СУТЬ, ФОРМИ ТА ДЖЕРЕЛА ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Обіход О.В.,

6 курс, група Ф-52-10 спеціальність „Фінанси”,

Миколаївський міжрегіональний інститут розвитку людини, к.тел. 0965890125

Писаренко М.М., к.е.н., доцент, науковий керівник

Фінансове забезпечення – частина фінансового механізму, покликаного забезпечувати розподільчі та перерозподільні процеси з метою утворення доходів і фондів коштів підприємства. Фінансове забезпечення господарської діяльності полягає у забезпечувані фінансовими ресурсами безперервність процесу виробництва суб'єктів господарювання, розширювані їх виробничих фондів (основних та оборотних), активно впливати на підвищення продуктивності праці, зниження собівартості продукції, збільшення накопичень і підвищення ефективності виробництва.

Фінансове забезпечення підприємства спрямовано на вирішення таких основних завдань, які створюються внаслідок його господарської діяльності: фінансове забезпечення поточної виробничо-господарської діяльності; пошук резервів збільшення доходів, прибутку, підвищення рентабельності та платоспроможності; виконання фінансових зобов'язань перед іншими суб'єктами господарювання, бюджетом, банками; мобілізація фінансових ресурсів в обсязі, необхідному для фінансування виробничого розвитку, збільшення власного капіталу; контроль за ефективним, цільовим розподілом та використанням фінансових ресурсів.

Основними формами фінансового забезпечення господарської діяльності в Україні є: кредитування, інвестування, бюджетне фінансування, самофінансування, благодійництво, спонсорство. Найпоширенішою є така форма фінансового забезпечення, як самофінансування. Останнє полягає в тому, що його здійснюють на принципах самоокупності та створення прибутковості й воно передбачає просте відтворення витрат, пов'язаних із господарською діяльністю.

Господарська діяльність підприємства нерозривно зв'язана з його фінансовою діяльністю. Підприємство самостійно фінансує всі напрямки своїх витрат відповідно до виробничих планів, розпоряджається наявними фінансовими ресурсами, вкладаючи їх у виробництво продукції з метою одержання прибутку.

Фінансове забезпечення господарської діяльності підприємства здійснюється за такими основними напрямками: фінансове прогнозування та планування; аналіз та контроль виробничо-господарської діяльності; оперативна, поточна фінансово-економічна робота.

Особливість операційної діяльності підприємства сільського господарства полягає в тому, що на відміну від підприємств інших галузей вона сконцентрована на оптовій торгівлі зерном, насінням та кормами для тварин; вирощуванні зернових та технічних культур; організації перевезення вантажів; надання послуг із зберігання зерна, його обробки та технологічної переробки; виробництві борошна, крупів, хлібобулочних і макаронних виробів, інших харчових продуктів; вирощуванні, переробці, закупівлі (в тому числі у населення) та реалізації сільськогосподарської продукції.

Фінансування оборотних активів базуються на визначенні структури джерел фінансування з урахуванням ефекту фінансового важеля, внутрішніх темпів розвитку, забезпеченні фінансової незалежності підприємства. При цьому не враховується існуючий ризик залучення фінансових ресурсів з різних джерел. У зв’язку з цим актуальною є розробка досконалого механізму визначення оптимальних параметрів структури оборотного капіталу промислового підприємства на основі оцінки впливу на вартість залучення коштів ступеня ризику. Забезпечення підвищення ефективності управління оборотними засобами потребує створення гнучкого механізму на основі синтезу, оновлення, модернізації всіх існуючих моделей і інструментів управління, які б ураховували дію різноманітних чинників, що впливають на формування та використання оборотних активів і оборотного капіталу промислового підприємства.

Основними джерелами фінансування оборотних активів підприємства є: власний капітал підприємства; довгостроковий фінансовий кредит; короткостроковий фінансовий кредит; товарний (комерційний) кредит; внутрішня кредиторська заборгованість підприємства.