Ст. викл. Федерова О. В., Лєнда Т. В.

Дніпропетровський Інститут МАУП

 

Проблеми справляння та повернення податку на додану вартість та шляхи їх вирішення

В Україні головна проблема щодо відшкодування ПДВ полягає у неповному виконанні урядових зобов’зань (на 1 березня 2007 року борг держави стосовно відшкодування ПДВ складає 8,1 млрд грн).

Оскільки українське законодавство передбачає відшкодування ПДВ експортерам коштом надходжень від ПДВ (надходження інших податків не можна використовувати на ці потреби), утворюється замкнене коло. З одного боку, держава не відшкодовує ПДВ, з іншого – через брак довіри підприємства уникають сплати ПДВ.

Серед найголовніші наслідків невідшкодування ПДВ можна виділити:

ü                 ПДВ фактично стає податком на експорт і обмежує ресурси експортерів, а в такому разі зменшується обсяг зовнішньої торгівлі;

ü                 Через брак прозорого механізму погашення заборгованості платники податків перебувають у нерівних умовах. Оскільки рішення про відшкодування влада часто ухвалює “в ручному режимі” і не завжди послуговується належними критеріями в процесі відшкодування, виникають умови для зловживань та корупції.

Головні причини проблеми невідшкодування ПДВ:

1)                 Структурні диспропорції в економіці;

2)                 Диспропорції в системі оподаткування:

a)                  Сільське господарство звільнено від сплати ПДВ до бюджету, а в такому разі зменшується база оподаткування;

b)                 Через списання боргу платників податків знизилися доходи бюджету;

c)                 Наявність тіньової інфраструктури, у межах якої зростає кількість фіктивних експортних операцій.

Головні способи подолання труднощів у цій сфері такі:

ü                 Проведення взаємозаліку зобов’язань з повернення ПДВ коштом податкових зобов’язань платника ПДВ;

ü                 Проведення взаємозаліку зобов’язань з повернення ПДВ коштом податкових зобов’язань кредиторів платника ПДВ;

ü                 Списання та реструктуризація боргу уряду з відшкодування ПДВ пропорційно до списання та реструктуризації боргу платників податків перед бюджетом;

ü                 Виплата заборгованості бюджету платникам податків з бюджетних коштів.

Відповідно до держбюджету-2007, ДПАУ з другого півріччя планує запустити систему електронного обміну податковими накладними. При цьому компанії, оборот яких не перевищує 900 тис.грн., можуть електронних копій не подавати.

Електронна звітність платників ПДВ дозволить: максимально усунути людський фактор; обмежити підстави для безпосереднього контакту з платниками податків; виключити можливість незаконного коригування звітності; зменшити корупційні ризики проти відшкодуванні ПДВ; відсікти тіньовий бізнес; значно зменшити термін проведення перевірок щодо правомірності заявленних сум ПДВ до відшкодування; зменшити протерміновані суми ПДВ; зменшити паперовий документообігу як в органах податкової служби, так і у платників податків; створити прозору системи адміністрування цього податку.

ПДВ присвячений IV розділ Податкового Кодексу (ПК).

Аналізуя зміни, запропоновані в поекті ПК, слід зазначити, що вони  містять більш просту процедуру, визначення тих, хто мусить платити ПДВ,- це майже всі суб’єкти підприємницької та непідприємницької діяльності. Проект ПК передбачує зниження базової ставки з 20% до 15%, нульова ставка залишається. При цьому зкорочен до 100 грн об’єм продажу, за яким можна не виписувати податкову накладну.

Що стосується податкового кредиту, то:

Ø                   До складу податкового кредиту знову повинні включатися суми ПДВ, які були заплачені при придбанні товарів (робіт, послуг), вартість яких включена до  складу валових витрат або підлягає амортизації;

Ø                  Фактично ліквідується право першої події, оскільки для нарахування податкового кредиту необхідно не тільки заплатити, але й отримати документ, який підтверджує отримання товару.

Таким чином, ПК в частині ПДВ представляє собою поверненний назад Закон про ПДВ у редакції 1998 року, володіющій  практично всіма недоліками, які виправлялися на протязі останніх 8 років.

За даними ДПАУ, на протязі 2006 року було поверненно більше 15 млрд грн ПДВ. При цьому, загальна сума невідшкодованого ПДВ за 2006 рік збільшилась на 2,5 млрд грн й перевищила 6 млрд грн.

У січні 2007 року відшкодовано ПДВ на суму 1439,0 млн грн, що на 245,6 млн грн більше, ніж було у січні 2006 року.

За 2006 рік в цілому по Україні до Державного бюджету України зібрано 24 млрд.грн податку на додану вартість, що на 7,1 млрд.грн або на 30 відсотків перевищує показник 2005 року.

Серед заяв на відшкодування ПДВ у 2006 році приблизно 1 млрд.грн був заявлений на фіктивні суми.

У 2006 році прокуратура порушила 259 кримінальних справ щодо ПДВ, 57 з них вже направлені до суду. У провадженні податкової міліції – 129 кримінальних справ, органів МВС – 47. 112 млн.грн вже відшкодовано в Державний бюджет України.

 

Використана література:

Бухгалтерия №11 (738) от 12.03.2007г.

Экспресс анализ законодательных и нормативных актов №30 (552) от 24.07.2006г.

Вісник Податкової служби України 2006р.