Виконавці: Кіцак Ю.Г., Комариця Л.Л.

Науковий керівник: Грубляк О.М.

Буковинська державна фінансова академія

 

Ринок фінансових послуг України: проблеми та перспективи розвитку

 

Постановка проблеми. Трансформаційні процеси в Україні за роки її незалежності супроводжувалися глибокою економічною кризою. У зв’язку з цим різко загострилось питання ресурсного забезпечення економічного розвитку, особливо його фінансової складової.

  Однією з найболючіших проблем, перед необхідністю розв’язання якої стоїть сьогодні Україна, є проблема залучення коштів для її подальшого успішного розвитку. Одним із найбільш перспективних напрямків залучення фінансових ресурсів, та відповідно, розвитку ринку фінансових послуг України є позики на міжнародних ринках капіталу.

  Проте, слід відзначити, що вся діяльність України на міжнародних ринках капіталів спрямована на залучення зовнішніх фінансових позик, які використовуються здебільшого для забезпечення поточних потреб,  збільшуючи обсяги заборгованостей і, таким чином, створюючи підґрунтя для виникнення в майбутньому перешкод економічному зростанню, замість сприяти орієнтованому на перспективу розвиткові економіки.

Аналіз досліджень та публікацій з проблеми. Дослідження окремих фінансових інститутів на ринку фінансових послуг, у тому числі, їх становленню, присвячені праці багатьох науковців, зокрема: Гончаренко В.В., Горбача Л.М., Кауна О.Б., Осадця С.С. Серед останніх публікацій можна виділити наступних авторів: Власенко О.О., Свириденко А.А., Онищук Я.В., Стадник А.А.

Метою дослідження є аналіз стану ринку фінансових послуг України, визначення основних проблем та перспектив розвитку.

Викладення основного матеріалу. На ринку фінансових послуг існує безліч проблем, які потребують вирішення. Що стосується основних напрямків діяльності Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, спочатку найголовнішим завданням було підрахувати кількість суб’єктів регулювання. Сьогодні Держфінпослуг починає переходити на новий, більш якісний рівень – це контроль за ризиками, ризиковістю операцій і безризиковістю надання фінансових послуг споживачам.

 Ринок фінансових послуг є ринком, на якому відбувається обмін фінансовими ресурсами, надання кредиту та мобілізація капіталу. Об'єктивною підставою функціонування  фінансового ринку є неспівпадання потреби в фінансових ресурсах з наявністю джерел задоволення цієї потреби.

На жаль, сьогодні склалася така ситуація, що інформацію про діяльність фінансової установи, про надання фінансових послуг Комісія може оприлюднювати лише раз на рік. Цього недостатньо для фінансової установи або для споживачів фінансових послуг.

Оскільки законодавство не змінено, то вимога щодо оприлюднення інформації стосується лише річної звітності, але проблема існує і вирішувати її потрібно, шляхом створення умов для оприлюднення інформації, зазначеної хоча б і в квартальній звітності [1].

Питання, що досить актуальне для державних органів, які здійснюють нагляд за фінансовими установами не лише на фінансовому ринку, а й на ринку цінних паперів і на банківському ринку – це взаємодія між органами нагляду. Сьогодні Держфінпослуг намагається побудувати систему обміну інформацією, яка б давала можливість здійснювати комплексний контроль за суб’єктами і відповідно реагувати у випадку порушень або негараздів з їхнього боку. Побудова такої системи коштує досить дорого і, на жаль, бюджетом не передбачено кошти на її створення.

Зважаючи на вищенаведене, основними проблемами українського ринку фінансових послуг є:

- відсутність належних правових засад для повноцінного розвитку ринку фінансових послуг;

- розбіжності в законах, які регулюють діяльність як самого фінансового ринку, так і окремих фінансових установ;

- постійні зміни в законодавчій базі щодо функціонування ринку фінансових послуг;

- недостатність капіталу та низький рівень професійної підготовки працівників значної частини небанківських фінансових установ;

- відсутність якісної системи обліку, звітності, розкриття інформації щодо діяльності фінансових установ в Україні;

- наявність факторів великих “ризиків” для інвесторів, позичальників і інших користувачів фінансових послуг [2].

Для вирішення цих проблем насамперед необхідно забезпечити проведення активної державної політики, яка повинна бути направлена на подальший розвиток системи регулювання фінансового ринку та нагляду.

Подолання вищезазначених проблем розвитку ринку фінансових послуг України призведе до стрімкого економічного зростання національної економіки і готовності нашої держави впевнено увійти у глобальну фінансову систему.

Наразі серед заходів, що пропонуються експертами до уваги, можна виділити такі: 1) змінити законодавство про фінансові послуги, у якому передбачити надання фінансових послуг суб’єктами права, які мають різний статус; 2) встановити чіткі та недвозначні критерії, яким повинні відповідати суб’єкти права для надання будь-яких фінансових послуг; 3) чітко визначити, чи такі обмеження та критерії застосовуються лише до українських організацій, які надають послуги, чи також до іноземних компаній, які працюють на ринку фінансових послуг в Україні.

Ринок фінансових послуг є інфраструктурою, яка вимагає комплексного підходу до вирішення своїх проблем. Необхідно поставити перед собою стратегічне завдання та розробити конкретні заходи по його виконанню.

Особливо це стосується вирішення законодавчих питань. Законодавство з питань функціонування ринку фінансових послуг повинно мати вигляд узгоджених між собою пакетів документів,  які регламентують максимально прості правила поведінки на ринку цінних паперів.

Ринок фінансових послуг на сьогодні ще не має достатніх механізмів саморегулювання, тому необхідною передумовою його розвитку є зміцнювання системи державного регулювання. Для цього необхідно щоб функція контролю за ринком здійснювалася інституцією, незалежною від політичних, урядових, а тим більше – лобістських, тіньових та корумпованих сил.

Основним напрямами розвитку ринку фінансових послуг є:

1.     Удосконалення базового спеціального законодавства.

2.     Забезпечення виконання вимог законодавства усіма учасниками ринку фінансових послуг.

Інвестор та інші учасники цього ринку повинні відчувати як захищеність своїх прав, так і реальність своїх обов’язків. Норми законів повинні постійно підкріплюватися гарантіями їх виконання на практиці.

3.     Упорядкування і підвищення ефективності інфраструктури ринку. 

4.     Розвиток інститутів колективного інвестування [4].

Упорядкування і підвищення ефективності інфраструктури ринку фінансових послуг України також є одним з приорітетних завдань на сучасному етапі. Орієнтиром тут повинно стати створення такої системи інфраструктури ринку, за якою операційні ризики було б зменшено до мінімуму.

Висновки. За умов глобальної інтеграції ринків фінансових послуг надзвичайно важливим завданням для кожної країни є забезпечення функціонування  конкурентноспроможного ринку фінансових послуг.

Фінансування інвестицій в реальний сектор через канали ринку цінних паперів і залучення на ці цілі неспекулятивних вітчизняних і іноземних капіталів повинно стати найважливішим джерелом нового етапу промислового підйому. Замість ринку з величезною перевагою державних цінних паперів повинен з'явитися фондовий ринок економічного зростання.

Розвиток ринку фінансових послуг передбачає стратегічної постановки завдань та підтримки їх виконання як з боку урядових, так і неурядових організацій.

Розвиток інфраструктури фінансових ринків вимагає об'єднання зусиль держави та професійних учасників цих ринків з метою забезпечення необхідного ресурсного потенціалу перетворень. Лібералізація функціонування ринків фінансових послуг передбачає створення умов для більшої самостійності та незалежності від держави їх учасників.

Особливу увагу необхідно приділити просвітницькій діяльності серед населення України, яка б забезпечила підтримку впроваджуваних заходів населенням, підвищення його інвестиційної активності тощо.

 

Література:

1.     Алексеєнко Л.М. Розвиток ринку фінансових послуг як запорука економічного зростання / Л.М. Алексеєнко // Вісник економічних науки України. – 2008. - №1. – С.152-155.

2.     Ковтун Г.Н Проблеми регулювання ринку фінансових послуг в Україні / Г.Н. Ковтун // Економіка і фінанси. – 2008. - №7. - С.15-18.

3.     Криклій А.С. Ринок фінансових послуг України: етапи становлення та тенденції розвитку / А.С. Криклій, І.С.Каракулова // Економіка держави. – 2007. - №6. – С.9-12.

4.     Лузан Ю.Я. Удосконалення ринку фінансових послуг / Ю.Я. Лузан // Економіка АПК. – 2009. - №8. – С.68-74.