Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

Голишевська Л. В., Сорокопуд О. О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ПОНЯТТЯ БЮДЖЕТНОГО ДЕФІЦИТУ

 

Державний бюджет нашої країни формувався як самостійна економічна категорія протягом невеликого періоду, адже довгий час він був лише частиною бюджету СРСР. Державні фінанси в економіці країни, а саме соціально-економічному та культурному розвитку відіграють основну роль, це пояснюється тим, що із загальнодержавної казни виділяються кошти на всебічний розвиток держави. В наш час гостро відчувається проблема недостачі грошових коштів для покриття державних видатків, як наслідок неповноцінно розвинена економічна, соціальна, культурна та інші сфери життя нашого населення та країни в цілому. Бюджетний дефіцит в наш час явище звичне, та це є негативним для розвитку держави, особливо якщо така тенденція спостерігається декілька років поспіль, а розмір дефіциту є недопустимо великим.

На сьогоднішній день тема, яка дозволяє розглянути питання, що стосуються бюджетного дефіциту з різних наукових підходів залишається дуже актуальною, оскільки як відомо державний бюджет України за попередні роки (а це майже протягом за весь період незалежності держави, окрім 2008 року) має тенденцію, яка показує перевищення витрат над доходами (дефіцит).

Питаннями, які стосувалися проблем та їх шляхів вирішення щодо бюджетного дефіциту розглядали та поглиблено і детально вивчали такі українські економісти, як: Биков Д. [1], Дворецькa Г. [3], Кудряшов В. [4], Невінчаний І. [5, 6], та інші. В їх наукових працях розглянуто певним чином велика кількість проблемних питань пов’язаних з дефіцитом бюджету.

Метою написання даної роботи є визначення поняття бюджетного дефіциту та шляхів його покриття.

Отже, за Бюджетним кодексом України, бюджет – це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду [2].

Таким чином, державний бюджет – сукупність коштів, що належать державі та використовуються для виконання останньої функцій покладених на неї. Кошти, що належать до державної казни утворюються в процесі створення національного доходу.

Основну частину доходів бюджету складають податкові надходження, що стягуються з резидентів країни в процесі здійснення ними господарської діяльності.

Витрати, як уже зазначалося, здійснюються з метою забезпечення виконання завдань та функцій держави, а також для інших потреб в порядку передбаченому законодавством.

Дефіцит бюджету - перевищення видатків бюджету над його доходами [2].

Тобто, бюджетний дефіцит – це ситуація, при якій державні витрати, що використовуються для забезпечення виконання країною поставлених завдань, на певний період, перевищують доходи держави.

До причин, які слугують появі такої тенденції, як бюджетний дефіцит належать: зменшення приросту національного доходу, інфляційні процеси в економіці країни, недостатність чи відсутність фінансової стратегії, зменшення доходів та збільшення видатків.

Разом з тип перед законодавчою та виконавчою владою стоїть питання про методи фінансування бюджетного дефіциту.

До методів покриття дефіциту державного бюджету належать: емісія грошових коштів НБУ, за використанням яких повинно бути встановлено жорсткий контроль; внутрішні та зовнішні державні позики. Передумовою отримання позик є в першу чергу довіра з боку кредиторів, та наявність тимчасово вільних коштів у останніх. Проте при використанні вище зазначених методів покриття бюджетного дефіциту необхідно встановити чіткий державний контроль за використанням додатково отриманих коштів (за допомогою кредиту чи емісії).

Узагальнюючи вище сказане, варто зазначити, що для сучасного стану національної економіки є характерним явищем виникнення бюджетного дефіциту, який негативно впливає на економіку-соціальний розвиток країни. Дефіцитність бюджету є результатом діяльності держави та вказує на ефективність та раціональність використання останньою коштів, що їй належать. Для зменшення розмірів дефіциту варто звернути увагу на покращення стану державного регулювання наявними коштами та об’єктивніше оцінювати дійсні можливості країни щодо дохідних та видаткових статей державного бюджету, а також на можливість покращення тенденцій економічних процесів.

 

Література:

1. Биков Д. До запитання про державний бюджет / Биков Д. // Ринок цінних паперів України. – 2008. - № 7/8. – С. 13-17

2. Бюджетний кодекс України від 16. 04. 09 № 1275-VI

3. Дворецька Г. Державний бюджет України: аналіз, тенденції, проблеми / Дворецька Г. // Ринок цінних паперів України. – 2008. - № 7/8. – С. 31-39

4. Кудряшов В. Фінансування дефіциту державного бюджету / Кудряшов В. // Економіка України. – 2009. - № 4. – С. 52-64

5. Невінчаний І. Парадигма бюджетного дефіциту в історичному аспекті / Невінчаний І. // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - № 5. – С. 76-78

6. Невінчаний І. Основні шляхи подолання бюджетного дефіциту в Україні / Невінчаний І. // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - № 6. – С. 98-100