Теплинська А., керівник ІвановаО.В.

Донецький національний університет економікиі торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Управління прибутком підприємства

В умовах ринкових відносин підприємство повинне прагнути якщо не до одержання максимального прибутку, то принаймні до того обсягу прибутку, що дозволяв би йому не тільки міцно утримувати свої позиції на ринку збуту своїх товарів і надання послуг, але і забезпечувати динамічний розвиток його виробництва в умовах конкуренції. В остаточному підсумку це припускає знання джерел формування прибутку і методів по кращому їхньому використанню, а отже потребує від керівництва підприємствам мати довгострокову стратегію щодо управління прибутком підприємства.

Таким чином, основна мета даної роботи полягає у дослідженні особливостей процесу управління прибутком.

            Управління прибутком є важливою частиною економіки господарюючого суб'єкта. Розподіл прибутку є зворотнім боком процесу виробництва. Наскільки вдалим буде цей процес, настільки буде при незмінних умовах зростати ефективність виробництва. Найбільш складним є механізм розподілу прибутку на підприємствах колективної форми власності, оскільки він повинен будуватися з урахуванням багатьох факторів. Процес управління прибутком підприємств колективної форми власності, складовою частиною якого є дивідендна політика передбачає вибір оптимальної системи розподілу, яка б задовольняла  загальновиробничі інтереси підприємства у поєднанні з інтересами співвласників, причому ці інтереси є специфічними в залежності від організаційно-правової  форми колективної власності [1].

Під моделлю управління прибутком суб'єкта господарювання необхідно розуміти сукупність фінансово-правових та організаційно-технічних механізмів та прийомів прогнозування, планування та контролю затрат та доходів підприємства з метою забезпечення підтримання прийнятного рівня рентабельності діяльності суб'єкта господарювання у довгостроковій перспективі, а також досягнення інших цілей, визначених корпоративною стратегією [2].

Політика управління прибутком представляє собою процес виробітки і прийняття управлінських рішень по всіх основних аспектах його формування, розподілу та використання на підприємстві.  Головною метою політики управління прибутком є забезпечення зростання добробуту підприємства, підвищення його ринкової вартості.

Політика управління формування прибутку включає в себе наступні елементи:

1.     Розробка політики управління прибутком в процесі операційної діяльності;

2.     Розробка політики управління прибутком в процесі інвестиційної діяльності;

3.     Розробка політики управління прибутком в процесі фінансової діяльності[3] .

Саме прибуток визначає для підприємницької діяльності рішення трьох корінних взаємозалежних проблем: що продавати, як продавати і для кого продавати, і, таким чином, визначає політику формування прибутку - політику планування, організації, аналізу і контролю витрат і доходів в середині підприємства. Дослідження управління прибутку, рентабельності підприємства, витрат звертання, валових доходів, є найважливішим чинником при прийнятті організаційних і господарсько-управлінських рішень, створення сприятливих умов для реалізації планів і програм по нарощуванню прибутку. Іншими словами підприємства повинні чітко уявляти резерви збільшення прибутку, від чого він залежить і які основні параметри впливають на його величину.  В умовах ринкової економіки, прибуток - найважливіший оціночний показник діяльності підприємства, джерело матеріального добробуту підприємства і його працівників, держави в цілому. Саме політика розподілу прибутку визначає пропорції розподілу прибутку на внутрішні інвестиції, соціальні заходи, відшкодування в бюджет, і є іншою не менш важливою ланкою загальної політики управління прибутком на підприємстві.  Значимість управління прибутку, проблеми пошуку резервів його підвищення для підприємств є актуальними на сьогодення , що і визначило вибір теми науково-дослідницької роботи і її виконання.

Роздивимось управління прибутком на прикладі підприємства ЗАТ «Донецькриба», дані представимо у таблиці 1.

Таблиця 1

Види прибутку підприємства ЗАТ «Донецькриба»

Показники

Роки

Абсолютне відхилення

(+;-)

Темп зміни, %

2008

2009

1

2

3

4

5

Прибуток від реалізації

-423

-448

-25

105,91

Прибуток від  фінансової діяльності

494

547

53

110,73

Прибуток від звичайної діяльності до оподаткування

576

547

-29

94,97

Чистий прибуток

390

398

8

102,05

 

На підставі даних таблиці бачимо різні види прибутку підприємства. За реалізацією підприємство отримує збиток, але він покривається за рахунок інших доходів. Тому чистий прибуток отримується і в порівнянні з минулим роком відбувається ріст.

 

Список використаної літератури:

1.     http://www.masters.donntu.edu.ua/2003/fem/baklanova_elena/diss/index

2.     http://ko-online.com.ua/node/38959

3.     http://books.efaculty.kiev.ua/finpd/2/r4/1.htm