Дослідження стану податкового обліку та контролю

Досліджено моделі співіснування систем податкового та бухгалтерського обліку, особливості податкового обліку у зарубіжних країнах, методичні прийоми податкового обліку.

Ключові слова: Податковий облік, бухгалтерський облік, прибуток, валові доходи, витрати, амортизація, активи.

I. Вступ

Метою обліку у суспільстві з ринковою економікою є сприяння раціональному використанню засобів і предметів праці та самої праці у підприємницькій діяльності для одержання найбільшого прибутку, спрямованого на задоволення соціальних потреб працівників підприємства та фінансових потреб держави.
Завдання обліку поділяють на окремі й загальні. Розв'язання окремих завдань передбачає облік окремих процесів господарської діяльності (нарахування та сплата податків, обов'язкових платежів, зборів), а загальних - усієї господарської діяльності підприємства з визначенням рентабельності, прибутковості господарювання, відносин з державою щодо сплати податкових платежів, тобто інформаційне задоволення потреб управлінських рішень.

II. Постановка завдання

Мета статі - дослідити стан податкового обліку та контролю.

III. Результати

Проблеми обліку формування фінансового результату та його оподаткування всебічно висвітлювали відомі вітчизняні вчені.

Серед видатних зарубіжних учених, яким належить вагомий внесок у розвиток теорії бухгалтерського обліку та обліку фінансових результатів, можна назвати таких: А. Бабо, М.Ф. Ван Бред, П.С. Безруких, К. Друрі, І.В. Ліпатова, Р. Макконнелл Кемпбелл, Б. Нідлза, В.Ф. Палія, П.А. Самуельсона, Я.В. Соколова, Дж. Таузенда, В.І. Ткача, М.В. Ткача, П. Фріндмана, Е.С. Хендріксена, Ч.Т. Хонгрена. Однак слід визнати, що залишився недостатньо дослідженим стан податкового обліку і контролю на підприємствах під час здійснення господарської діяльності.

Систему господарського обліку становлять структурні компоненти: бухгалтерський (фінансовий), внутрішньогосподарський (управлінський), статистичний та податковий облік. Кожний вид обліку виконує свою функцію в інформаційному забезпеченні управління діяльністю підприємства та розрахунково-кредитних відносин суб'єкта господарювання з різними контрагентами та державою. Відповідно до теми дослідження зупинимося на завданнях та методологічних засадах фінансового і податкового обліку.

Функції бухгалтерського (фінансового) обліку визначені Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". На бухгалтерський облік покладено інформаційне забезпечення управління діяльністю підприємства, відображення процесу фінансово-господарської діяльності, її результатів та виконання завдань, що виникли в господарських відносинах з іншими підприємствами та фіскальними органами зі сплати податків. Крім того, бухгалтерський облік є обов'язковим для підприємства видом обліку, а дані бухгалтерського обліку використовуються для складання будь-якої звітності, включаючи податкову і статистичну.

Перехід України до ринкових відносин, ускладнення у формуванні державного бюджету, регулюванні фінансових відносин між платниками податків та фіскальними органами зумовили потребу у запровадженні нового виду обліку - податкового.
Завдання податкового обліку визначені Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", де передбачено ведення податкового обліку, але визначені лише податкові періоди та порядок обчислення податку на прибуток. У подальшому податковому обліку передбачено також відображення податку на додану вартість, акцизного збору, місцевих податків і обов'язкових платежів до бюджетів різних рівнів. Нормативними документами з оподаткування, якими передбачено ведення податкового обліку в Україні, не визначені предмет, метод і його методичні прийоми, інформаційне забезпечення.

Можна виділити дві моделі співіснування систем податкового та бухгалтерського обліку [3].

У першій моделі система податкового обліку формується і функціонує на основі інформації бухгалтерського обліку і податкового законодавства. Основною метою податкового обліку цієї моделі є визначення за даними бухгалтерського обліку фінансового результату діяльності суб'єкта господарювання та отримання іншої інформації, необхідної для справляння податкових і обов'язкових платежів до державного бюджету та контроль за ними.
Друга модель передбачає паралельне співвідношення бухгалтерського і податкового обліку як двох самостійних видів обліку, що мають різні цілі. У більшості випадків така модель реалізується або шляхом певних коригувань і перетворень облікових даних, або шляхом доповнення бухгалтерських процедур, які забезпечують у межах системного обліку формування даних для податкового обліку, звітності, але без ведення паралельно облікових регістрів за різними планами рахунків. Однак податковий облік не підміняє і не виключає ведення бухгалтерського обліку, а одночасно з власними методичними прийомами використовує останній для нарахування податків та зборів.

В Україні співвідношення податкового та бухгалтерського обліку більшою мірою має ознаки другої моделі обліку.

Зворотною стороною зв'язку податкового та бухгалтерського обліку є те, що справляння податків відображається в бухгалтерському обліку як одна з господарських операцій на рахунку 64 "Розрахунки за податками й платежами". Другою особливістю податкового обліку є встановлення спеціальних правил формування обліково-податкових показників, відмінних від процедур бухгалтерського обліку. Так, відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", об'єктом оподаткування є прибуток, визначений шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат та амортизаційних відрахувань.

У бухгалтерському обліку поняття валових доходів та валових витрат не застосовується, а відображаються витрати і доходи господарської діяльності. До речі, основні відмінності між визначенням витрат і валових витрат згідно з П(С)БО 16 "Витрати" і Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" суттєво відрізняються у бухгалтерському і податковому обліку. Витрати у бухгалтерському обліку відображаються за принципом обачності, згідно з яким методи оцінювання витрат мають запобігати їх зниженню, а податковим законодавством встановлено, що у податковому обліку є обмеження при визначенні валових витрат.

До складу валових витрат у податковому обліку не включаються витрати на виплату матеріальної допомоги, на утримання об'єктів соціально-культурного призначення, визнані штрафи, пеня, неустойки. Включаються до складу валових витрат з урахуванням обмежень витрати на відрядження працівників, утримання основних засобів, загальнокорпоративні витрати тощо [5].

Доходи, визнані у бухгалтерському обліку, як правило, визнаються і в податковому обліку, однак відмінність може виникнути, коли не збігається визнання у часі, оскільки момент визнання доходу в бухгалтерському і в податковому обліку різний. Крім того, встановлено різні підходи до визнання доходів і валових доходів за окремими операціями, які визнаються валовими доходами і не є доходами в бухгалтерському обліку.

Надходження грошей на поточні рахунки може бути проведено як за реалізовані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги, так і в порядку авансових платежів. Відображення в податковому обліку в сумі валового доходу авансових платежів не є економічно обґрунтованим, тому що це призводить до завищення розміру прибутку і, відповідно, - податку на прибуток. У бухгалтерському обліку ці платежі відображаються відповідно до вимог П(С)БО 11 "Зобов'язання" на кредиті субрахунку 681 "Розрахунки за авансами отриманими" рахунку 68 "Розрахунки за іншими операціями" і не визнаються доходом від господарської діяльності.

 

Важливим аспектом податкового обліку є момент виникнення валових доходів, валових витрат для обчислення податку на прибуток та податкового кредиту для обчислення ПДВ. Дія правила першої події, встановленого податковим законодавством спричинила те, що момент відображення зазначених показників для цілей оподаткування не збігається з моментом виникнення (визнання) бухгалтерських доходів та витрат.

Третьою особливістю податкового обліку є визначення для кожного виду податків свого податкового періоду - терміну, протягом якого завершується процес формування податкової бази, остаточно визначається розмір податкового зобов'язання. Необхідність цього показника обумовлюється тим, що багатьом об'єктам оподаткування (прибутку, доходу, виручці) властива тривалість у часі та повторюваність.

Податкові розрахунки - спеціалізовані типові форми, у яких платник податку відображає зобов'язання, причому кожному виду податків відповідає єдиний розрахунковий документ, затверджений податковим органом.

Причинами малоефективності фінансового контролю за сплатою податків є, перш за все, часті зміни нормативних положень з нарахування та сплати податків, які призводять до ненавмисних помилок у нарахуванні податків, а також до ухилення від їх сплати.

IV. Висновки

Створення інтегрованої системи обліку і контролю на основі новітніх комп'ютерних технологій, методологічного забезпечення сприятиме поліпшенню податкових взаємовідносин на підприємствах  з Державною податковою адміністрацією.


Література
1. Валуев Б.Й. Организационно-методические вопросы ревизии предприятий по назначению следственных органов / Б.Й. Валуев, О.Б. Пойзнер // Финансовый контроль. - 2001. - № 2. - С. 30-32.

2. Вдовенко Н. Проблеми податкового та бухгалтерського обліку податку на прибуток підприємств / Н. Вдовенко // Науковий вісник Академії ДПС України. -2001. - № 2. - С. 121-129.

3. Завгородний В.П. Бухгалтерский учет, контроль и аудит в условиях рынка / В.П. Завгородний, В.Я. Савченко. - К. : Блиц-Информ, 1996. - 768 с.

4. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність : Закон України від 16.07.1999 р. № 996-ХІV, із наступними змінами і доповненнями // Відомості Верховної Ради України. - 1999. - № 40.

5. Про оподаткування прибутку підприємств : Закон України від 22.05.1997 р. № 283/97, із наступними змінами і доповненнями // Відомості Верховної Ради України. - 1997. - № 27.