання. Для цього необхідно щоб функція контролю за ринком цінних паперів здійснювалася інституцією, незалежною від політичних, урядових, а тим більше – лобістських, тіньових та корумпованих сил.

Уже сьогодні вирішення завдань подальшого розвитку ринків фінансових послуг України є одним із найважливіших пріоритетів довгострокової економічної політики держави. Насамперед потрібно забезпечити підвищення ліквідності ринку фінансових інструментів і привабливість довгострокових інвестицій, розширити перелік операцій і фінансових послуг, що створить умови для ефективного функціонування ринку фінансових послуг як механізму залучення інвестицій у розвиток реального сектору вітчизняної економіки. До розв’язання проблеми подальшого розвитку вітчизняного ринку фінансових послуг слід підходити системно й з урахуванням світових тенденцій [3].

Стратегічні принципи обов’язково мають утілюватися через конкретні заходи, а саме: прийняття Комплексної програми розвитку фондового ринку на подальші роки. Запорукою успіху в цьому разі може стати тісна взаємодія органів державного управління та професійних учасників ринку.

Основним напрямами розвитку фондового ринку є:

1.     Удосконалення базового спеціального законодавства.

2.     Забезпечення виконання вимог законодавства усіма учасниками фондового ринку.

3.     Створення дієвої системи розкриття інформації емітентами цінних паперів.

4.     Упорядкування і підвищення ефективності інфраструктури фондового ринку. 

5.     Вжиття заходів для залучення емітентів та інвесторів до взаємодії на організованих фондових ринках

6.     Розвиток інститутів колективного інвестування

За умов глобальної інтеграції ринків фінансових послуг надзвичайно важливим завданням для кожної країни є забезпечення функціонування  конкурентноспроможного ринку фінансових послуг, і, зокрема, фондового ринку.

Розвиток ринку фінансових послуг передбачає стратегічної постановки завдань та підтримки їх виконання як з боку урядових, так і неурядових організацій.

Розвиток інфраструктури фінансових ринків вимагає об'єднання зусиль держави та професійних учасників цих ринків з метою забезпечення необхідного ресурсного потенціалу перетворень. Лібералізація функціонування ринків фінансових послуг передбачає створення умов для більшої самостійності та незалежності від держави їх учасників.

Особливу увагу необхідно приділити просвітницькій діяльності серед населення України, яка б забезпечила підтримку впроваджуваних заходів населенням, підвищення його інвестиційної активності тощо.

         Література:

 

1. Бобров Є.А. Роль та місце ринку фінансових послуг у структурі фінансового ринку//Фінанси України. – 2009. - №4. – С. 88 – 94.

2. Токмакова І.В., Краснов В.Г. Сутність і структура фінансового ринку//Фінанси України. – 2006. - №12. – С. 115.

3. Ящук В.В. Ринки фінансових послуг як складова системи економічного розвитку//Фінанси України. – 2010. - №1. – С. 115 – 121.