Технические науки/ 4.Транспорт

Горєва О.О., Михайлов Є.В.

Східноукраїнський національний університет імені В.Даля

Аналіз єфективності логістичних моделей технологічних схем доставки вантажу

 

Залізничний транспорт України має потребу в дієвих заходах з впровадження нових логістичних технологій обслуговування клієнтури.

В Україні діє стандарт з побудови технічних умов (ТУ) на надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом України. Він встановлює порядок розроблення, правила побудови, викладення та оформлення технічних умов на надання послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом України.

Для організації взаємодії між  станцією і під’їзними коліями важливими є Правила обслуговування залізничних під'їзних колій [1], оскільки більша частка роботи здійснюється на місцях незагального користування. Правила обслуговування залізничних під'їзних колій встановлюють основні вимоги до технології роботи на місцях незагального користування, вимоги до складання графіків Єдиного технологічного процесу (ЄТП), визначають порядок обліку простою вагонів на під’їзних коліях. Плата за використання вагонів на під’їзних коліях, збори за виконання додаткових операцій, які виконуються залізницями магістрального транспорту, розрахунки між ППЗТ та магістральним транспортом здійснюються згідно зі Збірником тарифів [2].

Для вітчизняного залізничного транспорту особливо актуальним є питання нормування обігу вагонів на під’їзних коліях.

За 20010 р. в цілому по Укрзалізниці час користування вагонами залишився на рівні 2009 р. і становив 23,4 год. На під’їзних коліях оброблено 8245,5 тис. вагонів, що на 1,5 % менше від минулого 2009 р.

Технологія роботи залізниць України повинна повністю забезпечити інтереси вантажовласників, у тому числі – за рахунок покращення наскрізного транспортного обслуговування у портах при безумовному виконанні принципів раціонального використання вагонів і контейнерів, скорочення термінів доставки та підвищення збереження вантажів.

Традиційні підходи до моделювання технології роботи вантажних станцій, під’їзних колій та інших транспортних підрозділів широко відомі. Більшість з них базується на принципах з детермінованою постановкою задач. Вся вихідна інформація в них передбачається заданою однозначно. Але багато реальних завдань вирішуються в умовах неповної інформації, тобто коли всі параметри показника якості та обмежень можуть бути невизначеними або випадковими. Недооцінка цих обставин призводить до зниження рівня адекватності отриманих результатів.

Але наведені вище методи найбільшою мірою призначені для планового господарства та в більшості випадків не враховують особливостей конкуренції видів транспорту. Ці фактори призвели до необхідності комплексного дослідження і побудови сучасних моделей в області доставки вантажу від відправника до одержувача на основі наскрізного Єдиного технологічного процесу роботи станції і порту в умовах невизначеності та наявності великої кількості факторів, що впливають на технологію роботи.

Це призвело до появи сучасних моделей, які базуються на логістичних і маркетингових принципах [3]. Використання цих моделей дозволяє визначити (у тому числі – в імовірнісному сенсі) ряд показників в умовах невизначеності ринку транспортних послуг: терміни доставки вантажів, схоронність вантажів у процесі перевезення, ритмічність транспортного обслуговування під’їзної колії, вид продукції і обсяг її виробництва, вимоги, які висунуто до розміру партії одночасно перевезених вантажів.

Останнім часом для залізниць України актуальною стає проблема ресурсозбереження. Велику цінність має запропонований комплекс моделей [4] технології вантажних перевезень на різних рівнях, а також концепція реалізації технології ресурсозбереження в роботі полігонів, станцій та вантажовласників на основі теорії нечітких множин та нечіткої логіки. Крім того, для адекватної реакції системи взаємодії вантажна станція – під’їзна колія та зміни різноманітних факторів необхідне врахування такої властивості системи, як адаптивність.

Використання сучасного математичного апарату призводить до пошуку нових комплексних критеріїв, за якими побудовані моделі транспортно-технологічних процесів мають більш високу адекватність. Основне визначення якісних показників діяльності транспортно – виробничих систем наведено в міжнародному стандарті ІSO 9004-2 [5], який особливо орієнтований на якісні показники технології надання транспортних послуг з метою стимулювання належної якості обслуговування користувачів відносно доступності, ефективності і надійності, з одного боку, і забезпечення відповідності оголошеному і фактичному рівню послуг, з іншого.

У будь-якому випадку при формуванні технології взаємодії підрозділів залізниці слід використовувати системний підхід, який буде враховувати інтереси вантажовідправників, вантажоодержувачів та залізниці.

 

Література

1.        Правила обслуговування залізничних під'їзних колій. Наказ Міністерства транспорту України від 21.11.2000 р. № 644.

2.        Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України. Тарифне керівництво № 1. Наказ Міністерства транспорту № 551 України від 15.11.99 р.

3.        Смехов А.А. Маркетинговые модели транспортного рынка. – М.: Транспорт, 1998. – 120 с.

4.        Данько М.І. Модель прогнозування розподілу порожніх вагонів на дирекції залізничних перевезень із застосуванням теорії нечітких множин // Зб. наук. праць. – Харків: УкрДАЗТ, 2005. – Вип. 71.

5.        What are the standards of the ISO 9004 series // Standards of the ISO 9000 series. http://www.usm.mzt.si/.