Абракітов В.Е.

Харківська національна академія міського господарства

ЗАКОН ЗБЕРЕЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ

Вихідною передумовою для наших роздумів є філософські міркування про замкнуті системи [1]. Ідеальних замкнутих систем не існує. У всякому разі, ми не можемо навести жоден  приклад дійсно замкнутої системи, на яку ззовні не виявляється ніякого зовнішнього впливу, або яка сама не робить відповідного впливу на зовнішні подразники, в якій відсутній  обмін енергією з іншими системами. Ми не можемо представити замкнуту систему у вигляді, наприклад, ізольованої від зовнішнього миру кімнати. Нехай навіть у цій кімнаті виключені всілякі механічні впливи, а стінки її забезпечують ідеальну тепло- і звукоізоляцію, і зовсім непрозорі для світла - але є ще електромагнітні хвилі, які з успіхом проникають у неї; є, крім усього іншого, ще й радіоактивне випромінювання, не говорячи вже про гравітаційне поле...

А планета Земля в цілому піддана бомбардуванню потоків різних випромінювань з космосу, і елементарні частки - нейтрино - буквально пронизують її наскрізь, залишаючись при цьому майже (?) невловимими! І якщо ми бачимо світло далеких зірок, і намагаємося їх досліджувати за допомогою радіотелескопів, то є очевидним, що ці віддалені космічні об'єкти роблять якийсь вплив на нашу Сонячну систему (так званий «принцип Маха»). Таким чином, не може бути створений ідеальний вічний двигун, що являє собою повністю замкнуту систему. Будь-який працездатний вічний двигун відноситься до класу мнимих вічних двигунів (типу вітряного млина, вічного двигуна, реалізованого на перепаді температур або зміни барометричного тиску) [2, 3, 4[1]].

         Таким чином, виходить, що просто не коректний закон збереження енергії, одне з формулювань якого, як відомо, говорить: "У замкнутій системі енергія не виникає й не зникає; вона тільки перетворюється з однієї форми в іншу"...

         Але...

         Є незамкнута система, наприклад, окремий атом, що поміщений в іншу незамкнуту систему  молекулу, що, у свою чергу, поміщена в іншу незамкнуту систему вищого рівня - у тверде тіло, що поміщено в наступну незамкнуту систему... І т.д., доти, поки ми підійдемо до такого глобального й всеосяжного поняття, як Всесвіт; а ще більш глобального й всеосяжного поняття, чим Всесвіт, у нас просто немає...

         Отже  - з погляду  вищестоящої системи нижчестояща незамкнута система є замкнутою, якщо вона входить у вищестоящу систему як  складена частина.

Рис. 1. Ілюстрація вкладеності незамкнутих систем одна в одну, у результаті чого з погляду  вищестоящої системи нижчестояща незамкнута система є замкнутою, якщо вона входить у вищестоящу систему як  складова частина

Величина розімкнення кільця (симетричної системи) визначається товщиною кільця, помноженою на число. Отже, величина розімкнення плоскої круглої (симетричної) системи, що характеризується єдиним (основним) параметром Р, є різниця цих адекватних параметрів для даної й нижчестоящої системи або вищестоящої і даної системи, помноженої на число. Величини розімкнення різних систем в одній ієрархії пропорційні.

         У той же час з погляду  нижчестоящої системи вищестояща система є незамкнутою, якщо ця нижчестояща система є частиною вищестоящої. [2]

         Цікаве питання: чи є система замкнутою або незамкнутою  з погляду рівнозначної їй системи адекватного призначення, наприклад, людина з погляду  людини?

Закон збереження енергії все ж діє!!! Міркування про справедливість закону збереження енергії в цьому випадку не мають змісту. Дійсно, ми не можемо вказати границі Всесвіту, а отже, змушені представляти її як сукупність вкладених одна в одну незамкнутих систем, одна з яких, як мотрійка, містить у собі іншу підсистему - "мотрійку", і містить у собі третю підсистему - "мотрійку", і т.д. Ми перебуваємо в одній з таких внутрішніх підсистем (у системі планети Земля, вкладеної в Сонячну систему, що, у свою чергу, вкладена в одну з галактик, і т.д.), ми є частиною соціальної системи (держави), частиною системи біосфери, і т.п.; і нас самих (тіло окремої людини) можна розглядати як систему органів (центральна нервова система, серцево-судинна система, травна система, і т.п.), які, у свою чергу, являють собою системи атомів і молекул. Атом складається з елементарних часток, які... Загалом, продовжувати можна нескінченно).

         У межах якогось такого серединного рівня, одного з проміжних, серединних кілець із рис. 1, система дійсно виходить замкнутою. У її межах і цілком діє закон збереження енергії (і це є доказом нашої теорії). Якщо ж коли-небудь, закон збереження енергії буде спростований, то це теж буде доказом нашої теорії, і це означатиме лише одне - спростувачам закону збереження енергії вдалося прорватися на зовнішнє кільце рис. 1, туди, де немає зовсім ніяких обмежень...

         Або ж, навпаки - у мікросвіт: і тоді ми зможемо знайти всі розриви кілець із рис. 1, немов би виходи із заплутаного лабіринту.

І, нарешті, власне «Закон збереження інформації»: (уперше сформульований В.Е. Абракітовим в роботі [7]; опублікований в друкованому вигляді також наприкінці [8]). Він випливає із закону збереження енергії, та, мабуть, є його локальною формою. Якщо допустити, що існує глобальний і всеосяжний "Закон збереження енергії", - і він вірний: тоді доведеться зробити наступний крок, і визнати існуючим глобальний і всеосяжний "Закон збереження інформації": інформація не виникає нізвідки, і не зникає нікуди; вона тільки лише переходить з однієї форми в іншу?![3]

Формула передбаченого наукового відкриття: Виявлена невідома раніше залежність: «У замкнутій системі інформація не виникає й не зникає, а тільки переходить із однієї форми в іншу. Таким чином, у замкнутій системі величина інформації є постійною величиною».

Один з доказів: У замкнутій системі  величина невизначеності завжди постійна, тобто якщо система замкнута, вона характеризується в цілому однією, і тільки однією величиною невизначеності. Зміна цієї величини невизначеності можлива тільки за рахунок надходження інформації ззовні, тобто руйнування замкнутості системи. Це ж стосується знищення, втрати інформації - її відхід (в іншу систему) завжди означає руйнування замкнутості системи. Ми можемо, наприклад, маючи замкнуту систему у вигляді цього аркушика паперу із саме цією інформацією, взяти й, скажемо, спалити його, але це означатиме:

1) руйнування замкнутості системи як акт порушення деяких її властивостей (фізичних властивостей носія інформації);

2) перехід інформації в іншу систему. (А та обставина:  чи зуміємо ми розшифрувати цю збережену у вигляді купки попелу інформацію чи ні? - питання зовсім інше і не попадає в сферу чинності закону збереження інформації. Ми просто перевели цю інформацію у вигляд, що нелегко читається, це вірно, але від цього вона не перестала бути інформацією. До речі, у криміналістиці відомі способи відновлення написів на обгорілому папері. Її, наприклад, повторно піддають впливу вогню - і за ті секунди, поки вона ще не спопелилася повністю, на ній чітко проступають букви).

Але всередині такої замкнутої системи, якщо її умовно розділити на якісь складені дрібні блоки, невизначеність різних складених частин-блоків може бути різною; більше того, всередині цієї замкнутої системи інформація циркулює між цими складовими частинами-блоками, (кожний з яких можна розглядати як свою окрему замкнуту систему), змінюючи їхні величини невизначеностей (тобто руйнуючи щоразу  їхню замкнутість), але в цілому ця зміна не може змінити загальну невизначеність системи. Таким чином, для кожної сукупності взаємодіючих між собою шляхом обміну інформацією систем можна обмежити таку глобальну (всеосяжну) систему, що охоплює їх в себе, де буде дотримуватися закон збереження інформації (тобто руйнування замкнутості якої, на відміну від руйнування замкнутості вхідних у неї структурних частин-блоків не відбувається).

Якщо Всесвіт замкнутий, то він може розглядатися як така надглобальна суперсистема.

Література

1. http://www.shedevrostroenie.narod.ru/lock-in-systems.htm. В.Э. Абракитов. Замкнутые системы. (Публ. в Internet).

2. Абракитов В.Э. Экологически чистый двигатель в космосе // Тезисы докладов 1-ой региональной конференции ЭКО'96. Днепропетровск, 1996.- с. 70.

3. Заявка на изобретение № 95114965 (Россия). Электрический вечный двигатель / Абракитов В.Э. – Заявлено 21.08.1995, Вх. № 025122, МПК6 Н02К 53/00.

4. http://www.discovery.h11.ru/Abrakitov/The Application for invention.htm . Вечный двигатель? - Запросто!!! (Публ. в Internet).

5. Чабан Л.Н., Карпунин В.В., Абезин В.Г. Установка для использования космического излучения. / Альманах-2003. - Волгоград: Волгоградское отделение Международной академии авторов научных открытий и изобретений: Изд-во Волгоградского государственного университета, 2003.  - С. 211-214.

6. http://shedevrostroenie.narod.ru/THAT_THERE_IS_AVERAGE.htm. В.Э. Абракитов. Что есть среднее?

7.http://www.shedevrostroenie.narod.ru/LAW_of_the_CONSERVATION_to_INFORMATION.htm . В.Э. Абракитов: Закон сохранения информации.

8. В.Э. Абракитов. Метаморфозы Золотой Рыбки. Харьков: Скорпион, 2006. –

 650 с.



[1] В роботі 2003 р. [5] іншими вже авторами викладена конструкція перспективного багатообіцяючого двигуна для космічних апаратів, яка, по суті, являє собою нашу модернізовану первісну ідею 1995 р. [3, 4], (ймовірно, запозичену ними в нас з Інтернету (або з опублікованого опису до нашої заявки на винахід), - та деяким чином ними перероблену). Там же на с. 212 говориться наступне: "Известно, что вещество во Вселенной может находиться в определенных состояниях, в зависимости от энергетического уровня (температуры):

                1. В состоянии со свойствами сверхпроводимости, сверхтекучести и другими особенностями (при температуре, близкой к абсолютному нулю)..."

                Якщо ми в 1995 р. констатували цей факт гіпотетично, то автори  [5] в 2003 р., «переробивши» наш винахід, говорять про це вже як про таке, що само собою розуміється.

[2] Додаткові відомості див. в роботі [6]

[3] У цьому значенні вкрай показові процеси натхнення, натхнення, осяяння, відкриття (як перехід якоїсь фрагментальної частини Невідомого у вузьку й конкретизовану область Відомого; і, навпаки, -  забування, руйнування, очищення і стирання старих Знань)