Драчишина Ю.М. та Янківська Я.О.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Сучасні тенденції розвитку та вдосконалення системи автоматизації обліку та контролю розрахункових    операцій

 

На сучасному  стані  розвитку  ринкових  відносин  особливої актуальності  набувають  питання  чіткої  організації грошових розрахунків та   потребує використання нових методів управління та сучасних технічних засобів побудови системи автоматизації обліку.

 Здійснюючи розрахункові операції необхідно вдосконалювати та автоматизувати не тільки бухгалтерський облік, але й контроль та аналіз фінансової діяльності підприємства, особливо розрахункових операцій [1]. Для цього необхідно впроваджувати автоматизовану систему управління підприємством в цілому, та її бухгалтерію зокрема.

Питання вдосконалення автоматизації обліку розрахункових операцій  було висвітлено провідними вченими - економістами України: Ткаченко Ф.Ф., Грабової Н.Н., Сопка В.В., Пархоменко В. та іншими.

Метою даної статті є дослідження системи автоматизації обліку  розрахункових операцій та пошуку шляхів її модернізації.

Інформаційні системи діють у нашій країні під назвою «автоматизовані системи» (АС). Загалом АС — це система, яка складається з персоналу і комплексу засобів авто­матизації його діяльності та реалізує інформаційну технологію ви­конання установлених функцій [2].

Залежно від виду діяльності розрізняють такі види АС: автоматизовані системи управління (АСУ), системи автоматизованого проектування (САПР), автоматизовані системи наукових досліджень (АСНД) і т.ін.

АСУ являє собою систему управління, яка орієнтована на широке й комплексне використання технічних засобів і економіко - математичних методів для розв'язування інформаційних задач управління.

Сучасні масштаби і темпи впровадження засобів АСУ обробки економічної інформації базуються на широкому використанню комп’ютерної техніки та різних спеціальних програм автоматизованого робочого місця(АРМ), тобто програми, що дає можливість підвищити ефективність праці конкретної людини (економіста, бухгалтера).

Бухгалтерська інформація про розрахункові операції  дуже різноманітна,  фінансова звітність має багато форм і для її заповнення необхідно багато часу, а при вдосконаленому АРМ терміни заповнення звітності значно скорочуються.

Під час ручної обробки первинних документів, складання бухгалтерської звітності є велика ймовірність помилок під час перенесення даних з одного бухгалтерського регістру в інший, а також під час підрахунків в розрахункових операціях [3]. Під час автоматизованої обробки бухгалтерської інформації майже неможливо помилитися.

Так як сучасний стан розвитку та використання обчислювальної техніки пов'язаний зі поширенням мереж ЕОМ ми не можемо не приділити їх уваги. Сучасні ЕОМ поділяються на локальні і глобальні. Локальні мережі — це мережі, які містяться на обмеженій території і належать одному власнику.  Власником мережі найчастіше є організація, підприємство або кілька підрозділів одного підприємства (інколи власником може бути група осіб).

Глобальні мережі — це мережі, які охоплюють значний географічний простір (країна, кілька країн, континент) і поєднують кілька локальних мереж. Найвідоміша глобальна мережа «Internet» охоплює десятки тисяч користувачів по всьому світу [4].

Застосування на підприємстві роботи в глобальній мережі дозволяє розширити кількість постачальників, пришвидшити процес придбання активів, вдосконалити і налагодити партнерські відносини з постачальниками.

Отже, за допомогою ПЕОМ можна здійснювати децентралізовану обробку даних на АРМ бухгалтера, спеціаліста по різних ланках обліку  і в реальному часі передавати отриманні результати на ЕОМ більш вищого рівня з метою складання зведених регістрів бухгалтерського обліку і звітності, здійснення аналізу, контролю, формування управлінських рішень. Такий підхід сприяє скороченню термінів обробки обліково-аналітичної інформації, підвищення оперативності, якості, вірогідності і прийняттю управлінських рішень.

Тому, на нашу думку використання програмних електронно-обчислювальних машин (ПЕОМ) в обліково-аналітичному процесі є його невід’ємною частиною. Вдосконалення належним чином автоматизації обліку розрахунків з постачальниками дозволить зміцнити фінансовий стан підприємства, встановити сувору розрахункову та фінансову дисципліну, систематизувати синтетичний та аналітичний облік розрахунків з постачальниками та підвищити ефективність діяльності підприємства.

 

Література:

1. Грабова Н.Н Теорія бухгалтерського обліку/ Н.Н. Грабова.-Київ: «А.С.К.», 2008.-с.257-271.

2. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський облік в підприємствах з різними формами власності/ Н.М. Ткаченко.-Київ:  “А. С. К.”, 2008.-с.234-256.

3.Сопко В.В. Організація бухгалтерського обліку економічного контролю   та аналізу/ В.В. Сопко, В.П. Завгородній.-Київ: «Знання», 2007. -с.145-151.

4. Пархоменко В.М. Бухгалетрський облік в Україні/ В.М. Пархоменко.-Київ: Київ: «Поліграф книга», 2004. – с.130-146