Зуєва Т.М.

 

Україна, м.Миколаїв

 

Миколаївський міжрегіональний інститут

ВНЗ ВМУРоЛ «Україна»

 

Науковий керівник: к.е.н., доцент кафедри Козаченко Л.А.

 

 

Основні принципи проведення пенсійної реформи в Україні

 

 

В роботі розглянуто основні принципи проведення пенсійної реформи.

 

Основною метою проведення пенсійної реформи є стабілізування пенсійної системи, гарантія виплати пенсій на довгострокову перспективу та забезпечення достойного рівня життя громадянам, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів; забезпечення справедливої системи розподілу пенсійних коштів і створення для людей можливості накопичити максимальний розмір пенсії, виходячи із власних доходів; стабілізування фінансового стану державного бюджету і ліквідування надмірного розриву у розмірах пенсій із солідарної системи.

Необхідність проведення пенсійної реформи викликана демографічною ситуацією та загальносвітовою тенденцією Економічної ситуації.

Основні принципи солідарної системи пенсійного забезпечення залишаються незмінними. Розмір пенсії обчислюється в залежності від заробітної плати та тривалості страхового стажу.

У зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму кожного разу розмір пенсії буде переглядатися в сторону збільшення.

Урядом України підготовлено законопроект, основними принципами якого визначено скорочення надвисоких пенсій, шляхом встановлення максимального розміру пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на січень 2011 року (750 грн.) – 9 тис. грн.[2].

Обмеження пенсій максимальним розміром не стосується пенсіонерів, яким призначено пенсію до 2011 року, оскільки згідно із Конституцією України (стаття 22) при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Пенсії, що були призначені до набрання чинності законом, виплачуватимуться у розмірах, які не можуть бути нижче від вже встановлених[3]. Але пенсії, які перевищують встановлений максимальний розмір, не будуть індексуватися або підвищуватись у випадках, передбачених законодавством, до того часу коли їх розмір відповідатиме максимальному.

Передбачається врегулювання пенсійного забезпечення державних службовців шляхом зменшення при обчисленні пенсії з 90 до 80 відсотків заробітної плати держслужбовців, яка є базою для призначення цих пенсій. При обчисленні заробітку надбавки та премії будуть враховуватися за будь-які 60 календарних місяців роботи на посадах державних службовців підряд (порядок затверджується КМУ), для працівників прокуратури – передбачено законопроектом. Достроково (за півтора року) призначена пенсія державним службовцям, депутатам, прокурорам, суддям буде виплачуватися лише непрацюючим пенсіонерам, а на період роботи замість спеціальних - проводитиметься виплата трудових пенсій в розмірах, визначених за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"[1]. Граничний вік перебування на держаній службі для чоловіків - державних службовців буде підвищений до 62 років, для жінок – 60 років. Інститут продовження перебування на державній службі буде скасовано.

Для покращення умов пенсійного забезпечення працівників бюджетної сфери (освіти, культури та охорони здоров'я) пропонується запровадженням одноразової допомоги у розмірі 10 призначених їм пенсій при виході на пенсію. Законопроектом збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку.

Для військовослужбовців пропонується запровадити календарне обчислення вислуги років при визначенні права на пенсію; залишити пільговий порядок обчислення вислуги років при визначенні розміру пенсії: за 20 років вислуги (з урахуванням пільгового обчислення) - 50 % заробітної плати (55 % - для звільнених у відставку) та 3 % за кожен рік вислуги понад 20 років; поступово, щороку на 1 рік, збільшити вислугу років для визначення права на пенсію за вислугу років з 20 до 25 років; обмежити пенсії максимальним розміром 12 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; зберегти механізм виплати пенсії працюючим військовим пенсіонерам без змін - у повному розмірі незалежно від заробітної плати.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і               30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Пропонується розпочати десятирічний етап збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. На період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5 % за кожні півроку. За десять років розмір пенсії може зрости максимально на 25 відсотків.

При проведенні пенсійної реформи гарантується, що умови нарахування та виплати пенсій для нинішніх пенсіонерів залишаються незмінними. Пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років, буде збільшуватись упродовж 10 років.

Пропонується удосконалення порядку призначення, перерахунку пенсій шляхом підвищення мінімально необхідного страхового стажу для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років. Для новопризначених пенсій підвищиться нормативна тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років та для чоловіків з 25 до 35 років. Для призначення пенсії пропонується враховувати розмір середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а перерахунок пенсії проводити із середньої заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію.

Для обчислення пенсії передбачається враховувати заробітну плату лише за даними системи персоніфікованого обліку, що дасть можливість позбавити майбутніх пенсіонерів пошуку старих архівів та ліквідованих підприємств. В той же час передбачається залишити старий порядок для тих, хто за період з 2000 року не набув достатнього страхового стажу.

Збільшення бази для нарахування єдиного соціального внеску шляхом підвищення максимальної величини, з якої з 1 січня 2011 року справляється єдиний соціальний внесок.

Запровадження другого рівня пенсійної системи. Накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування буде запроваджена в рік, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України. Запровадження накопичувального рівня дозволить забезпечити гідний рівень життя пенсіонерам, стимулюватиме сплату пенсійних внесків працюючими, створить потужне джерело внутрішніх інвестицій. Також, накопичувальна система сприятиме підвищенню зацікавленості кожної особи у легальній сплаті внесків та призведе до зниження рівня тінізації економіки. Учасниками цієї системи будуть особи, яким на дату запровадження системи виповнилося не більше 35 років. Розмір страхового внеску на дату впровадження системи передбачається встановити у розмірі 2 відсотків із подальшим його щорічним підвищенням на один відсоток до досягнення 7 відсотків.

Законопроектом не передбачено будь-яких обмежень у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам, за виключенням новопризначених спеціальних пенсій.

Внаслідок проведення пенсійної реформи очікується гарантована стовідсоткова виплата пенсій зараз і в майбутньому. Лише послідовне проведення реформи дасть можливість ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду та підвищити добробут українських пенсіонерів. Крім того, для забезпечення додаткових надходжень майбутнім пенсіонерам потрібно якнайшвидше запроваджувати накопичувальний рівень пенсійної системи, при цьому кошти із накопичувального рахунку можна буде залишати у спадок. А це ліпше, ніж залишати у спадок майбутнім поколінням проблеми з виплатою пенсій.

 

Література:

1. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 09.07.2003 № 1058-ІV.

2. Законопроект “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”  №7455.

3. Конституція України, від 28.06.1996 № 254к/96-ВР.