Виконавець: Юзюк О.В.

Науковий керівник: Підгорецька В.М.

Буковинська державна фінансова академія

Удосконалення казначейського обслуговування бюджетів як інструмент підвищення ефективності реалізації бюджетної політики

 

Постановка проблеми. В умовах ринкових і демократичних перетворень в Україні, розбудови правової держави і громадянського суспільства державний бюджет залишається дієвим інструментом регулювання соціально-економічних процесів, вирішення проблем зайнятості, стабільності цін, економічного зростання, засобом реалізації внутрішніх макроекономічних і зовнішніх геополітичних цілей України. Розмір Державного бюджету України та можливості основних джерел його наповнення не гарантують своєчасне виконання основних функцій держави.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. У фінансовій літературі давно йде наукова дискусія навколо питань управління бюджетними ресурсами, в якій взяли участь вітчизняні і зарубіжні науковці О.І. Барановський, О.Д. Василик, О.В. Врублевська, І.І. Гейдор, В.М.Опарін, М.В. Романовський, Б.М. Сабанті, В.М. Федосов, С.І. Юрій та інші. Безпосередньо питання становлення та розвитку Державного казначейства України висвітлюються в публікаціях українських науковців Р.Т. Макуцький, І.в. Габа, Н.Я. Сокровольська, О.В. Шевчук, О.О. Чечуліна.

Мета наукової статті. Метою дослідження є наукове обґрунтування теоретичних засад розвитку інституту казначейства в Україні і розробка практичних заходів щодо підвищення ефективності управління бюджетними коштами та контролю за їх використанням в умовах фінансової кризи.

Результати дослідження. Перехід до ринкових відносин зумовив пошук нових шляхів та способів конролю за рухом і використанням бюджетних коштів. Нові соціально-економічні умови функціонування державних фінансів прискорили необхідність переходу до загальноцивілізаційних надбань у сфері формування, перерозподілу та використання бюджетних коштів. Проведений аналіз банківської системи виконання бюджетів дає можливість зробити висновок про неможливість її подальшого використання в умовах ринку.

Головна ідея, яка покладена в основу казначейської системи виконання державного бюджету, полягає в акумуляції усіх бюджетних доходів у розпорядження одного органу, який під свою відповідальність здійснює управління ними за допомогою Єдиного казначейського рахунку (ЄКР) та контролює процес витрачання державних коштів, що в умовах дефіциту бюджетних ресурсів нагально необхідно [2, 39].

Створення системи рахунків, що працюють в єдиному режимі, дає можливість Головному управлінню Державного казначейства України постійно мати достовірну інформацію про наявність та рух державних коштів, оперативно реагувати на зміни ситуації. Проте аналіз ситуаційних проблем, що фактично склалися в Україні щодо управління доходами та видатками бюджетів, дозволиє зробити висновок, що існуюча практика проходження бюджетних коштів через казначейські та поточні бюджетні рахунки ще не повною мірою відповідає головному принципу управління державними коштами – принципу єдності каси.

Фінансовий стан в Україні на той час визначався проведеною урядом грошовою реформою.

Тому становлення Державного казначейства проходило на фоні складних процесів реформування економіки, що, безумовно, позначилося на якості виконання органами казначейства своїх функцій.

Аналіз казначейської системи виконання Державного бюджету України свідчить, що остання не є максимально ефективною і може бути удосконалена шляхом певної реорганізації.

Найбільш помітно роль і значення Державного казначейства визначаються приздійсненні фінансового контролю за виконанням видаткової частини державного бюджету [3, 53].

Не менш важливим для розуміння характеру бюджетних взаємовідносин, що виникають у процесі витрачання коштів державного бюджету, є правильне та чітке визначення суб’єктів, які беруть у них участь.

З метою підвищення ефективності управління бюджетними коштами доцільним є  залучення тимчасово вільних бюджетних коштів та їхніх залишків у розпорядників із метою здійснення першочергових бюджетних видатків, недопущення касових розривів у процесі виконання бюджетів [1, 20].

За наявності постійного щоденного залишку коштів і відповідних законодавчих актів Державне казначейство України може здійснювати операції на фінансовому ринку, тісно співпрацюючи з Національним банком України, шляхом:

- надання кредитів «overnight» - розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів на депозитних рахунках;

- купівлі/продажу державних цінних паперів в кредит «overnight» - це кредит у межах обумовленого ліміту та визначеної відсоткової ставки, який надано банку Державним казначейством України за постійно діючою лінією рефінансування строком на один день під забезпечення державних цінних паперів. Кредит«overnight» надається через лінію рефінансування строком на один робочий день, який повинен повертатися на наступний день після його отримання. Надання банкам кредитів «overnight» здійснюється тільки під забезпечення державних цінних паперів у розмірі не більше 85% їхньої балансової вартості.

Державне казначейство України надає кредити «overnight» за ставкою, не нижчою ніж облікова ставка Національного банку України [5].

Перевагою цієї операції є передусім відносна простота оформлення та швидкість здійснення. Банк-позичальник взаємодіє з Державним казначейством України як кредитором без посередників. Узгодження умов кредитування (сума, термін, відсоткова ставка, вид забезпечення тощо) здійснюється телефоном, факсом, електронною поштою. Для погашення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість у рахунок платежів з повернення кредитів, наданих під державні гарантії Державним казначейством України, була розроблена схема казначейських клірингових операцій.

Операції казначейського клірингу призначені для проведення заліку взаємних вимог між державою і суб’єктами підприємництва. Ці операції, за наявності достатньої законодавчої бази і прозорих схем клірингу, принесуть казначейству держави значні надходження до спеціального фонду кошторису в розмірі 2—3% від обсягу клірингу і мають бути спрямовані на матеріальне заохочення працівників казначейства. Вони розв’язують багато проблем накопиченого податкового боргу суб’єктів підприємництва  перед державою і навпаки — заборгованості держави щодо відшкодувань з бюджету суб’єктам підприємництва.

Це зумовлено не лише складними й масштабними реаліями розвитку Державного казначейства України, а насамперед їхньою значущістю для держави [4, 49].

Висновки. Розгляд механізмів виконання бюджету за доходами і видатками в системі органів Державного казначейства дає можливість зробити висновок, що зміна схем виконання Державного бюджету України відображає позитивні зрушення у бюджетних відносинах, які, в свою чергу, сприяють підвищенню ефективності витрачання бюджетних коштів.

Світовий досвід переконує, що найефективнішим є використання бюджетних коштів шляхом налагодженого механізму надання послуг казначейством держави.

 

Список використаних джерел:

 

         1. Габа І. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів: переваги і недоліки // Все про бухгалтерський облік. – 2010. – №9. – С.20 – 22.

         2. Макуцький Р.Т. Особливості реформування процедури казначейського обслуговування бюджету // Актуальні проблемиекономіки. – 2006. – №1. – С.38 – 47.

         3. Сокровольська Н.Я. Основні проблеми та напрями вдосконалення казначейського обслуговування бюджету / Н.Я. Сокровольська, О.В. Шевчук // Науковий вісник БДФА. Економічні науки: зб. наук. праць. – 2008. – Вип.3. Ч.П. – С.53 – 59.

         4. Чечуліна О.О. Удосконалення казначейського обслуговування бюджетів як інструмент підвищення ефективності реалізації бюджетної політики. // Наукові праці НДФІ. – 2009. – №2. – С.49 – 53.

         5. Державне казначейство //www.bizlid.info.