Радківська О.В., Маколкіна О.В.

Вінницький національний аграрний університет

Аналіз ефективності Інтернет-реклами

Перехід України до «нової економіки» та інформаційного суспільства став помітним явищем сучасної економічної історії. Одним із важливих маркетингових комуні­каційних інструментів впливу на Інтернет-кори­стувачів є Інтернет-реклама. Реклама в Мережі займає все більшу частку в рекламних бюджетах західних компаній. Пояс­ненням такого розподілу є прагнення компаній охопити велику кількість аудиторії при порівня­но невеликих рекламних витратах та можливість точно оцінити ефективність від розміщення рек­ламного звернення.

Питанням оцінки ефективності Інтернет-рекла­ми присвятили свої наукові праці П. Алашкін. С. Бсрдишев. Т. Бокарен, Г. Дейнекін, М. Макаро­ва, Н. Меджибовська.

Для вирішення проблеми поставлено такі завдання: проаналізувати способи розміщення реклами в мережі Інтернет; провести порівняльну характеристику і довести до­цільність використання цих способів з погляду їхніх переваг, недоліків, цільової спрямованості; проаналізувати економічну ефективність використання Інтернет-реклами.

Ефективність реклами визначається діапазоном охоплення різних груп споживачів і вартістю рекламних кампаній. Не враховуються якісні показники комунікаційних тех­нологій. Для оцінювання таких показників необхідно використовувати різноманітні джерела інфо­рмації - спеціалізовані маркетингові проекти, спонсорські програми, фокус-групи, опитування споживачів, взаємодію менеджерів підприємств з працівниками рекламних і медійних агентств [2].

У сучасних умовах наявність у підприємства корпоративного сайту вважається не просто справою престижу, а необхідністю. Створення і підтримка (регулярне оновлення інформації) сайта є одним з важливих елементів рекламної діяльності підприємства в Інтернеті. Перевага Інтернет-реклами полягає в тому, що її може собі дозволити фірма будь-якого рівня, незалежно від спеціалізації, розміру. Інтернет надає багато інструментів для дії на цільову аудиторію рекламодавця (web-сайти, банерну рекламу, рекламу через електронну пошту, електронні конференції (табл. 1).

Таблиця 1

Ознаки засобів реклами в Інтернет

 

Засоби

Аудиторія

Переваги

Недоліки

Web-сайт

Переважно

цільова

Широкий обсяг інформації, що надається

Складність грамотної самос-тійної побудови

Банерна реклама

Широка

Ефективність залучення потен-цій­них покупців

Негативне відношення корис-тувачів до сторі­нок, насичених банерами

Електронні конференції

Вузько-

цільова

Наявність користувачів, зацікав­лених в наданій інформації

Невеликий розмір цільової аудиторії

Електронна пошта

Цільова

Низькі витрати, простота у вико­ристанні

Негативне відношення більшості користувачів мережі до реклами через електронну пошту

 

Промо-сайт створюється зазвичай для просування окремої послуги або товару; містить інфо­рмацію про товар/послугу, реєстраційні форми, форми оптових замовлень, контактну інформацію. Вартість роз­роблення коливається в межах 500 у.о. залежно від обсягу промо-сайта.

Сайт-візитка — простий вид сайта. Він містить тільки контактну інформацію і дозволяє лише позначити присутність підприємства в Інтернет. Вартість його створення перебуває в межах від 1000-1500 у .о.

Найважливішими показниками для банерної реклами є місце розташування банера на сторін­ці і розмір рекламного носія.

Сайт-вітрина є логічним розширенням сайта-візитки. На ньому викладається вся необхідна ін­формація про поточні пропозиції, яка за потреби оновлюється. Створивши корпоративний сайт, підприємство повинне вирішити питання хостингу (розмі­щення сайта на одному з серверів мережі Інтернет). Великі підприємства можуть мати власний сервер. Для цього необхідно враховувати такі чинники:

¾   популярність ресурсу, діапазон цільової аудиторії, тематика і наявність сайтів-конкурентів;

¾   місце розміщення (розділ на сайті);

¾   вартість розміщення.

Переваги Інтернет-реклами реалізуються через:

¾   тематичний таргетинг;

ре-таргегинг (націленність показів на унікальних користувачах) [3].

Таргетинг означає націлювання показів рекламного повідомлення на визначену аудиторію з певною частотою показу. Можливий таргетинг за ві­ком і статтю - тобто розміщення реклами, фокусованої або на чоловіків, або на жінок. Ре-таргетинг надає можливість фокусування банеро-показів на сайті на цільову аудиторію конкретного сайта. У разі розміщення банерів одночасно на багатьох майданчиках, використовуючи тематичний таргетинг з оплатою за покази. Основну частину аудиторії Інтернет - більше 60% - становлять чоловіки і жінки працездатного віку: від 18 до 54 років -майже 90%.

Останнім часом у мережі активно використовуються блоги - персональні сайти, які склада­ються переважно з особистих записів власника блога і коментарів користувачів до них. Від­відувачі блога з великою довірою ставляться до інформації у ньому. Тому блогосфера стала прекра­сним майданчиком для проведення різних рекламних кампаній. Середній бюджет на проведення рекламної компанії в блогосфері становить від 500 до 5000 у.о.

Нині для розміщення в блогах використовується баннерна реклама і контекст. Також можли­во і розміщення спонсорських посилань на сайт рекламодавця, які розташовуються безпосередньо в тексті. Вартість розміщення банера 600*60 на всіх сторінках блога протягом одного календарного місяця коштує рекламодавцеві приблизно 200 у.о.

Реклама в блогосфері має величезний потенціал для розвитку. Цей вид реклами є достатньо молодим. Тому рекламні майданчики сьогодні заповнені рекламними матеріалами достатньо слаб­ко. Це дає можливість підприємствам розміщувати свої рекламні банери і оголошення із значною конкурентною перевагою. Розглянуті способи розташування реклами дають змогу визначити її переваги і недоліки, як показано в табл.2 [1].

Таблиця 2

Аналіз ефективності реклами від її розміщення

Типи сайтів

Спрямованість

Переваги

Недоліки

Пошукові системи

Контекстне розміщення

Велика аудиторія, що забезпечує рекламу то-варів масового попиту

Статичне розміщення на головній сторінці сайту

Інформаційні сайти

Усі сайти новин, ЗМІ

Можливість охоплення аудиторії при високому рівні таргетинга

Ризик непопадання рекламних повідомлень в аудиторію продукту

Сайти Інтернет-сервісів

Масова аудиторія, слабо піддається сегментації

Можливість широкого охоплення аудиторії при невисокій ціні

Складнощі виділення певного сегменту

Спеціалізовані інформаційні сайти

Інформаційні сайти вузької спеціалізації

Чіткіше визначення цільової аудиторії

Невелике охоплення аудиторії

Інформаційні розсилки

Надають сервіс під-писки на різно-манітну інформацію

Низька конкуренція з іншою рекламою

Обмеженість форм рекла-мних носіїв і вузький діапазон аудиторії

Рекламні (банерні) мережі

Рекламні мережі, в які входять дрібні сайти

Велике охоплення ау-диторії, невисока ціна, широкі можливості

Пропозиції банерних мереж розміщаються у невигідних місцях

Отже, з метою стабілізації прибутковості підприємницької діяльності в ринкових умовах необхідно використовувати сучасні інструменти маркетингової політики, що дозволяють економно та ефективно використовувати фінансові ресурси. Інтернет-реклама є одним із таких інструментів. Оцінюючи ефективність рекла­мної кампанії необхідно:

¾         побудувати прозору систему витрат на комунікаційну політику;

¾         проводити обов'язкові процедури оцінки та тестування рекламних кампаній;

підтримувати фінансування чітко організованих експериментів з використання нових медіа-ресурсів з метою залучення найбільш прибуткових клієнтів [2].

Література:

1. Новаківський І.І. Оцінювання ефективності INTERNET-реклами / І.І.Новаківський // Збірник наукових праць ЧДТУ. – 2010. - №22. – С. 175-182.

2. Сологуб О.П. Оцінка ефективності Інтернет-реклами / О.П.Сологуб // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2010. – №2. – С.65-68.

3. [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.