Экономические науки/7. Учет и аудит.

Гудима К.С. н.рук. Ващенко Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені. М. Туган- Барановського, Україна

ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ  ПІДПРИЄМСТВ

З МЕТОЮ УПЕРЕДЖЕННЯ БАНКРУТСТВА

Інститут банкрутства визначається невід’ємною частиною ринкового господарства. За стабільних економічних умов він є могутнім стимулом ефективної роботи підприємств всіх форм власності, гарантуючи одночасно економічні інтереси кредиторів, а також держави, як загального регулятора ринку. На нормальні умови функціонування підприємств протягом останніх років суттєво вплинула світова економічна криза, що зумовило необхідність пристосовуватись до існуючої реальності з метою утриматися на ринку та продовжувати свою діяльність. Прагнення зберегти фінансову стабільність і платоспроможність об’єктивно пов’язане із пошуком ефективних напрямів підвищення прибутковості та доходності, оскільки тенденція зниження абсолютної суми прибутку відслідковується майже в усіх сферах економіки. Це призводить до збільшення кількості збиткових, неплатоспроможних підприємств із нестійкою фінансовою стабільністю. Антикризові заходи вимагають розширеного і поглибленого спостереження за станом діяльності підприємства, ідентифікації таких негативних явищ як спад обсягів виробництва, зниження якості та конкурентоспроможності продукції, коливання обсягів продажу.

Підвищенню дієвості антикризових заходів сприяє розроблення моделей і методів для оцінки динаміки стану підприємств та рекомендацій щодо усунення негативних моментів та прийняття адекватних управлінських рішень. Головне місце у формуванні антикризових заходів займають процедури фінансового аналізу, які уможливлюють вияви симптомів ймовірного банкрутства, оцінку його рівня та визначення причин його виникнення. У цьому зв’язку назріла гостра потреба у вивченні чинних методик аналізу фінансового стану підприємств, удосконалення методології фінансового аналізу з метою упередження і прогнозування банкрутства та розроблення рекомендацій щодо їх застосування.                                                                                           Актуальність теми обумовлена відсутністю належного теоретичного, методичного і законодавчого забезпечення фінансового аналізу діяльності підприємств з метою упередження банкрутства, а також необхідністю проведення системних досліджень з питань формування цілісної наукової парадигми аналізу банкрутства; визначення функціональних та інституційних особливостей системи фінансового аналізу неспроможноcті діяльності; прогнозування банкрутства з урахуванням концепції життєвого циклу підприємств та динаміки його економічних характеристик, що сприятиме підвищенню об’єктивності інформації про функціонування та перспективи розвитку вітчизняних підприємств та економіки в цілому.

В основу дослідження фінансового аналізу діяльності підприємств з метою упередження банкрутства покладено праці відомих вітчизняних та закордонних вчених. Різноплановий підхід до розгляду теоретико-практичних основ проведення процедур банкрутства представлено у роботах О. Барановського, І. Бланка, В. Гейця, О. Мендрула, П. Полякова, Р. Попова, О. Терещенка, Є. Фірсової, А. Ялового. Результати наукових досліджень в сфері методології та організації фінансового аналізу і прогнозування фінансового стану підприємств висвітлені у роботах таких вчених, як: М. Баканов, І. Житна, В. Ковальов, Є. Мних, П. Савицька, В. Сопко, М. Чумаченко, А. Шеремет, С. Шкарабан.

За останні роки опубліковані ґрунтовні розробки вітчизняних та російських вчених з проблем банкрутства в системі фінансового аналізу, присвячені зокрема формуванню його методичного апарату. Це дослідження Л. Давидової, Ю. Зайцевої, Г. Крамаренко, А. Матвійчука, О. Островської, М. Фірсової, П. Щеглової. В основу робіт вищезазначених авторів покладено праці західних вчених: С. Альтмана, І. Бівера, Л. Грінера, Дж. Моссіна, М. Самуельса, Д. Тобіна, Р. Таффлера, В. Шарпа. Утім, поки що зарубіжний досвід ще не повною мірою адаптовано до умов вітчизняної економіки, і зокрема до специфічних умов, характерних для сучасного етапу розвитку економіки.

Аналіз наукових джерел за темою дослідження свідчить про відсутність публікацій з питань методичного забезпечення аналізу неспроможності діяльності. Наявні дослідження носять загальний характер: у них не розкрито галузеву специфіку в методиках оцінки фінансового стану та не враховано концепцію життєвого циклу при прогнозуванні банкрутства. В економічній науковій літературі також недостатньо глибоко розроблено теоретичні, методологічні та прикладні аспекти організації фінансового аналізу діяльності підприємств з метою упередження та ідентифікації

Мета роботи полягає у розробленні пропозицій щодо розвитку методології фінансового аналізу, обґрунтуванні концептуальних теоретичних засад організації системи фінансового аналізу діяльності підприємств з метою прогнозування і упередження банкрутства.

Дослідження сучасних підходів до трактування та характеристики економічної категорії «банкрутство» свідчить про її складність, яка, передусім, пов’язана із її дворівневим проявом. Ідентифікація першого рівня, макроекономічного, зумовлена процесами структурної перебудови в межах економічної системи, які спричиняють ланцюгову реакцію на
другому – мікроекономічному рівні, де головним суб’єктом виступає окреме підприємство. Сучасна система інформаційного забезпечення механізму прийняття управлінських рішень суб’єктів господарювання робить їх фінансово-господарську діяльність найбільш продуктивним об’єктом дослідження для підсистеми фінансового аналізу на різних стадіях банкрутства [1,
c 148].

Для забезпечення ефективної дії механізму фінансового аналізу з метою упередження банкрутства необхідно аналізувати не тільки показники внутрішнього стану підприємства з урахуванням динаміки його розвитку, але й одночасно досліджувати вплив зовнішнього середовища через динаміку ринкової рівноваги, що дозволить моделювати життєвий цикл підприємства і оптимізувати прогнози щодо можливих варіантів його розвитку [2, c. 155].

             Одним із перших завдань системи антикризового управління та антикризової стратегії виступає суцільна перевірка стану та управління життєвим циклом підприємства. При здійсненні аналізу платоспроможності підприємства з метою підвищення його результативності необхідно чітко визначитись із економічною сутністю та «природою» неплатоспроможності, ймовірності банкрутства. Це потребує, у свою чергу, встановлення етапу життєвого циклу, на якому перебуває підприємство. Поняття «життєвий цикл підприємства» припускає зіставлення результативності системи протягом певного періоду часу, що дає можливість спрогнозувати майбутні процеси. Схема життєвого циклу, яка включає етапи виникнення, розвитку, збалансованого виробництва, адаптації та перебудови, санаційних заходів, перехід до збалансованого виробництва демонструє конструктивний підхід до реанімації збанкрутілих підприємств, формуючи основу організаційної побудови комплексної моделі аналізу діяльності підприємств з метою упередження банкрутства.

 Однією з характерних ознак сучасного фінансового аналізу є загальна тенденція нової управлінської парадигми, сутність якої полягає в нових підходах до проблеми антикризового управління, у посиленні акцентів на його «дослідницькій», аналітичній складовій, особливо у частині фінансового аналізу банкрутства на основі різних моделей, розрахунків, програмних продуктів. Зазначені процеси потребують відображення у первинній характеристиці цієї підсистеми, тобто у визначенні, яке презентовано у такій формі: аналіз банкрутства – це процес виявлення рівня наближення фінансового стану підприємства до фактичної неспроможності або банкрутства у його фінансовому аспекті [3, c. 226].

 Стратегічний погляд на розвиток аналізу банкрутства, продиктований зазначеними  процесами, передбачає створення концептуальної схеми розвитку методології аналізу діяльності підприємств з метою упередження банкрутства. Пріоритетними завданнями досліджень на даному етапі розвитку виступають: удосконалення методів ідентифікації та прогнозування банкрутства; визначення шляхів підвищення вірогідності інформаційної бази для проведення аналізу з використанням даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності; пошук шляхів максимального зниження інформаційного ризику в стані підвищеної невизначеності, властивої банкрутству. Цього можна досягти через дослідження підходів щодо ідентифікації та прогнозування неспроможності діяльності підприємств, розробку методологічних основ фінансового й управлінського аудиту при проведенні антикризових заходів, удосконалення методів аналізу й оцінки діяльності підприємств з урахуванням кривої життєвого циклу підприємства, розробки методології аналізу прогнозування розвитку підприємств [4, c.29].

В умовах кризових явищ загалом і кризової фази розвитку підприємства зокрема, зростає роль фінансової звітності як основи інформаційного забезпечення аналізу. На використанні даних фінансового і бухгалтерського обліку базуються основні результати аналізу неспроможності діяльності. Перегляд принципів формування показників фінансової звітності виявив обмеженість їх об’єктивності в умовах банкрутства підприємств. Найбільшою мірою це стосується принципів безперервності, нарахування та відповідності доходів і витрат, послідовності. Зазначене підтверджує відносну дієвість облікової політики підприємства на стадії банкрутства та необхідність перегляду на цьому етапі окремих розділів методичної та організаційної частин наказу про облікову політику підприємства-банкрута. Інформаційні потреби різних користувачів до такого суб’єкту господарювання формують завдання щодо удосконалення пакету фінансової звітності підприємства-банкрута, вирішення яких продемонстровано у нових формах проміжного та ліквідаційного балансів та звіту про рух грошових коштів.

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Галенко О.М. Обліково-аналітичні аспекти банкрутства підприємств України: [монографія] / Галенко О.М. — . К.: КНЕУ, 2008. — 264с. (15,5 д.а.).

2. Галенко О.М. Стратегії інноваційного розвитку України: наукові концепції та практика реалізації: [колективна монографія] / [Галенко О.М., О.С.Герасименко, Г.В. Булкот, та ін.] ;К.: КНДУ «НДІРоМ», 2007. — 342с.

3. Бухгалтерський облік: навч. посіб. / [Ловінська Л.Г., Жилкіна Л.В. та ін.] — К.: КНЕУ, 2002. — 370 с.

4. Булкот Г.В. Соціально – економічні аспекти діагностики банкрутства в сучасних умовах / Г.В. // Соціально-економічний розвиток України: європейський вибір: Матеріали VII Міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених: У 2 ч. / За ред. А.А.Ткача. – Мелітополь, 18 травня 2007р. – Мелітополь: МІДМУ ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – Ч.1.