Економічні науки/7. Облік та аудит

Бабій В.В.

Науковий керівник Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості формування облікової політики бюджетних установ

  Створення цілісної системи облі­ку передбачає активне застосування специфічного елемента регулювання бухгалтерського обліку та звітності - облікової політики бюджетної установи. Поява в Україні облікової політики є результатом процесу реформування бухгалтерського обліку, орієнтиром якого обрані Міжнародні стандарти фінансової звітності.

Над стратегією вдосконалення облікової політики та бухгалтерського обліку в цілому в державному секторі з урахуванням вимог міжнародних стандартів працювало багато вчених Свірко С.В., Левицька С.О., Житний П.Є., Александров В.Т., Ворона О.І., Германчук П.К. та ін. Відповідно в 2007 році була видана Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки”.

Мета статті – обґрунтування специфіки облікової політики бюджетних установ як важливого засобу формування інформації під час здійснення бухгалтерського обліку.

Бухгалтерський облік у бюджетних установах має певні особливості, адже ці структури створюються для забезпечення виконання функцій держави. Визначальним для бухгалтерського обліку бюджетних установ також є їх статус неприбуткових. Бухгалтерський облік у бюджетних організаціях призначений насамперед забезпечити збереження державного майна України.  Організація бухгалтерського обліку є одним з найбільш відповідальних аспектів діяльності бюджетної установи. Без раціонально організованого бухгалтерського обліку неможлива ефективна діяльність бюджетної установи, дотримання цільового використання ресурсів бюджетної установи відповідно до кошторису доходів і видатків.

Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах починається з розробки її облікової політики. Під обліковою політикою розуміють сукупність принципів, методів і процедур, що їх використовує підприємство, організація, установа для складання та подання фінансової звітності. У цьому формулюванні, наведеному згідно із статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не йде мова про організацію бухгалтерського обліку, а отже, і про організаційні заходи. Проте проходження облікової інформації від етапу первинного обліку до підсумкового і остаточне формування якісної достовірної звітної інформації неможливі без визначення кола організаційних заходів щодо системи бухгалтерського обліку. Взагалі, облікову політику можна поділити на дві частини – методологічну та організаційну.  До методологічної складової облікової політики слід відносити все те, що стосується і визначає внутрішню структуру процесу бухгалтерського обліку, тобто йдеться про принципи, методи й процедури. Організаційна складова облікової політики регулює в повному обсязі механізм організації облікової роботи в кожній конкретній бюджетній установі за окремо визначеним об'єктом обліку.

Облікова політика установи є основою внутрішнього регулювання обліку і для набуття нею нормативного статусу, її формалізують у вигляді наказу по облікову політику. Розробляє і складає наказ про облікову політику головний бухгалтер, в затверджує керівник до кінця звітного року. Затверджений наказ набуває чинності з 1 січня нового бюджетного періоду. Визначає облікову політику в бюджетних установах – Державне казначейство України.

Як свідчить практика, в більшості бюджетних установ накази про облікову політику відсутні. Однією з причин цього є недостатній рівень теоретичної підготовки бухгалтерського персоналу. На сьогодні у більшості бюджетних установ працюють спеціалісти з бухгалтерського обліку, які здобули знання з обліку в бюджетних установах вже в процесі практичної діяльності, тобто фактично переступивши через його теоретичні основи. Звичайно, що сумнівів щодо блискучих практичних навичок і освоєння специфіки обліку в бюджетних установах даних фахівців немає, але викликає обурення їх скептичне ставлення до деяких питань з обліку в бюджетних установах, серед яких і проблема облікової політики. Більшість облікових кадрів у бюджетних установах наказ про облікову політику вважають взагалі непотрібним документом в установі, який додає лише зайвих клопотів.

Також типовою для нашої держави є виникнення проблеми формування облікової політики в бюджетних установах, у зв’язку порушенням основних принципів ведення бухгалтерського обліку. Тобто чисто теоретично необхідність формування облікової політики в установі усвідомлюється, але в наявності наказу про облікову політику не існує.

На нашу думку, все ж формування облікової політики є надзвичайно важливим, оскільки бюджетна установа з її допомогою може встановити найвигідніші методи обліку для якісного кошторисного планування і складання звідності. В процесі формування політики кожна установа повинна ставити перед собою такі завдання, як:

·        закріплення базових принципів організації та ведення бухгалтерського обліку, планування діяльності бюджетної установи;

·        своєчасне попередження негативних явищ у фінансово-господарській діяльності;

·        виявлення й ефективне використання внутрішньогосподарських резервів;

·        контроль за наявністю та рухом як бюджетних, так і позабюджетних засобів, їх цільовим призначенням та раціональним використанням.

Також варто відзначити про відображення взаємозв’язку облікової політики бюджетних установ із автоматизацією облікового процесу. На сьогодні великого розмаху набув процес автоматизації бухгалтерського обліку, у тому числі це стосується і бюджетних установ. Оскільки сформувалась досить широка пропозиція програмних продуктів з бухгалтерського обліку і бюджетні установи мають декілька варіантів вибору програми автоматизації обліку – обов’язковим є зазначення вибраного варіанту у наказі про облікову політику установи.

Отже, підсумовуючи, варто сказати, що основною метою формування облікової політики в бюджетних установах повинен бути не тільки вибір сукупності способів ведення бухгалтерського обліку, а й досягнення ефективності управління обліковими процесами, ефективності прийняття управлінських рішень, вибір оптимальної системи управління процесами діяльності для досягнення оперативних і стратегічних цілей установи, виявлення незаконних витрат, що підвищать ефективність обліку й фінансово-господарської діяльності та використання як бюджетних коштів, так і коштів спеціального фонду.

Література:

1. Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні: Закон України, від 16.07.1999 р., 996-XIV, зі змінами і доповненнями.

2. Безродна Т. Облікова політика бюджетних установ: проблеми становлення //Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. – 8. – С. 27-29.

3. Житний П. Організаційно-методологічні засади формування облікової політики підприємства //Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – №3. – С. 3-10.

4. Рузмайкіна І. Облікова політика як складова загальної стратегії управління підприємством // Економіст. – 2010. - №5. – С. 36-41.