Экономика/12. Экономика  АПК

асистент , Мельник А.Є.

студентка 5 курсу ФЕП , Тарасюк В.С.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

АНАЛІЗ РУХУ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ НА АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Незалежно від виду діяльності підприємства грошові кошти є найціннішими його активами. Грошові активи перебувають в постійному русі забезпечуючи всі види діяльності підприємства: операційну,  інвестиційну,  фінансову,  та ототожнюються із системою «фінансового кровообігу», від якої залежить життєздатність підприємства. Значення та роль грошових потоків для діяльності підприємства зумовлює потребу їх окремого дослідження і глибокого аналізу для підвищення ефективності процесу управління ними і підприємством загалом.

Під грошовим потоком               науковці і практики розуміють надходження і використання грошових коштів у процесі здійснення всіх видів господарської

діяльності . Визначення поняття грошових потоків, їх систематизація, аналіз              і планування висвітлюється у працях провідних вітчизняних та закордонних вчених з проблем фінансового менеджменту, а саме: Бланка І.О., Ковалева В.В., Поддерьогіна А.М., Терещенка О.О., Брігхема Є., Стоянової Е. та ін.

Метою дослідження є теоретичні аспекти аналізу грошових потоків і виділення їх концептуальних основ, які базуються на системному підході вивчення поставлених задач.

У процесі виробничо – господарської діяльності підприємств постійно здійснюється кругообіг коштів. Укладання коштів у виробництво з метою виготовлення товарів й отримання виручки від продажу характеризує кругообіг коштів підприємств. Забезпечення грошових надходжень, які потрібні для відшкодування витрат виробництва  й обігу, своєчасне виконання фінансових зобов’язань перед державою, банками , формування доходів і прибутку є найважливішим аспектом діяльності підприємства.

Необхідність проведення аналізу грошових потоків полягає в обмеженості грошових ресурсів на підприємстві, нестійкому фінансовому стані багатьох підприємств, ризику втрати платоспроможності,  а        також в підвищенні рівня ефективності управління грошовими потоками та ін.

Основна мета аналізу грошових потоків полягає в виявленні рівня достатності формування грошових коштів, ефективності їх використання, а також збалансованості та синхронності  позитивного                                          і від’ємного грошових потоків підприємства [6].

До основних способів (інструментів) аналізу грошових потоків можна віднести:

-  логічні        способи    обробки   інформації  (порівняння,  відносних і середніх величин,  графічного і табличного подання даних,  групування, балансовий, евристичні способи);

-  способи детермінованого факторного аналізу (ланцюгової підстановки,  абсолютних різниць, відносних різниць,  інтегральний, логарифмування);

- способи стохастичного факторного аналізу (кореляційний аналіз) [6].

Грошові кошти одночасно є результатом операційної, фі­нансової та інвестиційної діяльності підприємства. Обсяг їх генерування в процесі операційної діяльності засвідчує визнання ринком товарів та послуг, що пропонуються під­приємством. Гроші як результат інвестиційної діяльності характеризують, з одного боку, отриманий поточний ефект їх збільшення у порівнянні з сумою, авансованою в інвести­ційні проекти, а з іншого боку, обсяги іммобілізації грошової маси з інвестиційних проектів у зв'язку із їх закінченням або виходом із них. Грошові кошти як результат фінансової діяльності характеризують обсяги залучення підприєм­ством грошей на фінансовому ринку [1].

Для забезпечення ефективного аналізу фінансово - економічної діяльності підприємства грошові потоки класифікують за певними ознаками: період оборотності обігових коштів; факт планування; критеріальна умова; балансовий підхід; вид витрат; номенклатура виробів.

Грошовий потік,що залежить від оборотності обігових коштів

На рис.1 подамо класифікацію грошових потоків залежно від кількості оборотів обігових коштів [2].

Одиничний

За один оборот обігових коштів

Кумулятивний(сумарний)

За місячний оборот обігових коштів  коштів

За річний оборот обігових коштів

За оборот обігових коштів протягом амортизаційного періоду

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1.Класифікація грошового потоку залежно від кількості оборотів обігових коштів

 

За джерелами надходження грошові потоки агропроми­слових підприємств можна поділити на зовнішні та вну­трішні. До внутрішніх належать надходження від реалізації продукції основного і підсобного виробництва, надлишку сировини, матеріалів, основних засобів, нематеріальних активів. Надходження коштів за рахунок ресурсів, які мобілізуються на фінансовому ринку, свідчить про викори­стання зовнішніх джерел [4].    

Аналіз динаміки грошових надходжень і видатків досліджуваного підприємства «Державне підприємство дослідне господарство Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва УААН» проводиться на основі фінансової звітності підприємства (табл.1).

Таблиця1

Рух грошових коштів ДПДГПДССІС УААН за 2007-2009рр.

Роки

Сума коштів на початок року,тис. грн.

Надходження грошових коштів, тис. грн.

Видаток грошових коштів,тис. грн.

Чистий рух грошових коштів, тис. грн.

Сума коштів на кінець року, тис. грн.

2007

71

1388

1429

-41

30

2008

30

541

306

235

265

2009

265

3550

1082

2468

2733

 

На протязі досліджуваного періоду виявили тенденцію до збільшення грошових надходжень , які у 2007 році становили  1388тис. грн. , а у 2009 році 3550 тис. грн.,що на 2162 тис. грн. більше,ніж у базисному році. Це свідчить про збільшення рівня кредитоспроможності підприємства та покращення перспективи його розвитку у майбутньому.

Збільшення суми чистого грошового потоку можна забезпечити за рахунок таких заходів:

- застосування методу прискореної амортизації;

- зменшення суми постійних витрат;

- посилення претензійної роботи з метою повного і вчасного стягнення штрафних санкцій та дебіторської заборгованості;

- зниження рівня змінних витрат;

- продаж не використовуваних видів основних засобів, нематеріальних активів і запасів [3].

За ознаками часу аналіз грошових потоків поділяється на ретроспективний та перспективний.

Ретроспективний аналіз здійснюють після завершення господарських операцій.  Він дозволяє    вивчити тенденції розвитку грошових потоків, здійснювати контроль за виконанням         планів, оцінювати реальний стан грошових потоків та виявляти диспропорції. Ретроспективний аналіз поділяють на оперативний і підсумковий. Оперативний аналіз проводять одразу після господарської операції або      через короткі проміжки часу (зміна, доба, декада). Підсумковий аналіз проводять вивчаючи результати роботи за звітний період (місяць, квартал, рік).

Перспективний аналіз грошових потоків проводять до здійснення господарських операцій. Він необхідний для обґрунтування господарських планів і прогнозів. Перспективний аналіз поділяється на короткостроковий і довгостроковий (стратегічний). Короткостроковий охоплює період до 1року, а довгостроковий більше як рік.

Таким чином, запропоновані концептуальні основи аналізу грошових потоків сприятимуть вдосконаленню  ефективного управління грошовими потоками на  підприємстві.

Отже, грошові надходження підприємств відіграють значну роль у процесі кругообігу коштів. Відшкодовуючи авансовані у виробництво вкладення, формуючи доходи і грошові фонди, вони створюють економічні умови для нового циклу виробництва і реалізації продукції та забезпечення платоспроможності аграрних підприємств.

Література

1.Завадська Н.О.Удосконалення аналізу грошових потоків як джерел фінансування витрат виробництва // Держава і регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2008.- №3.- 85-89.

2.Завадська Н.О. Удосконалення класифікацій грошових потоків // Держава і регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007.- № 6.- С.27-31.

3.Макарчук І.М. Аналіз та оцінка ефективності управління грошовими потоками аграрних підприємств // Формування ринкових відносин в Україні .- 2007.-№ 9.- С.125-131.

4.Поддєрьогін А.М. Фінанси підприємств: Підручник. - 5-те вид., перероб. та допов. - К.: КНЕУ,2004.-546с.

5. Положення ( стандарт ) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про рух грошових коштів» : Наказ Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. №87.

6.Ясишена В.В. Теоретичні аспекти аналізу грошових потоків підприємств // Економічний простір. – 2008. -№ 16. – С.122-128.