«Педагогічні науки». Проблеми підготовки спеціалістів.

К.ю.н. Бірюков Г.М., Кашкін Д.І.

Національний університет ДПС України

Бірюкова О.Г.

Київський університет права Національної академії наук України

 

Необхідність підготовки фахівців з електронної

комерції – вимога часу.

Інтернет зайняв міцні позиції в нашому житті: погода на завтра і афіші, новини, ринок цінних паперів і просто Ринок. Електронна комерція набирає обертів.

Не дивлячись на те, що період становлення електронної комерції ще вельми короткий, темпи зростання цілком здатні уразити уяву будь-якого бізнесмена, що поважає себе [1].

У дослідженні динаміки розвитку ринку праці відповідно до змінних потреб ринку, проведеному Майклом Робінсоном (MICHAELT Robinson) для компанії CareerPlanner, був запропонований список професій, які будуть затребувані в найближчому майбутньому. Робінсон приводить градацію професій, які повинні бути максимально затребувані в майбутньому. В області бізнесу особливим успіхом користуватимуться менеджери з маркетингу, працівники у сфері фінансових послуг і послуг у сфері безпеки, фахівці з інтернет-маркетингу, тощо. Інший прогноз, підготовлений Бюро Статистики Ринку Праці США (Bureau of Labor Statistics), показує, що попит на ринку праці Сполучених Штатів в недалекому майбутньому визначатиметься двома тенденціями: "старінням" населення і розповсюдженням інформаційних технологій. З 30-ти професій, які будуть затребувані найближчими роками, 15 пов'язані з медициною і соціальним обслуговуванням, а 7 - з комп'ютерами [2].

Виходячи з розглянутих вище тенденцій, розширити свій офф-лайн бізнес може майже кожен. Будь-який прояв в он-лайні гідно уваги. Проте, при спробі перейти з реального ринку в Інтернет, люди часто не мають знань про Віртуальний Світ, в якому збираються зайнятися комерцією. Тобто не мають уявлення про закони, що діють в нім, і закономірності, про можливості і способи оцінки і планування, про просування і рекламу, нарешті.

Проблема сьогодення в тому, що звичайному підприємцеві офф-лайн бізнесу дуже важко уявити, як працює віртуальний простір. Тому, що такий простір функціонує на базі програмного забезпечення, тобто комп’ютерних програм. І для більшості це досить серйозна перепона для опанування Інтернету. Окрім тих, хто не тільки знає, але і може використовувати ці закони і розроблені під них рішення-програми на благо будь-якого бізнесу. Значить, потрібні фахівці [3].

Програміст-професіонал може створити  бездоганний сайт за дизайном, зручністю у користуванні. Але програмісти не мають необхідних знань для ведення ефективної електронної комерції в силу специфіки сфери своїх знань. Тобто програміст може створити сайт, але не може визначити який економічний ефект матиме даний програмний продукт.

Менеджери, як фахівці з організації та ведення бізнесу не в змозі проконтролювати чи організувати роботу он-лайн бізнесу, через відсутність знань принципів та законів функціонування віртуального світу. На сьогоднішньому етапі розвитку існують спеціально розроблені програми, що дозволяють «злегка підготовленому» менеджерові контролювати і спрямовувати процес роботи программ/людей-оптимізаторов. Фактично такі програми поєднують два види бізнесу, реального і віртуального. Як всякий симбіоз дане поєднання є досить результативним. Але така ситуації може бути лише тимчасовим вирішенням [4].

Така ситуація  необхідності фахівців в області кибермаркетінга, органічно створює потребу їх навчання та виховання. І в мережі вже виникла пропозиція на попит щодо таких фахівців у формі освітніх безкоштовні семінарів, тощо. Так однією з компаній, що вже працює на «ринку» надання послуг щодо навчання є компанія NetPromoter, яка бере участь в написанні і публікації комплексних навчальних посібників і розвиває співпрацю з провідними учбовими закладами, зокрема, з Академією народного господарства при уряді РФ. На даний момент подібні проекти мають статус скоріше за «першу ластівку», чим загальноприйнятих, проте вони дозволяють вести діалог між фахівцями і тими, хто вже зіткнувся із завданнями просування ресурсів в Інтернеті і зацікавлений в отриманні як найповнішої і коректнішої інформації.

Стрімкий розвиток електронного он-лайн бізнесу призвів до виникнення потреби у нових спеціалістах, фахівцях що поєднують у собі знання сфер віртуального простору та економіки.

На нашу думку створення навчальних програм в вищих навчальних закладах, які б задовольняли даний попит та готували фахівців кибермаркетінга дало значний поштовх для подальшого розвитку електронної комерції.

 

Література:

1.           Велтман К. Дистанционное обучение: Преимущество программ электронного обучения очевидно, но определить их эффективность не всегда легко // Деловая неделя. - 2003. - 17-23 апр., №13 (127). - С.21.

2.           www.annalevinson.com

3.           Йовенко М. О. Фактори розвитку електронної комерції в Україні // Управління розвитком. - Х., 2004. - N2: Спецвип.: Проблеми і перспективи розвитку інформаційних систем і технологій в економіці: Мат. конф. - С.13-14.

4.           Гресь А. М. Сучасні проблеми здійснення продажу товарів електронними магазинами в Україні // Науковий вісник / Український держ. лісотехн. ун-т. - Львів, 2004. - Вип.14.7. - С.189-194.