К.Е.Н., професор Петрика О.М., Хармишев А.В.

Дніпропетровський інститут МАУП.

Рентабельність комерційного банку та фактори, що впливають на її рівень.

Основним показником здійснення ефективної діяльності комерційного банку є розмір отриманого прибутку і рівень прибутковості за звітний період.

Вони є мірилом успіху установи і досягнення нею кінцевої мети. Мета акціонерів, інвесторів, апарату управління банку та позичальників різна.

Акціонери прагнуть отримати хороші дивіденди чи наростити потужність установи, щоб отримувати високі дивіденди в майбутньому, отже, їх більше цікавить норма прибутку на капітал.

Інвестори, які формують ресурсну базу установи, зацікавлені в належній компенсації за ризик вкладення своїх капіталів, тобто в отриманні доходів на внесені депозити і гарантії повернення цих коштів при потребі. Отже, їх більше цікавить процентний доход та банківські зобов’язання - ціна залучених коштів.

Позичальники прагнуть позичати кошти в необхідних їм обсягах під низькі проценти з відстрочкою погашення боргів. Їх цікавить ціна і обсяги покупок коштів у банку. А це ціна продажу банком своїх ресурсів.

Управлінський апарат намагається задовольнити акціонерів, позичальників, інвесторів, щоб досягти взаємної вигоди. Мірилом цієї вигоди є рівень отриманого прибутку на одиницю понесених витрат – рівень рентабельності.

На рівень рентабельності діяльності банку впливають такі чинники:

1.структура активів, тобто співвідношення між продуктивними і непродуктивними активами;

2.ефективність управління доходністю кредитного портфелю і портфелю цінних паперів;

3.розміри комісійних з одиниці продуктивних активів;

4.покриття отриманими доходами процентних і управлінських витрат, тобто ефективність контролю над ними в по елементному розрізі (операційні видатки і витрати, видатки на оплату праці...),  та ін.:

В результаті проведення нами аналізу рентабельності відділення «Сонячне» АКБ УКРСОЦБАНК по нашим розрахункам норма прибутку на капітал за 2006р. 21,7%, що є для комерційних банків достатньо високою. Рівень рентабельності активів банку становить 21,8%, у структурі становили дуже велику частину 91,9%. Віддача робочих активів становила лише 12,9%, що не можна назвати високою. Про що свідчить також чиста операційна маржа в доходах, яка становила 43,7%. Це свідчить про недостатню активність керівництва банку при формуванні портфелю активів.

Наявні робочі активи слід переглянути або трансформувати їх для збільшення прибутковості. Ефективність управління дохідністю кредитного портфелю і портфелю цінних паперів становила на рівні 11,6%, що свідчить про не досить високу ефективність вищезгаданих банківських портфелів. Тому слід переглянути правлінню банку свої позиції при вирішенні питань такого роду: щодо непроцентних доходів, то за аналізуємий період основну роль відіграли комісійні доходи за операціями з клієнтами. Тому активізувати роботу щодо отримання комісійних доходів за операціями з іншими банками і торговельними операціями.

В процентних витратах переважали процентні витрати фізичних осіб. Серед непроцентних витрат переважали інші небанківські операційні витрати - витрати на утримання персоналу, які становили 0,92. Цей показник свідчить про те, що валова маржа сильно впливає на прибутковість банку, а також про великий рух коштів на рахунок фізичних осіб, що загалом для банку не є дуже добрим. Показник непроцентних витрат на утримання персоналу становить 0,62. досить високе значення цього показника свідчить про великий вплив їх на рентабельність банку. Ці витрати слід уважно вивчити і їхню адекватність.

Отже, з точки зору грошової позиції банку, оптимізації його прибутковості і ліквідності , як на нашу думку правлінню банку слід визначити параметри рентабельності та обсягу коштів, які необхідно резервувати відповідно до вимог законодавства або спрямувати на фінансування того чи іншого виду активів з метою поліпшення доходності і зменшення ризиків.

Література

1.              Аналіз фінансового стану виробничої та комерційної діяльності підприємства. Навч.посіб. С.Б.Ільїна К.Кондор, 2005р.

2.              Банківські операції.підручник. Ф.М.Мороз.- КНЕУ, 2005р.