Химия и химические технологии

6. Органическая химия

К.х.н. 1 Валюк В.Ф., к.х.н. 2 Шилін С.В.

1Уманський державний педагогічний університет ім. Павла Тичини, природничо-географічний факультет, кафедра агробіотехнологій та хімії, 02003, Україна, Умань, вул. Садова 2, e-mail: Vvalyuk@mail.ru

2 Київський національний університет імені Тараса Шевченка, хімічний факультет, кафедра органічної хімії. 01033 Україна, Київ, вул. Володимирська, 64.

Вивчення біологічної активності деяких похідних кумарину

Однією з найважливіших задач біоорганічної хімії є синтез та вивчення властивостей різноманітних низькомолекулярних біорегуляторів широкого спектру дії.

Похідні кумарину володіють гіпотензивною, протимікробною, гіпотермічною, антигельмінтною дією, а також виявляють активність як антибіотики, антиалергени, фунгіциди і таке інше. Велику цікавість викликає їх спазмолітична дія, висока фотосенсибілізуюча активність, яку мають деякі фурокумарини, та потужна антиоксидантна активність [1]. Вивчення хімічних властивостей та біологічної активності нових похідних кумарину, представляє велике наукове і практичне значення для біоорганічної хімії, оскільки зазначені похідні демонструють фактично необмежені можливості для їх модифікації та створення нових біоактивних речовин.

Фізіологічний скринінг синтезованих похідних кумарину здійснювали в Інституті геронтології Академії медичних наук України. Скринінг включав вивчення впливу синтезованих сполук на центральну і периферичну нервову систему, на серцево-судинну систему та систему дихання, на обмінні процеси, а також на ендокринну, травну та сечовивідну системи мишей. Крім цього на кафедрі фізіології Національного фармацевтичного університету вивчали дію

Таблиця 1. Структурні формули сполук, що досліджувались

  сполуки

Формула

   

сполуки

Формула

1.

2

3

4

5

6

7

8

9

 

сполук на систему згортання крові. Визначення біологічної активності проводили за методичними рекомендаціями [2-7].

В таблиці 1 наведено формули сполук, які були використані для вивчення біологічної дії кумаринів.

 

Відібрані похідні включали кумарини, які є представниками різних груп

сполук, а саме: вихідних речовин (1, 3); похідних, амінометильованих за Манніхом  та амінокислотних похідних кумаринів.

 В таблицях 3 , 4 наведені результати первинного скринінгу та визначення виду фармакологічної активності цих сполук.

 

Таблиця 3 Результат первинного скринінгу та визначення виду фармакологічної дії деяких похідних кумарину, які вводили мишам одноразово в дозах 200 і 400 мг/кг per os

Формула сполуки

Номер симптому

 

9

 

 

16.2

 

 

 

7

 

 

 

19.2*

 

*Примітка: Летальний наслідок

 

Як показали результати дослідження, візуальної зміни чи появи симптомів, які характеризують вплив речовин, що вивчалися, в дозах 200 і 400 мг/кг на серцеву діяльність мишей не відмічено. Вони також не впливали на систему дихання та ендокринну систему. Вивчення біологічної активності показало, що сполука 7 викликала миттєву смерть, а похідне 9 впливало на характер сечовиділення.  За результатами проведеного первинного скринінгу групи кумаринів можна зробити висновок, що подібні сполуки є перспективними для пошуку нових фізіологічно активних речовин і потрібно значно розширити чисельність сполук для біологічного скринінгу.

Дослідження впливу похідних кумарину на систему згортання крові морських свинок включало вивчення їх гемостатичної та антикоагулянтної дії. Результати, що були отримані, представлені в таблиці 4.

Таблиця 4 Вплив похідних кумарину на час згортання крові

Номер сполуки

Концентрація

мг/мл

Час зсідання крові (секунди)

Препарати порівняння

гепарин

амінокапронова кислота

2

1

100,0

 

 

 

 

 

 

 

514 секунд

 

 

 

 

 

 

 

117,5 секунди

25

80,0

30

112,5

4

1

120,0

25

99,5

30

79,0

5

1

52,5

25

165,0

30

180,0

7

1

95,0

25

40,0

30

70,0

3

1

500,0

25

171,5

30

70,0

 

З наведених табличних даних випливає, що виражену антикоагулянтну активність в порівнянні з гепарином за низької концентрації виявляє сполука 3, отримана шляхом приєднання амінокапронової кислоти до карбоксильної групи вихідної речовини 7 а деяку гемостатичну активність в порівнянні з амінокапроновою кислотою проявляють всі досліджені похідні кумарину.

 

Література:

1.                 Васильев С.А., Лукьянчиков М.С., Молчанов Г.И., и др. Синтез и биологические свойства 3-феноксихромонов и 3-фенокси –4-гидрокси-7-метоксикумарина. // Хим.-фарм. ж. – 1991. – Т. 25, № 7. – С. 34-38.

2.                      Фармакологический скрининг новых физиологически активных веществ (Методические рекомендации). В.И.Кондратюк, В.И.Колодяжный, Ю.Н.Максимов. Под ред. Ф.П.Тринуса. – Киев. – 1985- 23 с.

3.                      Простой специальный скрининг новых химических веществ (Методические рекомендации) . В.И.Кондратюк, Н.А. Мохорт, В.И.Колодяжный и др. Под ред. Ф.П.Тринуса. – Киев. – 1985. – 26 с.

4.                      Гацура В.В. Методы первичного фармакологического исследования биологической активности веществ. М.: Медицина. – 1974. – 142 с.

5.                      Руководство к практическим занятиям по физиологии / Под руководством Г.И.Касицкого, В.А.Полянцева: М.:Медицина. – 1988. – С. 142-143.