Економіка/ 7. Облік та аудит

Долганова Ю.С., Тимчина Л.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського

Проблеми обліку імпорту товарів на умовах наступної оплати

 

Сьогодні на полицях вітчизнанях магазинів дуже часто можна побачити товари, що були вироблені закордоном. Для покупців  - це звичайні споживчі товари, але для підприємств, що забезпечують роздрібні мережі, імпортні товари це комплекс угод, організаційних питань, контактів з контролюючими органами країни і, звісно, облік цих обєктів. Крім того, існує ряд товарів, які більшою мірою виробляються з сировини, що поступає з-за кордону, і, внаслідок цього, значно прив'язані до курсу долара. Тобто, їх вартість може мінятися залежно від коливань курсів на валютному ринку.

Робота з імпортним товаром для торгівельних підприємств часто викликає низку запитань, стосовно оприбуткування запасів, відображення корегування у разі зміни курсів валюти при розрахунках та інше.

Останні декілька років ця тема особливо актуальна серед українських вчених і практикуючих бухгалтерів, таких як Олена Бондарева, Галина Корнийчук, Дмитро Кучерак, а також дослідників з ближнього зарубіжжя, наприклад, Наталія Лугова, Денис Костян та інші. Так, Олена Бондарева, розглянула повний спектр проблем, пов'язаних з врахуванням товарів, які продаються за цінами встановленим в умовних одиницях: процес відвантаження, оплати, списання таких товарів [2]. А Галина Корнейчук, сконцентрувала увагу саме на операціях імпорту товарів та їх податковий облік [3].

Через великі зміни в українському податковому законодавстві питання обліку імпорту гостро постали перед усіма бухгалтерами країни і потребують негайного вирішення.

Так, метою данної статті є розгляд обліку імпорту товарів у розрізі вітчизняного законодавства, визначення витрат на купівлю таких товарів і можливості перерахування їх вартості.

Згідно зі статею 138 п.6 Податкового Кодексу України собівартість придбаних та реалізованих товарів формується відповідно до ціни їх придбання з урахуванням ввізного мита і витрат на доставку та доведення до стану, придатного для продажу [1]. Слід, зазначити, що саме великий перелік витрат на митне оформлення товарів, та супутніх цьому процесу нарахувань акцизного податку, митного збору призводить до росту вартості імпортних товарів.

Крім того, згідно з законодавством, операції з придбання товарів з-закордону підлягають обкладенню податком на додану вартість у розмірі 20 % від вартості товарів та суми відповідних податків та зборів.

Можна відмітити, що з цього року в обліку валових витрат на придбання товарів з-закордону не буде різниці у податковому та бухгалтерському обліку, тому що валові витрати і доходи відтепер визнаються за методом нарахування. Так, тимчасові різниці вже не будуть мати місце в обліку (окрім, різниць, викликаних різними методами амортизації).

Перейдемо, безпосередньо, до обліку придбання імпортних товарів на умовах наступної оплати. Якщо, коли перша подія – оприбуткування товарів, то до складу валових витрат доцільно включити вартість робіт (послуг), розраховану із застосуванням курсу НБУ, що діяв на момент оприбуткування товарів. Така операція призведе до виникнення валових витрат, а у обліку відображатиметься записом – Дт 28 Кт 632. Не слід забувати, що перш ніж зараховувати товар на баланс необхідно перерахувати мито та ПДВ на рахунок відповідних установ.

Слід памятати, що до вартості імпортованих товарів необхідно включити договірну (контрактну) вартість таких товарів, витрати на доставку та доведення до стану, придатного для продажу з урахуванням податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком ПДВ, що включаються у ціну поставки робіт (послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.

Після оплати вартості імпортованих робіт потрібно розрахувати курсову різницю між уже відомою на той час балансовою вартістю іноземної валюти та сумою, попередньо включеною до валових витрат, і відкоригувати валові витрати.

Товарні запаси підприємства не можна віднести до монетарних статей балансу, через це вартість таких активів не перераховується ні у разі зміни валютних курсів, ні на дату балансу. Але практика вчених та професійних бухгалтерів говорить, що у разі, коли вартість товарів тісно повязана з курсом валют або достовірно не відома вартість товарів можливо коригувати сальдо рахунку 28 „Товари”.

Так, зростання вартості товарних запасів приведе до збільшення дебету рахунку 28 «Товарів», а зменшення спровокує зворотний процес, який можна здійснити способом червоного сторно. Але, можливий, і інший варіант: відображення корегувань на окремих субрахунках рахунку 28 «Товарів». Підприємства мають право використовувати рахунки, не вказані в Плані Рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, грунтуючись на особистих потребах, а так, що б не порушувалася методологія обліку. Наприклад, відкрити активно-пасивний рахунок 287 «Корегувань до вартості товарів», де по дебету, відбивається збільшення вартості раніше отриманих товарів, а по кредиту, відповідно, зменшення. Це допоможе відстежувати окремо рух товарів, окремо, корегувань до них, а при списанні собівартості реалізованих товарних запасів частку корегувань, розраховану за методом аналогічному методу середнього відсотку торговельної націнки, також, списувати на собівартість.

Не менш важливе питання і те, якими первинними документами відображати можливі корегування, адже складання нової накладної  протиречить закону. Так, корегування можна відображати у корегуванні до податкової накладної, або у додатку до накладної.

Отже, порядок зміни ціни необхідно обговорити в договорі, а результати відображати в  документі-додатку до накладної, яким і відбиватимуться корегування.

Таким чином, при імпорті товару необхідно належним чином оформити необхідні документи, при оприбуткуванні товару брати гривневий еквівалент вартості товару за курсом НБУ, розрахувати курсові різниці. Слід памятати, що корегування вартості товарних запасів можна відображати як на субрахунку самого товару, так і відкрити новий субрахунока, а зміну вартості відбити в додатках до накладної. Списання коректувань здійснюється аналогічно списанню товарів при їх вибутті.

Література:

1.     Податковий кодекс України, із змінами, внесеними згідно із Законом N 2856-VI ( 2856-17 ) від 23.12.2010.

2.     Елена Бондарева. Цена товара – в у.е.: решение учетных вопросов. Бухгалтерия. – 2009. - № 15 – с. 43-46.

3.     Галина Корнейчук. Валюты платежа и контракта разные: учет импорта товаров. Все о бухгалтерском учете. – 2010. - №22. – с. 10-13.

4.     Положение (стандарт) бухгалтерского учета 21 «Влияние изменений валютных курсов». Утверждено приказом Министерства финансов Украины 10 августа 2000 года № 193, (с изменениями и дополнениями, последние из которых внесены приказом Министерства финансов Украины от 25 ноября 2002 года № 989).

5.     План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій [Текст]: наказ Міністерства фінансів України від 30 ноября 1999. р. №291, зі змінами і доповненнями.