Економічні науки/7. Облік і аудит 

Овчарук Н.А., Науковий керівник: Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Особливості бухгалтерського обліку сумісництва та суміщення посад у державних закладах освіти

На сьогоднішній день у багатьох закладах освіти постало питання нестачі кваліфікованих і досвідчених кадрів, а саме науково-педагогічного персоналу. Оскільки дійсно кожен предмет і сфера досліджень потребує глибокого пізнання і вивчення, і кожен викладач на протязі своєї наукової діяльності спеціалізується у конкретному напрямку. І саме по цій причині його знання і досвід роботи стають потрібними не в одному вузі, а в декількох. Тому дуже актуальним є розкриття особливостей таких понять як сумісництво і суміщення професій та відображення нарахування і виплати зарплати таким працівникам.

Метою написання статті є дослідження відмінностей суміщення і сумісництва посад у закладах освіти з точки зору їх відображення в бухгалтерському обліку. Досліджуючи дані питання, потрібно розглянути питання умов оплати праці, оподаткування заробітної плати працівника при роботі за сумісництвом і при суміщенні професій, щорічної відпустки, отримання допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві. Суміщення професій передбачає виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, передбаченою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) і виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи на одному і тому самому підприємстві за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня.

Основні відмінності цих двох понять полягають у наступному:

1.     При сумісництві можлива зайнятість працівника на одному або декількох підприємствах, а при суміщенні посад – лише на одному.

2.     При сумісництві робота виконується у вільний від основної діяльності час, а при суміщенні – у той самий проміжок часу, що відведений для основної роботи.

3.     Тривалість робочого часу у державних закладах освіти не може перевищувати 4 год. на добу і повного робочого дня у вихідний день, загальна тривалість роботи протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу за сумісництвом. При суміщенні ж тривалість робочого часу має становити не більше 50% тарифної ставки (посадового окладу) відсутнього працівника або за вакантною посадою чи у відповідному процентному відношенні до окладу за основною посадою.

4.     При прийнятті на роботу сумісника державним закладом освіти -  видається наказ про прийняття працівника на роботу за сумісництвом,а його праця відображається в табелі обліку робочого часу. Запис у трудову книжку вноситься за бажанням працівника за основним місцем роботи, а сама книжка зберігається при зовнішньому сумісництві — на підприємстві за основним місцем роботи працівника, при внутрішньому сумісництві — на тому самому підприємстві. У випадку суміщення професій видається наказ про допущення працівника до роботи за суміщенням професій (посад), причому праця за суміщенням професій (посад) не відображається в табелі обліку робочого часу і запис у трудову книжку не вноситься.

5.     Суміснику оплату праці проводять за фактично відпрацьований час, а у разі суміщення -  доплату у відсотках до тарифної ставки за основним місцем роботи.

6.     До розрахунку середньої заробітної плати при суміщенні професій доплата за таке суміщення включається у повному обсязі. В свою чергу, заробітна плата за сумісництвом не включається в розрахунок середньої заробітної плати за основним місцем роботи, за винятком працівників, для яких включення її до середнього заробітку передбачено чинним законодавством. Але, зокрема: вчителям та викладачам, які працюють у кількох закладах при обчисленні середнього заробітку враховується заробітна плата на всіх місцях роботи

7.      Щорічна відпустка надається тривалістю, передбаченою для посади, за якою працівник працює за сумісництвом і одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. При суміщенні посад щорічна відпустка окремо не надаєтьсяоплата за суміщення включається в розрахунок середньої заробітної плати при розрахунку заробітної плати за час відпустки за основною посадою).

8. Нарахування компенсації за невикористану відпустку при звільненні працівника-сумісника виплачується, розрахунок здійснюється окремо за посадою, за якою працівник працює за сумісництвом. А в разі суміщення окремо не виплачуєтьсяоплата за суміщення включається в розрахунок середньої заробітної плати при розрахунку компенсації за основною посадою).

9. Допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах виплачується за умов надання сумісником необхідного переліку документів. У випадку суміщення - окремо не виплачуєтьсяоплата за суміщення професій (посад) включається в розрахунок середньої заробітної плати при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за основною посадою).

10. Оподаткування заробітної плати зовнішніх сумісників нічим не відрізняється від оподаткування заробітної плати основних працівників. При внутрішньому сумісництві податком з доходів фізичних осіб оподатковується сукупний дохід працівника (оплата за основним місцем роботи плюс оплата за сумісництво), отриманий від одного працедавця. Нарахований місячний дохід сумісника, що оподатковується податком з доходів фізичних осіб (за ставкою 15%), зменшується на суму страхових внесків (до Пенсійного фонду, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) і на суму податкової соціальної пільги. Оскільки платник податку має право самостійно обирати місце застосування податкової соціальної пільги, сумісник повинен подати на підприємство, де працює за сумісництвом, заяву про застосування податкової соціальної пільги та необхідні документи, якщо він претендує на підвищений розмір податкової соціальної пільги. Однак необхідно пам’ятати, що користуватися податковою соціальною пільгою працівник має право лише за одним місцем роботи.

Оподаткування податком з доходів фізичних осіб, нарахування та утримання страхових внесків з доплати за суміщення професій (посад) здійснюється в складі нарахованого місячного доходу, який включає основну зарплату і доплату за суміщення посад на загальних підставах.

Наведемо приклад нарахування і оподаткування оплати праці працівнику-суміснику. Викладачеві інформатики інституту (основне місце роботи) нараховано заробітну плату в розмірі 1800грн. Заробітна плата на роботі за сумісництвом (інженер з обслуговування технічних засобів навчання в коледжі - 0,5 ставки) - 600 грн. За місцем роботи за сумісництвом працівник подав заяву на оформлення податкової соціальної пільги у розмірі 434,5 грн.

Таблиця 1

Облік оплати праці працівнику-суміснику

Зміст операції

Сума

Д-т

К-т

1

Нараховано заробітну плату суміснику

600

801

661

2

Утримано до фондів: Пенсійний фонд України—2%, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності — 0,5%, Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття — 0,6%

12

3

3,6

661

651,

652,

653

3

Утримано податок з доходів фізичних осіб: (600 – 18,6434,5) х 15%

22,04

661

641

4

Видано заробітну плату працівникові: (600 – 18,622,04)

559,36

661

301

Отже, підсумовуючи все вище викладене, можна зробити висновок, що поняття сумісництва і суміщення професій мають свої особливості як в правовому регулюванні так і у відображенні в обліку. З усіма цими аспекти має бути ознайомлений як бухгалтер, так і науково-педагогічний персонал будь-якого державного навчального закладу для попередження непорозумінь та для можливості захисту своїх прав.

Література:

1.     Король А. Сумісники на підприємстві / А. Король // Головбух. – 2010. - №19. – С. 30-58.

2.     Циганова Н. Суміщення професій: кому можна, а кому – зась / Н. Циганова // Баланс-Бюджет. – 2008. - №40. – С. 17-19.