Ісар І.В., Сташко С.І.

Науковий керівник: Беженар Н.В.

Буковинська державна фінансова академія

 

Проблеми розвитку малого та середнього бізнесу в Україні та шляхи їх вирішення

 

З розвитком інтеграційних процесів українським підприємствам все інтенсивніше доводиться адаптуватись до нових умов господарювання. Актуальним стає завдання забезпечити здатність вітчизняних підприємств конкурувати з іноземними підприємствами, менеджмент та техніко-технологічний рівень яких є значно вищими за українські.

Усвідомлення об’єктивної необхідності переходу до ринкових відносин передбачає обов’язковість створення відповідних умов, організаційно-економічних механізмів для здійснення підприємницької діяльності.

Підприємництво – це невід’ємна частина розвитку ринкової економіки,це важливий фактор формування середнього класу суспільства. Важливу роль у цьому відіграють малі та середні підприємства.

Сьогодні – це основа соціально-економічної моделі ЄС. На їхню частку доводиться порядку 2/3 зайнятих і 60 % доданої вартості. Вони стали стимулом розвитку конкуренції в європейській економіці, змушують великі компанії поліпшити ефективність і впроваджувати нові технології.

Підприємства малого та середнього бізнесу впливають на рівень зайнятості ЄС, слугуючи важливим джерелом створення нових робочих місць. Крім того, багато європейських підприємств за правом можуть вважатися світовими гравцями на галузевих ринках, тому що їх експорт досягає 13 % їхнього товарообігу, а близько 20 % підприємств залучені до зовнішньої торгівлі або мають зв’язки з аналогічними підприємствами інших країн.

При цьому спостерігаючи на рівень розвитку середнього та малого бізнесу в Україні, можна говорити про наявність низки проблем, які потрібно вирішити для їх інтенсивного розвитку.

Серед вітчизняних дослідників, що займаються науково-теоретичним обґрунтуванням суті й об’єктивної необхідності розвитку підприємництва варто назвати О. Барановського, Ю. Єханурова, З. Варналія, І. Жиляєва, А. Кисельова, Ю. Клочко, В. Корнєєва в працях еяких розглядаються цілі комплекси економічних проблем, що пов’язані з розвитком підприємництва в Україні.

Метою статті є визначення основних проблем ефективного функціонування малого підприємництва в Україні та обґрунтування шляхів покращення ефективності його функціонування.

Досвід розвинених країн свідчить, що найбільш ефективним інструментом ринкового реформування економіки є розвиток малого та середнього бізнесу. Вони повинні стати своєрідним ресурсомобілізуючим механізмом, який функціонує у рамках структурної схеми: залучення національних ресурсів – виробництво – економічне зростання – залучення національних ресурсів. Зокрема, важливою є роль данного сектору економіки у справі збільшення кількості зайнятого населення. За рахунок відкриття власної справи та самозайнятості знижується рівень безробіття в країні та одночасно збільшується рівень доходів населення, що в свою чергу призводить до зростання сукупного попиту та знову збільшує виробництво.

Малий та середній бізнес допомагає державі вирішувати економічні (створення конкурентного середовища, функціонування приватного капіталу, привабливість для іноземних інвестицій), соціальні проблеми (створення додаткових робочих місць, вирішення проблем бідності) [1].

У 60 – 70-х рр. ХХ ст. у національних економіках розвинених країн зріс

вплив великих підприємств. Багато хто з економістів стверджував, що цей вплив і надалі буде зростати, але все відбулося навпаки. На сьогодні великі підприємства функціонують із залученням малих та середніх підприємств, що беруть на себе частку зобов’язань із виробництва та реалізації товарів і послуг народного споживання, котрі не є для них вигідними (гальмують розвиток підприємництва, вимагають залучення інших спеціалістів, передбачають значні витрати часу тощо).

У країнах ЄС сформовано розгалужену мережу організацій, що займаються регулюванням і підтримкою розвитку малого й середнього підприємництва. Деякі з них мають державну форму власності, а значна частка їх є приватними установами.

Що ж стосується органів державної влади, то в усіх країнах ЄС відповідальність за розвиток малого та середнього підприємництва розподілено між кількома міністерствами або між спеціальними відділами з питань МСП, що функціонують усередині міністерств. Як правило, політика розвитку малого і середнього підприємництва впроваджується Міністерством економічних справ або Міністерством промисловості й торгівлі. Але інші міністерства також здійснюють заходи з підтримки підприємництва, наприклад Міністерство зайнятості, Міністерство економіки, Центр громадської технології, спеціальні громадські банки, діяльність яких пов’язана з наданням допомоги підприємствам з питань зайнятості, навчання, міжнародної торгівлі, розвитку тощо .

Що ж стосується державного регулювання в Україні, то повноваження щодо здійснення контролю за діяльністю підприємств має близько двадцяти державних органів, що надто переобтяжує розвиток підприємств. Основна проблема в тому, що керівники відповідних підприємницьких структур при відкритті бізнесу повинні отримати дозволи в різних державних інстанціях, що занадто бюрократизує процес створення підприємств. Тому в Україні потрібно значно спростити процес створення підприємств, що дасть змогу розвиватись підприємницьким структурам малого та середнього бізнесу [2].

Важливим регулятором успішного функціонування малих та середніх підприємств є кредитування. Пересічному громадянину складно отримати кредит на розвиток бізнесу навіть за наявності ефективного бізнес-плану, оскільки досить жорсткими є умови кредиту, тобто високі відсотки від суми кредиту (близько 30 %). Кредитування малих та середніх підприємств здійснюється за єдиними для всіх правилами, тобто жодному заявникові не надають переваги, а до уваги береться лише кредитоспроможність. При цьому варто зазначити, що основним шляхом виходу з цієї ситуації є запровадження пільгового кредитування. Пільгові умови кредитування передбачають:

низьку відсоткову ставку;

тривалий термін кредитування;

можливість повернути отриману суму до закінчення терміну кредиту;

дольове фінансування (частину проекту фінансують інші заклади).

При цьому варто відзначити, що оскільки на сьогодні в Україні досить важко отримати кредит у звязку з економічною кризою, тому дане питання потребує нагального вирішення.

Ще однією  проблемою з якою стикаються підприємці нашої держави є відсутність відповідних кваліфікованих кадрів. Досить поширеним явищем в сучасних умовах ринку є відплив наукових кадрів з України, що пов’язано з низьким рівнем заробітних плат та відсутністю відповідності між попитом та пропозицією на робочі місця. Тобто в сучасних умовах виникає потреба в кваліфікованих працівниках виробничих професій, але водночас з цією тенденцією відбувається зростання кількості працівників економічної та юридичної сфери рівень яких перевищує необхідні потреби, що викликає зростання безробіття в країні. Тому вирішення даного питання потрібно здійснювати на державному рівні шляхом збільшення державних замовлень на кваліфіковані кадри виробничих професій.

Проблемою та перешкодою ефективному розвиткові малих та середніх підприємств є адміністративні бар’єри, як-от: висновки, сертифікація, ліцензування, дозволи, що видаються на короткий термін, наприклад на рік, і змушують підприємство, яке не змінює свого функціонального призначення, оформлювати багато документів знову та знову отримувати дозволи.

Також досить гострою є проблема недостатності в державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування навичок у проведенні аналізу регуляторного впливу та відстеження ефективності прийнятих регуляторних актів, відсутності навичок сучасного адміністративного менеджменту. Тому виходом з цієї ситуацій повинно стати створення Національного науково-дослідного центру удосконалення державного управління у сфері підприємництва з метою цілеспрямованого формування науково-методичного середовища розробки державної політики у сфері підприємництва. Тобто на базі цього центру повинна здійснюватись підготовка державних службовців в сфері управління підприємництвом, які б сприяли розвитку цієї сфери.

Підводячи підсумки можна говорити про те, що всі вище переліченні проблеми розвитку підприємництва в Україні є основними тому потребують нагального вирішення шляхом запровадження таких заходів:

¾               створення спеціальних організацій, що займатимуться регулюванням і підтримкою малого бізнесу;

¾               внести зміни до законодавчих актів щодо процедури створення підприємства та спростити цей процес шляхом зменшення кількості необхідних дозволів необхідних для відкриття фірми;

¾               запровадити пільгові умови кредитування для малого та середнього бізнесу або ж розробити державну програму, що має на меті надання надання субвенцій з державного бюджету;

¾               вдосконалити систему ліцензування та патентування для підприємств, що постійно займаються видами діяльності, що підлягають ліцензуванню шляхом продовження термінів дії ліцензій та патентів.

Список використаних джерел.

1. Мягких І.М. Проблеми розвитку бізнесу на малих підприємствах в Україні// Вісник економіки транспорту і промисловості . -  2009. - № 28. – с. 185 – 189.

2. Жирко С.О. Проблеми розвитку малого та середнього підприємництва в Україні //www.nbu.gov.ua/