Виконавець: Юзюк О.В., Батин М.В.

Науковий керівник: Нікіфоряк Л.С.

Буковинська державна фінансова академія

 

Сутність оцінки фінансового стану підприємства та шляхи її удосконалення

 

Постановка проблеми. За умов переходу економіки України до ринкових відносин, значного розширення прав та свобод суб’єктів підприємницької діяльності у галузі фінансово-економічної діяльності кожне підприємство повинно чітко орієнтуватися та правильно оцінювати виробничий та економічний потенціал, стратегію подальшого розвитку, свій фінансовий стан та підприємств-партнерів. Значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності і фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності.

Аналіз останніх наукових досліджень і публікацій. Питанням фінансової стійкості присвячено широке коло публікацій багатьох вчених-економістів таких як Картохіна М.В., Кручок Н., Обущак Т.А., Перекрест Т.Б., Сафронська І.М. Разом з тим деякі аспекти з даної проблематики потребуют подальшого дослідження.

Виклад основного матеріалу. Аналіз фінансового стану підприємства є одним з найважливіших для розуміння вихідної точки змін та прорахунку можливих варіантів дій, спрямованих на покращення ефективності функціонування підприємства. Адже фінансова система є чимось на зразок кровоносної системи організму для підприємства. Будь-який недолік в прорахунках та недостача засобів в одній сфері діяльності підприємства може порушити ефективність всієї системи діяльності підприємства та не тільки призвести до недоотримання прибутку, а й до збитковості діяльності організації.

Таким  чином,  перш  за все слід зрозуміти, що являє собою фінансовий

стан підприємства в усій його багатосторонності та вивчити підходи до його аналізу та оцінки. Адже саме на результатах його аналізу і буде базуватися прийняття рішень по покращенню ефективності діяльності підприємства.

У своїй статті “Сутність фінансового стану підприємства” це питання розглядає Т.А. Обущак. Автор запропонував таке трактування цього поняття: фінансовий стан підприємства – це сутнісна характеристика діяльності підприємства у певний період, що визначає реальну та потенційну можливість підприємства забезпечувати достатній рівень фінансування фінансово-господарської діяльності та здатності ефективно здійснювати цю діяльність у майбутньому [3,89].

Таким чином, слід відзначити, що фінансовий стан підприємства є результатом всіх форм його діяльності як суб’єкта господарювання з одного боку та як результат такої діяльності справляє ключовий вплив у майбутній зміні проявів діяльності підприємства, що формує його “подальший поточний стан”.

Найкраще фінансовий стан підприємства визначається елементами його економічної діяльності: прибутковістю (рентабельністю) роботи підприємства; оптимальністю розподілу прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків і обов’язкових відрахувань; наявністю власних фінансових ресурсів (основних і оборотних засобів) не нижче мінімально необхідного рівня для організації виробничого процесу і процесу реалізації продукції; раціональним розміщенням основних і оборотних засобів (власних і позикових); платоспроможністю; ліквідністю [1,20].

Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів з метою забезпечення фінансової стійкості, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів,  сталого розвитку підприємства і ефективності його функціонування.

Діагностика фінансового стану дає змогу оцінити достовірність поточного фінансового обліку та звітності, створює базу для пошуку резервів підвищення рентабельності виробництва, висування гіпотез про закономірності і можливість нестійкого фінансового стану, формування становища, в якому стає можливим виконання підприємством зобов’язань перед кредиторами та бюджетом.

В результаті дослідження літературних джерел можна виділити наступні завдання аналізу фінансового стану:

- дослідження ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства;

- прогнозування можливих фінансових результатів, економічної рентабельності, виходячи з реальних умов господарської діяльності й наявності власних і залучених коштів, розробка моделей фінансового стану при різних варіантах використання ресурсів;

- дослідження ефективності використання майна (капіталу) підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;

- вивчення відповідності між коштами та джерелами, раціональності їх розміщення та ефективності використання;

- об'єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства;

- оцінка становища суб'єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;

- аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;

- визначення ефективності використання фінансових ресурсів;

- визначення  причинно-наслідкових  зв'язків  між різними показниками

виробничої, комерційної та фінансової діяльності і на основі цього оцінка виконання плану щодо надходження фінансових ресурсів та їх використання з позицій зміцнення фінансового стану підприємства;

- розробка конкретних заходів, спрямованих на більш ефективне використання фінансових ресурсів і зміцнення фінансового стану підприємства [4,129].

Необхідною умовою діяльності підприємства в ринкових відносинах є сталий фінансовий стан, оскільки від цього залежить своєчасність і повнота погашення його зобов’язань щодо оплати праці робітників, розрахунків з бюджетом, постачальниками матеріальних ресурсів, а також зобов’язань перед комерційними банками стосовно отриманих від них кредитів [5,105].

Для вивчення тенденцій розвитку окремих галузей народного господарства і розробки рекомендацій з регулювання економіки країни статистичні органи вивчають і дають оцінку змінам низки аналітичних показників фінансової діяльності підприємств за кілька років [4,130].

Напрямами удосконалення комплексної оцінки фінансового стану підприємств за різних методичних підходів:

1) необхідність розробки галузевих моделей оцінки фінансового стану підприємств (або галузевих інструкцій, які містять механізм застосування базових методик з визначенням для підприємств окремих галузей характерних для них критичних значень показників);  

2) поглиблення класифікації рівнів фінансової стійкості для прийняття на підприємстві своєчасних та ефективних управлінських рішень;

3) уточнення складу пропонованих до вивчення показників у напрямку відбору  коефіцієнтів,   які  можливо  обчислювати  зовнішніми  фінансовими

аналітиками.

Висновки. Оцінка фінансового стану — невід’ємна частина економічного аналізу діяльності підприємства, без якого неможливе раціональне ведення господарства будь-якого суб’єкта господарювання. Враховуючи це, фінансовий стан — одна з най­важливіших сторін господарської діяльності кожного підприємства.

Так, фінансовий аналітик, управлінець у результаті фінансового аналізу  отримує визначену кількість, необхідних йому інформативних показників, які дають об'єктивну та точну картину фінансового стану підприємства. Чи то для вивчення поточного фінансового стану підприємства чи для оцінки перспектив розвитку підприємства, окремих напрямів його діяльності.

Список використаних джерел:

 

1. Картохіна М.В. Діагностика фінансового стану підприємства як основа для прийняття рішень у системі антикризового управління/ М.В.Картохіна//Формування ринкових відносин в Україні – 2008 - №9 – С.19 – 24

2. Кручок Н. Оцінка фінансового стану підприємства позичальника-банку/ Н.Кручок // Вісник НБУ – 2009 - №12 – С.20 – 23.

3. Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2007. –  № 9. – С.88 – 90.

4. Перекрест Т.Б. Фінансовий стан підприємства: оцінка та прогноз поліпшення / Т.Б.Перекрест // Держава та регіони – 2009 - №5 – С.124 – 132.

5. Сафронська І.М. Методичні підходи до комплексної оцінки фінансового стану підприємства/ І.М.Сафронська, В.С.Бєлай // Економіка та держава – 2009 - №11 – С.104 – 105.