Керівник к.е.н., доцент Сєкіріна Н.В.

Дмитрієва Т.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Відображення доходів у Звіті про фінансові результати

У господарській діяльності будь-якого підприємства важливу роль відіграють фінансові результати. Оскільки для кожного суб'єкта господарювання в умовах ринкових відносин кінцевою метою будь-якої діяльності є одержання прибутку, то для його визначення порівнянням доходів з витратами, пріоритетне місце в обліковій системі підприємства повинна зайняти раціональна побудова їх обліку.

Отже, доходи, витрати і фінансові результати характеризують розвиток чи занепад господарської діяльності підприємства. Необхідність розробки науково обґрунтованих підходів до формування інформації про доходи та фінансові результати у бухгалтерському обліку і відображення їх у звітності в умовах її стандартизації з урахуванням напрацювань вітчизняної облікової школи та принципів господарського контролю визначили актуальність проведеного дослідження.

Вагомий внесок у розвиток системи бухгалтерського обліку доходів з метою їх удосконалення зробили вітчизняні вчені М.Т. Білуха, Ф.Ф. Бутинець, Б.І. Валуєв, Ю.А. Верига, С.Ф. Голов, В.П. Завгородній, Є.В. Калюга, Є.В. Мних, М.С. Пушкар та ін.

Метою дослідження є розкрити методику відображення доходів підприємств у Звіті про фінансові результати.

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про фінансовий результат та розкриття її у звітності встановлені П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» [2]. Визначення фінансового результату полягає у достовірному розрахунку чистого прибутку (збитку) звітного періоду. З цією метою в бухгалтерському обліку передбачається послідовне зіставлення доходів і витрат.

З прийняттям національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку змінився підхід до формування доходів підприємств і порядок розкриття інформації про них у фінансовій звітності. Але під час дослідження формулювання термінів про доходи, які застосовуються, спостерігаються окремі невідповідності. Згідно з П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати»  доходи - це «збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників)». У п. 13 П(С)БО 3 визначено, що у статті «Дохід (виручка) від реалізації ... відображається загальний дохід (виручка) від реалізації продукції ...», а це значить, що до уваги вже не береться надходження активів або зменшення зобов'язань [2].

Отже, можна простежити деякі невідповідності між П(С)БО 3 та П(С)БО 15 щодо суті доходів. Класифікація доходів згідно з П(С)БО 15 «Дохід» визначає тільки фінансові доходи, а в П(С)БО 3 фінансові доходи розкриваються окремо, як дохід від участі в капіталі та інші фінансові доходи .

Можна зробити висновок, що методика формування змісту статей доходів у 1-му розділі Звіту про фінансові результати, здебільшого, відповідає міжнародним стандартам бухгалтерського обліку та фінансової звітності [2]. Ця форма звітності містить згруповані джерела отримання доходів. Також виокремлено вид доходів від надзвичайних подій, які є об'єктивними та незалежними від якості управління, інших організаційно-економічних, внутрішніх та зовнішніх умов діяльності підприємства.

Проте, є недоліки, які дещо ускладнюють отриману інформацію, яка є зрозумілою зовнішнім користувачам. Наприклад, інвесторам чи кредиторам інформація про податок на додану вартість та акцизний податок з продажів є зайвою. Ці дані контролюються, аналізуються, вивчаються лише працівниками податкових служб.

Користувачів фінансової звітності більше цікавить розшифрування статті «Інші вирахування з доходу», оскільки саме ці відомості, які наводяться в цьому показнику, можуть бути корисними та доречними для прийняття певних економічних рішень. До такої інформації можна віднести загальні суми поверненої покупцями та замовниками відвантаженої готової продукції (товарів), наданих торговельних знижок. Але відразу виникає питання про те, де у Звіті про фінансові результати відображати суму ПДВ, яка внесена у вартість поверненої готової продукції. Отже, у рядку 030 необхідно відображати повернення готової продукції за мінусом ПДВ. Тому, необхідно усунути недоліки, які мають місце у формі  2, для цього потрібно передбачити додатковий рядок для відображення ПДВ у вартості поверненої готової продукції.

У Звіті про фінансові результати недосконалою є схема відображення надзвичайних доходів. Дійсно, якщо отримано надзвичайний дохід, то його необхідно додатково оподатковувати. Але перевищення надзвичайних збитків над надзвичайним доходом призведе до зменшення нарахованого податку на прибуток від звичайної діяльності.

З метою усунення зазначених недоліків, необхідно вдосконалити форму Звіту про фінансові результати, врахувавши ці пропозиції, що призведе до підвищення її інформативності та корисності. Крім того, вона буде більш зрозумілою як для практичних працівників, так і для інвесторів та кредиторів, а також більш повно врахує рекомендації Міжнародних стандартів фінансової звітності щодо оцінки доходів та фінансових результатів.

Література

1.           Україна. Закон. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні № 996-ХІУ-ВР: від 16.07.1999 р. (зі змінами та доповненнями).

2.     Положення (стандарт)  бухгалтерського  обліку 3  "Звіт про  фінансові результати":  затв.  Наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87 (зі змінами та доповненнями). - К., 1999.

3.           Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід": затв. наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. № 290 (зі змінами та доповненнями). - К., 1999.

4.           Методика відображення доходів у Звіті про фінансові результати / Озеран В.О., Труфіна Ж.С. // Облік і фінанси АПК. 2009. – № 4 .