Секція - “Економічні науки”, підсекція - 15

Хімій Д.В.

магістрант інженерно-економічного факультету

Національного університету кораблебудування

імені адмірала Макарова

 

Удосконалення роботи з податковими інформаторами, як однин із напрямів покрашення діяльності податкової служби.

 

         Законом України “Про державну податкову службу” визначено ряд завдань, що покладені на цю службу,  одним з яких є: “ здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством” [2]. Але,  навіть за офіційними даними тіньова економіка становить -  40 % ВВП, за неофіційними – 50 % [7].  Тобто в Україні сплачується близько половини податків і зборів від тих, які б мали сплачуватися. А враховуючи те, що за січень-грудень 2006 року до Зведеного бюджету   надійшло 96087,7 млн. грн. податків, що контролює Державна податкова адміністрація України  (ДПА України) [8], неважко порахувати скільки податків і зборів недоотримали бюджети всіх рівнів в Україні. А це свідчить про те, що потрібно шукати нові методи   роботи державної податкової служби по збільшенню надходжень податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів всіх рівнів. 

Одним із таких методів є удосконалення  роботи з податковими інформаторами з боку податкових органів України. Податковий інформатор  – це законослухняний громадянин, який мимоволі став свідком податкового порушення та добровільно  хоче  поділитися відповідною інформацією із податковими органами з відповідними гарантіями свої безпеки та інших прав. В ролі податкових інформаторів можуть виступати головні або прості бухгалтери, фінансові директори, ділові партнери чи інші, причетні до певного бізнесу особи, що мають відомості  про достовірні обсяги  господарчих операцій, схеми ухилення від сплати податкових  зобов’язань   чи  їх мінімізації, зловживання в сфері відшкодування ПДВ та  інші порушення в сфері податкового законодавства, тобто ту інформацію, яку іноді неможливо отримати іншим, як за повідомленням інформатора, шляхом. 
Проведений   аналіз періодичних видань та діяльності  однієї із податкових інспекцій  Миколаївської області показав, що робота з добровільного залучення податкових інформаторів практично не ведеться  як з боку посадових осіб податкової інспекції, так і посадових осіб   підрозділів податкової міліції.  І це характерно для  податкових органів всієї країни.  А пояснення цього дуже просте – це відсутність спеціального законодавства, яке б могло узаконити інститут податкових інформаторів, визначити  як саме  поняття “податковий інформатор” так і розмір винагороди, який був би адекватний важливості  наданої  інформації,   механізм виплати такої винагороди, варіанти захисту податкових інформаторів, відповідальність за розголос даних про особу інформатора, механізм та способи свідчень таких осіб у суді та інші аспекти, що, практично, і призводить до відсутності зацікавленості у потенційних інформаторів до надання інформації про податкові правопорушення  у відповідні податкові органи. Хоча  в Законі України “Про оперативно-розшукову діяльність” і прописано таке поняття, як негласний або таємний інформатор,   передбачено варіанти його захисту від зазіхань кримінальних елементів та визначені розміри грошової винагороди в залежності від важливості наданої інформації, проте, за словами самих силовиків, до яких належить і податкова міліція, “купити” потрібну інформацію дуже важко через мізерність самих винагород, не кажучи вже про інформацію, за якою “крутяться” великі гроші [3]. 
Проте за кордоном вже досить давно і успішно використовують податкових інформаторів для збільшення надходжень до бюджету. Зокрема в Туреччині, у 1991 році, міністерство фінансів запровадило кампанію по боротьбі із злісними неплатниками податків за допомогою податкових інформаторів, яким було обіцяно 10% від залученої до бюджету, за допомогою їх інформації, суми. Результати цієї кампанії перевершили всі очікування,  і якщо в 1991 році на виплату “премій” знадобилося всього  200 тис. доларів США, то в 1997 році – 100 млн. доларів США [4].    В США   щороку на  утримання податкових інформаторів  (а їх понад 15 тис. осіб) витрачаються  десятки мільйонів доларів, і ця цифра постійно збільшується. Крім цього їх звільняють від відповідальності за злочин, якщо вони були змушені брати у ньому участь, допомагаючи правосуддю, їм також дозволено інкогніто свідчити в суді, а в разі потреби таким громадянам допомагають змінити місце проживання [4].     У Великій Британії, крім цього, створено спеціальний сайт на  якому британці можуть повідомляти про співвітчизників, які живуть на незаконні доходи,  а у  Франція, при відборі платників для проведення податкового аудиту  також використовуються повідомлення податкових  інформаторів [4]. 
В Україні, для покрашення діяльності податкової служби зі збору податків необхідно внести зміни до Закону України  “Про державну податкову службу” та створити повноцінний інститут податкових інформаторів.   Для створення повноцінного інституту податкових інформаторів потрібно:  
1. Розробка та прийняття спеціального законодавства в якому потрібно чітко прописати саме поняття “податковий інформатор”,  поняття “інформації” отриманої від податкового інформатора, способи та форм передачі,  актуальності, порядок  використання та зберігання подібної інформації.  Також треба запровадити премії за надану інформацію,  визначити її розмір  у відсотках від суми залученої до бюджету, спосіб та розмір виплати премій у разі отримання інформації з різних джерел по одному об’єкту, механізм виплати премій, затверджений спільним наказом ДПА України та Державного казначейства. Необхідно також визначити варіанти захисту податкових інформаторів, надання їм, за необхідністю,  фізичного захисту, допомоги для зміни місця проживання, або виїзду за кордон, відповідальність за розголос даних про особу інформатора з боку посадових осіб державних податкових органів та органів Державного казначейства.  Важливо також визначити механізм та способи свідчень    податкових інформаторів у  суді, звільнити їх від відповідальності за злочин, якщо вони були змушені брати у ньому участь, допомагаючи правосуддю.  

         2.Доповнити  пункт 6 статті 111   Закону України  “Про державну податкову службу”: “Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин [2]:”  фразою:  “ у разі отримання інформації від податкового інформатора яка прямо, або опосередковано свідчить про порушення податкового законодавства”.

        3. Внести зміни до штатних розписів та функціональних обов’язків  підрозділів оподаткування фізичних осіб, аудиту юридичних осіб та податкової міліції де передбачити відповідні структурні підрозділи по роботі з податковими інформаторами. 

        4. Створити спеціальний розділ на офіційному сайті ДПА України та сайтах ДПА у областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі,  де розмістити нормативно-правові акти, що регламентують діяльність податкових інформаторів, інформацію про те, як визначити факт порушення податкового законодавства, телефони довіри, на які можна дзвонити та повідомляти про факти порушень податкового законодавства та отримати    методологічну та практичну допомогу від фахівців підрозділів по роботі з податковими інформаторами   тощо.

        5.  Розробити програмне забезпечення та організувати, відповідно до покладених на підрозділи по роботі з податковими інформаторами  функцій, автоматизовані робочі місця (АРМи) таких підрозділів, які б забезпечували належну обробку, аналіз та зберігання інформації, отриманої від податкових інформаторів,  її належний захист.

         Ще одним дуже важливим аспектом удосконалення роботи з податковими інформаторами є належний рівень підготовки посадових осіб – працівників підрозділів по роботі з податковими інформаторами, в тому числі і психологічної.   Під час  роботи з податковим інформатором працівник повинен повідомити про права та обов’язки податкового інформатора  З самого початку бесіди поводити себе ввічливо, приязно, тактовно, професійно, по-діловому, бесіду вести в спокійній манері, не підвищувати голос і не кричати на інформатора, при суттєвих повідомленнях   проявляти зацікавленість. Бути уважним слухачем та із співчуттям ставитися до проблем інформатора,  заохочувати його до бесіди, але не підганяти його своїми запитаннями. При проведені опитування працівник підрозділу по роботі з податковими інформаторами  обов’язково повинен  з’ясувати: хто конкретно фігурує при скоєні порушення податкового законодавства,  що порушено, де  знаходяться бухгалтерські книги, облікова документація офіційного та неофіційного характеру, місця збереження товарів та сировини, а також інших активів і нерухомості, коли та яким чином вчинено порушення податкового законодавства, причини вчинення  порушення податкового законодавства, чи     спрямоване воно  на встановлення злочинної мети, перспективи подальшого вчинення порушень податкового законодавства тощо.  

Отже,  проведений   аналіз  показав, що для створення та  функціонування в Україні повноцінного інституту податкових інформатор потрібно:  
1.  Розробка та прийняття   спеціального законодавства.
2. Проведення ДПА України ряду організаційних та практичних заходів, спрямованих на впровадження інституту податкових інформаторів в життя, зокрема і проведення відповідної розяснювальної компанії серед населення.
3. Провести  належну підготовку майбутніх працівників підрозділів по роботі з податковими інформаторами, зокрема   психологічну.
 

Магістрант інженерно-економічного факультету

Національного університету кораблебудування

імені адмірала Макарова                                                                             Д.В. Хімій

Список використаних джерел:

1.     Конституція України  (із змінами та доповненнями).– К.: Атіка, 2006

2.     Закон України “Про державну податкову службу” від 04.12.1990  №509 – ХІІ (із змінами та доповненнями  внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист // Урядовий кур’єр.-2005.-№29 )  

3.      Новиков  Ю.  Не “настукав”, а повідомив куди слід ... // Вісник податкової служби України. -  2006. - №13

4.     Юрченко О. Цивілізоване доносництво // Вісник податкової служби України. -  2006. - №13

5.     Новиков  Ю.  “Очі й вуха” правосуддя // Вісник податкової служби України. -  2006. - №16

6.     За допомогою непрямих методів до держбюджету донараховано 25 млн. грн. // Галицькі контракти. – 1999. - №18 

7.       http:// www.zn.kiev.ua

8.       http:// www.sta.gov.ua

9.       http:// www.visnuk.com.ua

10.    http:// www.Audit-it.ru