Економічні науки/2.Фінанси і банківська справа

Драчишина Ю.М. та Янківська Я.О.

Науковий керівник  Гріщенко І.В.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Аудиторські ризики, їх особливості та дослідження

 

Нинішнє економічне становище країни та всеохопленність сфери підприємницької діяльності  пов’язана з цілою низкою ризиків, що виникають в результаті відсутності достовірної інформації чи її не повноти щодо фінансово – господарської діяльності  суб’єктів господарювання. Наслідком цього може бути не відповідне прийняття управлінських рішень. Аудиторська діяльність не є винятком, оскільки їй теж притаманний ризик, який має багато проявів і яким необхідно керувати для мінімізації негативних наслідків.

У науковій літературі науковцями по - різному трактується поняття «ризик» та його особливості. Даному питанню велику увагу приділили вчені – економісти  Мазур О., Гайдук Т., Олендій О., Левицька С. Дмитренко І. та інші.

Метою статті є дослідження причин та особливостей виникнення аудиторських ризиків та практичне розроблення  моделі управління ризиком аудиторської діяльності з урахуванням чинників, що впливають на діяльність аудиторської фірми.

 В науковій літературі представ­лено кілька підходів до класифі­кації ризиків. Один з найпошире­ніших — за сферою виникнення. Розрізняють внутрішні і зовніш­ні ризики. Внутрішні ризики пов'язані із внутрішнім функціо­нуванням підприємства.  До внутрішніх належать ризи­ки, зумовлені діяльністю самото підприємства та його контактної аудиторії, а саме: галузевий ризик, фінансовий ризик, внутрішньогосподарський, комерційний, операційно - технологічний, юридичний, стратегічний та ризик репутації. Зовнішні ризики за­лежать від економічних процесів на ринках, на яких працює ком­панія, у країні і за кордоном, дій конкурентів, зниження плаю спроможності споживача чи краї­ни загалом [1]. Для аудиторської діяльності будуть притаманні такі зовнішні ризики: ризик країни,  валютний ризик, ризик інфляції.

Відповідно до джерел виникнен­ня ризику підприємницької діяль­ності виокремлюють такі ризики:  природно-кліматичні, техніко-технологічні, кримінально-правові, політико-економічні, організаційно-управлінські.

Існує досить поширена класифікація - за причинами виникнення. Виділяють такі види: ризик невизначеності май­бутнього, пов'язаний зі складні­стю в прогнозуванні поведінки суб'єктів ринку, ризик недостатньої інформа­ції для прийняття рішень, ризик суб'єктивних факторів [2].

Аудиторська діяльність пов'язана з ризиком для бізнесу. Тому не даремно в міжнародній практиці існують два види ризику: аудиторський ризик і ризик бізнесу. Аудиторський ризик - пов'язаний з недостовірністю вихідної інформації на підс­таві яких готується аудиторський висновок, а ризик бізнесу - по­лягає в тому, що аудитор може зазнати невдачі у взаємовідносинах з клі­єнтом навіть тоді, коли клієнту подано правильний аудитор­ський висновок. Це можливо у випадках, якщо розголошено конфіденційну інформацію ау­диторського висновку, не підго­товлено рекомендацій щодо прогнозування діяльності клієн­та на перспективу тощо. Безперечно, ризик бізнесу може виникнути як результат адмініст­ративних, організаційних, економічних, психологічних розходжень ке­рівництва і працівників структур, що їх перевіряють, з тими, які пере­віряють. Модель аудиторського ризику розкрита в Положеннях по стандартах аудиту [3]:

АР = ВР х РК х РН

де, АР - допустимий аудиторський ризик, BP - внутрішньогосподарський ризик, РК - ризик контролю, РН - ризик не виявлення.

У науковій літературі також  існує велика кількість методів оці­нювання ризиків суб'єктів госпо­дарювання. Методи оцінювання ризику об'єднують у чотири групи: експертні, економіко-статистичні, розрахунково-аналітичні та аналогові.  Найпошире­нішими методами є методи екс­пертних оцінок, статистичний, аналітичний, побудови дерева рі­шень, аналогій. Усі вони широко застосовуються на практиці. Метод експертних оцінок передбачає аналізування кількісних і якісних факторів ри­зику групою експертів [4]. Статистичний метод широко за­стосовується у тих випадках, коли при проведенні оцінки підприєм­ство володіє значним обсягом аналітико-статистичної інформації з необхідних елементів аналізованої системи за певний період часу.

Велику увагу ми б хотіли приділити саме рейтинговому методу, оскільки на нашу думку він найбільш пристосований для оцінки ризику в умовах розвитку ринкових від­носин. Це пояснюється тим, що даний метод не передбачає аналізу великої кількості да­них і вимагає від користувача математичних знань лише в тій області, що стосується  фі­нансових розрахунків.

Отже, між підприємницькою діяльністю та аудиторським ризиком існує прямий зв’язок, оскільки аудиторські ризики є складовими елементами системи підприємницьких ризиків. Але дана діяльність має свої специфічні характеристики, тому процес аудиту потрібно розглядати з метою формування властивої йому системи для мінімізації ризиків в даній сфері діяльності.

Література:

1.                 Мазур  О. Оцінка ризиків при здійсненні аудиторських перевірок  // Аудитор України. -  2007. - № 8 (114). – С. 7-12.

2.                 Шмиголь  Н.М. Основні види і характеристики моделей ризику в аудиті // Держава та регіони.  Серія:  Економіка та підприємництво. - 2006. - № 1. – С. 290-294.

3.                 Левицька С. Аудиторський ризик при проведенні аудиту ефективності // Вісник КНТЕУ. – 2005. - №2. С. 79-88.

4.                 Гайдук  Т.Г., Олендій О.Т.  Ризики в аудиторській діяльності  //  Фінансовий контроль. - 2007. - № 4 (39). – С. 55-63.

5.                 Дмитренко  І. Аудиторський ризик: підходи до оцінки //Бухгалтерський облік і аудит. - 2003. - № 8. – С. 38 - 41.