Васильєва А.О.

Науковий керівник:  Голуб Н.Ю.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури

Методологічні засади та інструментарій дослідження зайнятості населення

Розвиток ринкових відносин в Україні привів до багатьох проблем, які характерні для країн з ринковим способом господарювання. Свої проблеми з'явилися і в соціальній сфері, зокрема й у сфері зайнятості населення. Ефективне вирішення багатьох із цих проблем неможливе без знання реальної ситуації на ринку праці держави та її регіонів. У зв'язку з цим виникає потреба у дослідженні цих ринків, їхньому постійному моніторингу, виробленні рекомендацій щодо поліпшення ситуації на них.

Ціль даної роботи полягає в аналізі існуючих методологічних засад і виокремленні більш ефективного  інструментарію дослідження зайнятості населення.

Діяльність таких вчених, як Горілий А.Г., Купалова Г. I., Харазішвілі Ю.М., Любіч О.О. розкриває суть методологічних засад та інструментарію дослідження безробіття, дає характеристику і підкреслює їх ефективність.

Аналіз зайнятості населення проводиться з метою виявлення стану ринку праці і внутрішніх резервів щодо його поліпшення. Можна назвати традиційні прийоми аналізу зайнятості населення:

1) горизонтальний часовий аналіз — аналіз динаміки абсолютних та відносних показників ринку праці;

2) вертикальний структурний аналіз— визначення структури показників з оцінкою впливу різних факторів на кінцевий результат, наприклад, визначення структури зайнятості населення за видами економічної діяльності;

3) трендовий аналіз— порівняння кожної позиції статистичної звітності з рядом попередніх періодів та визначення тренду, тобто основної тенденції динаміки показників, очищеної від впливу індивідуальних особливостей окремих періодів;

4) аналіз відносних показників коефіцієнтів — розрахунок показників, що характеризують ринок праці, наприклад, рівень зайнятості, рівень безробіття, показник навантаження на вільне робоче місце;

5) порівняльний аналіз— порівняння показників ринку праці регіону з показниками ринків праці інших регіонів або із загальними показниками по Україні;

6) факторний аналіз— визначення впливу окремих факторів причин на результативний показник детермінованих розділених у часі або стохастичних що не мають певного порядку прийомів дослідження.

В результаті вивчення методологічного забезпечення зайнятості населення можна виокремити незвичність і значу ефективність методик запропонованих Держкомстатом України і Державний центр зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України.

Держкомстат України склав систему аналітичних показників ринку праці, визначивши такі її основні розділи: економічна активність населення, чисельність і категорії зайнятих,  робочий час і його використання, оплата праці, умови праці та соціальний захист працівників.

Більш повний аналіз зайнятості населення проводить Державний центр зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, яким використовується для аналізу ринку праці інша систему показників, що згруповані за наступними розділами.

Аналіз зайнятості населення Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України повною мірою обумовлює методику проведення даного аналізу. Результати аналізу викладені в наступних розділах:

-         зайнятість та безробіття;

-         рух робочої сили;

-         вимушена неповна зайнятість;

-         пропозиція робочої сили та попит на неї;

-         активні заходи сприяння зайнятості населення;

-          сприяння зайнятості населення, яке потребує додаткових соціальних гарантій, соціальний захист незайнятої молоді;

-          жінки на ринку праці;

-          безробіття у сільській місцевості;

-          формування та використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Кожен з представлених етапів проведення аналізу Державним центром зайнятості включає в себе певні показники, що відображають структурованість зазначених елементів, необхідних для більш ефективного дослідження зайнятості населення як на загальнодержавному рівні,так і на регіональному рівні.

Як ми бачимо, методологічні засади та інструментарій дослідження зайнятості населення є доволі різноманітними. Але кожний з наведених методів є важливим для розгляду певного аспекту питання зайнятості, бо досліджує і формує уявлення про сам процес, його протікання, можливості його покращення різноманітно. Найбільш ефективним з поданих методів є аналіз, який здійснює Державний центр зайнятості, що включає більш ширше коло характеристик процесу зайнятості. Слід зазначити, що вся ця кількість методів дослідження зайнятості населення просто необхідна для надання ефективної оцінки стану ринку праці, як важливої економічної категорії.

Література:

1. Горілий А.Г.  Економіка ринків праці. Навчальний посібник. - Тернопіль:  Карп`юка. -  2001. – С. 156.

2.  Купалова Г. I. Соцiально-економiчна сутнiсть форми та функцiї ринку робочої сили // Зайнятiсть та ринок працi. — Вип. 2. — 2009. — С. 12 — 19.

3. Харазішвілі Ю.М., Любіч О.О. Системне моделювання соціально-економічного розвитку України — К: Знання Прес. - 2008.- С. 115-140.