Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

Дячун І.В., Замешайлова К.В.

Науковий керівник: аспірант КПУ Гузенко О.П.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

ОКРЕМІ ПИТАННЯ ПРОБЛЕМАТИКИ УПРАВЛІННЯ ВЛАСНИМ КАПІТАЛОМ БАНКУ

У сучасних ринкових умовах банківські установи відіграють важливу роль у мобілізації та вільному перетіканні капіталів, нагромадженні коштів для структурної перебудови економіки. Поглиблює проблему управління власним капіталом банку недосконала законодавча площина, яка постійно змінюється, а, як наслідок, банки не мають можливості розробити дієву політику управління. Окрім того, в Україні не існує єдиного методологічного підходу до управління критеріями оцінювання власного капіталу, що призводить до різних видів проблем, що і обумовило актуальність напрямку дослідження.

Чисельні дослідження науковців наводять різні підходи до використання методів управління власним капіталом банку, не порівнюючи із загальним фінансовим механізмом. Варто зауважити, проблематика вибору методів управління власним капіталом банку знаходить своє відображення у працях таких науковців як: О.А. Кириченко, В.І. Міщенко [1], М.Д. Білик [2], О.М. Колодізєв, І.М. Чмутова, І.О. Губарева [3], А. Вожжов [4] та інші.

Ключовими елементами в системі управління власним капіталом банку виступають методи, які обираються фінансовими менеджерами для вивчення інформації під різним кутом зору. Безумовно, механізм формування власного капіталу банку реалізується через систему фінансових методів.

Нагадаємо, слово «метод» має грецьке походження й означає шлях дослідження, спосіб пізнання. Отже, у даному випадку ми розуміємо способи та систему прийомів для забезпечення діяльності банку власними коштами.

Відомо, що фінансові методи формування та управління власним капіталом банку охоплюють фінансове планування і прогнозування, фінансовий аналіз, фінансовий контроль та фінансове регулювання.

А. Вожжов [4] зауважує, що у банківській практиці використовуються два методи управління капіталом: управління внутрішніми джерелами нарощування капіталу та управління зовнішніми джерелами нарощування капіталу. на погляд автора, методи управління власним капіталом комерційного банку ґрунтуються на методах його оцінювання та накопичення. Розрізняють книжкову (балансову) оцінку, ринкову та регулятивну оцінку власного капіталу комерційного банку.

У процесі управління власним капіталом банку важливе значення має метод оцінювання його вартості. У банківській практиці існує кілька методів обчислення вартості власного капіталу банку (рис. 1).

 

Рис. 1. Схема видів методів оцінювання вартості ВКб в системі управління власним капіталом банку

 

Кожен із зазначених методів має свою економічну сутність. Так, метод балансової вартості передбачає усі активи та зобов’язання банку оцінюються в балансі за тією вартістю, яку вони мали на момент придбання або випуску. В свою чергу, метод ринкової вартості полягає в тому, що активи та зобов’язання банку оцінюють за ринковою вартістю, виходячи з якої розраховують і капітал банку.

Таким чином, методи управління власним капіталом банківської установи мають достатньо розгалужену систему показників оцінювання в залежності від заданого завдання. Ключовими методами вважаються методи накопичення власного капіталу із зовнішніх та внутрішніх джерел. Крім того, механізм формування власного капіталу банку включає ряд фінансових методів, які охоплюють фінансове планування і прогнозування, фінансовий аналіз, фінансовий контроль та фінансове регулювання. Управління власним капіталом банку має відбуватися при залученні принципів: комплексність, функціональність, ефективність, адаптивність і прозорість. Особливу увагу фінансові менеджери банку мають приділяти визначенню вартості власного капіталу банку, що надасть можливість підвищувати ефективність процесу управління та в майбутньому отримати дієвий інформаційний потік для прийняття рішень.

 

Література:

1. Банківський менеджмент: [підручник] / За ред. О.А. Кириченка, В.І. Міщенка. – К.: Знання, 2005. – 831 с.

2. Білик М.Д. Капітал банку: сутність, формування та регулювання / М.Д. Білик // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. – №4. – С. 102-106.

3. Колодізєв О.М. Фінансовий менеджмент у банках: концептуальні засади, методологія і прийняття рішень у банківській сфері: [навчальний посібник] / О.М. Колодізєв, І.М. Чмутова, І.О. Губарева. – Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2004. – 408 с.

4. Вожжов А. Капітал комерційних банків як складова ресурсів банківської системи / А. Вожжов // Банківська справа. – 2003. – №4. – С. 83-95.