Экономические науки/ 3. Финансовые отношения

Стахорська О.А.

к.е.н. Бассова О.О., керівник

Миколаївський міжрегіональний інститут  розвитку людини

ВНЗ ВМУРоЛ „УКРАЇНА”, Україна

Аналіз структури капіталу підприємств харчової промисловості

Складність і різноманітність зовнішніх і внутрішніх фінансових відносин, посилення конкуренції на фінансових і товарних ринках визначають необхідність ефективного управління капіталом на мікрорівні з урахуванням досвіду та тенденцій розвитку світового та вітчизняного бізнесу.

Аналіз є основним інструментом дослідження ефективності формування та використання капіталу підприємства, а його результати служать підґрунтям для фінансового управління.

Аналіз стану джерел формування капіталу дозволяє оцінити джерела фінансування наявних активів, що знаходяться у розпорядженні підприємства, а також дослідити на предмет оптимальності їх структуру. Результати аналізу є основою для обґрунтування потреби підприємства в капіталі та фінансового планування.

Під час проведення аналізу руху капіталу визначають відповідність обраних форм фінансування та напрямків розміщення коштів стратегічним цілям підприємства. Отримані результати є підґрунтям для здійснення якісного оперативного управління, фінансового планування та контролю.

Джерелами для оцінки формування капіталу є інформаційні масиви, що подані в фінансовій звітності підприємства, дані аналітичного та синтетичного обліку та інша доступна інформація.

На першому етапі аналізу структури та динаміки джерел формування капіталу підприємства досліджуються обсяги, склад і динаміка капіталу за досліджуваний період, оцінюється співвідношення між джерелами власного та позиченого капіталу підприємства, визначається загальна сума додатково сформованого капіталу, виявляються та оцінюються зміни в напрямках їх розміщення.

Отримані результати дозволять побачити, які джерела фінансування діяльності використовує підприємство, наскільки фінансово ризиковою є така структура джерел формування капіталу для інвесторів і як це впливає на ефективність здійснення господарської діяльності..

До напрямків використання капіталу слід віднести збільшення статей активу, погашення зобов’язань або скорочення обсягу власних коштів.

Відповідно до визначених завдань аналізу стану та структури джерел формування капіталу здійснюється вивчення даних фінансової звітності підприємств.

Для практичного застосування наведеної методики аналізу капіталу нами обрано підприємство харчової промисловості Товариство з обмеженою відповідальністю «Альпі-Україна» (на далі ТОВ «Альпі-Україна»). Основним напрямком його діяльності є виробництво кондитерських виробів – шоколадних, шоколадно-вафельних цукерок, вафель та карамелі.

Представимо аналізу руху капіталу на ТОВ «Альпі-Україна» у графічному вигляді на рис. 1.

Рис. 1. Структура джерел утворення капіталу ТОВ «Альпі-Україна» у 2008-2010 роках

Наведені дані рис. 1 свідчать про те, що значна частка капіталу підприємства була сформована за рахунок джерел утворення власного капіталу. Так питома вага джерел формування власного капіталу становила 84,54 % сукупного капіталу у 2008 році та 81,7% у 2010 році. В складі джерел утворення власного капіталу слід виділити такі основні джерела фінансування діяльності підприємства: статутний капітал, нерозподілений прибуток та інший додатковий капітал. На ТОВ «Альпі-Україна»  питома вага названих джерел формування власного капіталу відповідно склала – 61,72 %, 10,24 %, 12,59 % у  2008 році та 46,47%, 25,75 %, 9,48 % у 2010 році.

Наступним кроком аналізу капіталу має стати співставлення джерел утворення капіталу з напрямками його використання.

Співставлення джерел формування та напрямків використання капіталу ТОВ «Альпі-Україна» показує, що в 2009 році значна частка капіталу, сформованого за рахунок прибутку та збільшення поточних зобов’язань, була повністю спрямована на збільшення активів підприємства (рис. 2, 3).

Рис. 2. Напрямки використання капіталу ТОВ «Альпі-Україна» у 2009-2010 роках

 

В 2010 році ТОВ «Альпі-Україна» за рахунок одержаного прибутку та збільшення зобов’язань за використання капіталу у вигляді доходів майбутніх періодів були погашені короткотермінові зобов’язання з поточних розрахунків на суму 771,5 тис. грн. (49,91 % коштів мобілізованих у звітному періоді) та зобов’язання з кредиторської заборгованості за товари, роботи та послуги на суму 652,5 тис. грн. (42,22 %).

 

Рис. 3. Структура видів джерел формування капіталу ТОВ «Альпі-Україна» у 2009-2010 роках

 

Аналіз даних балансу підприємства показує, що частка надходжень капіталу із зовнішніх та внутрішніх джерел коливається.

Отже, аналіз джерел формування капіталу підприємства за пропонованою методикою дозволяє дати загальну оцінку джерелам утворення капіталу на підприємстві, простежити напрямки його розміщення, оцінити характер застосовуваних методів фінансування діяльності та інвестиційного процесу, зробити загальний висновок про вплив вибору джерел фінансування та напрямків розміщення коштів на фінансову стійкість та платоспроможність підприємства.

Література:

1.           Бланк И.А. Управление формированием капитала / И.А. Бланк. - К.: Ника-Центр, 2000. - 512 с.

2.           Ковалев В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности / В.В. Ковалев – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Финансы и статистика, 2000. – с. 330.