Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

Житарюк Н. В.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми та перспективи розвитку іпотечних відносин в Україні

 

 

У статті розглядаються проблеми іпотечного ринку в Україні, окреслено перспективи розвитку іпотечного кредиту на майбутнє.

Однією із форм довгострокового кредитування є іпотечний кредит. Відповідно до Закону України «Про іпотеку» іпотекою визнається вид забезпечення виконання зобов’язання  нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця. Іпотекотримач має право у разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому Законом [1]. Серед фахівців існують різні точки зору щодо ролі іпотечного кредитування для економіки України, але світова економічна наука і практика довели, що механізм іпотеки забезпечує синергетичний ефект, тобто, сприяє зростанню інвестиційної активності, ефективному використанню ресурсів, позитивно позначається на розвитку реального сектора економіки, забезпечує стабільні доходи комерційним банкам, допомагає у вирішенні соціальних проблем, сприяє збалансованому розвитку регіонів. Одним із факторів економічного зростання в Україні є формування іпотечної системи, яка узагальнює світовий досвід та відповідає українським реаліям.

Аналіз досліджень Бассової О. О., Євнуха О. Т., Шевченка К. дозволяє зробити висновки про зростання інтересу до іпотечного кредитування, але у вітчизняній літературі рівень теоретичного опрацювання зазначеної проблеми поки що недостатній. Це можна пояснити існуванням ряду проблем, що не дозволяють повною мірою використовувати іпотеку як гарантію своєчасного повернення банківських позик і не сприяють розвитку іпотечного кредитування. Одна з головних проблем становлення вітчизняного іпотечного ринку – формування необхідних грошових ресурсів для здійснення іпотечного кредитування. До числа факторів, які перешкоджають розвитку іпотечного кредитування, слід віднести: інфляційні ризики, нерозвиненість механізмів залучення коштів населення, непрозорість взаємовідносин учасників ринку, незначна роль Державної іпотечної установи на ринку іпотечних кредитів. Серйозні проблеми для іпотечного кредитування створює наявність тотальної дебіторської заборгованості між вітчизняними підприємствами. До проблеми в іпотечному кредитуванні можна віднести також істотну валютизацію. Нерухомість у нашій країні продається та купується в основному за валюту, що є ризиковано при зниженні курсу гривні стосовно долара (загострюються кредитні ризики).

Проблема забезпечення населення доступним житлом обумовлена низкою причин:

 1. Ринок житла зорієнтований переважно на заможних громадян, котрі спроможні сплатити його комерційну вартість. Ціни на житло як на первинному, так і на вторинному ринках постійно зростають. Громадяни із середнім рівнем доходів не в змозі побудувати або придбати житло за власні кошти.

2. Зменшення обсягів державного фінансування житлового будівництва, скорочення інвестицій організацій та підприємств на зазначені цілі призвело  до зниження темпів житлового будівництва, скорочення його обсягів і виникнення дефіциту на доступне якісне житло для середньозабезпечених верств населення.

3.  Слабко розвиваються напрями урядової житлової політики щодо державної підтримки громадян у розв'язанні житлового питання шляхом спільної участі обох сторін у фінансуванні будівництва нерухомості, зокрема надання цільових житлових субсидій, запровадження будівельних заощаджень [3, 13]

Іпотечне кредитування розвивається у першу чергу в комерційних банках великих міст, обласних центрів. Банки-лідери іпотечного ринку створили спеціалізовані іпотечні центри, на меті у яких –  розвиток іпотечних відносин з метою забезпечення дохідності банківських установ. В Україні поступово формується  іпотечна система, яка включає правові та інституціональні складові.

З 2004 року в Україні почав діяти новий учасник фінансового ринку – Державна іпотечна установа, основні завдання якої полягають у збереженні досягнутих темпів росту обсягів іпотечного кредитування. Головна функція цієї структури – розміщення іпотечного кредитування на вигідних умовах для позичальників і підтримка при цьому ліквідності первинних іпотечних кредитів. [4]

Макроекономічна ситуація в Україні поступово змінюється, створюються умови для довгострокового іпотечного кредитування. Подальший розвиток іпотечних відносин при державній підтримці позитивно позначиться на розвитку реального сектора економіки. Використання іпотечного кредиту дає можливість покращити бізнес-процес, модернізувати виробництво, що сприяє підвищенню якості та конкурентоспроможності продукції практично в усіх галузях, а це, в свою чергу, збільшує економічний потенціал країни.

Формування іпотечної системи в Україні відкриває нові фінансові перспективи для розвитку національної економіки:

- забезпечується підвищення рівня капіталізації інвестиційних ресурсів;

- започатковується новий механізм більш ефективного розподілу капіталу між сферами і галузями економіки, виникає новий імпульс для суттєвого розширення фондового ринку на основі появи нових іпотечних цінних паперів [2, 37].

Для розвитку іпотечного кредитування необхідним є:

– запровадження однакових механізмів оподаткування вкладень у цінні папери та на банківські депозити;

       забезпечення максимальної відкритості процедур видачі кредитів;

       врегулювання процедур кредитування в іноземній валюті;

       формування банками підвищених резервів.

Кредитування під заставу нерухомості дає змогу вирішити найважливішу соціальну проблему – забезпечення населення якісним житлом. Людина, яка володіє власним житлом, має можливість створити сім’ю, виховувати дітей, є більш стійкою до психологічного клімату. Забезпеченість комфортними житлово-побутовими умовами покращує здоров’я нації, збільшує тривалість життя громадян, що є основою для підвищення працездатності населення.

Все це позитивно позначається на економічному розвитку країни  та потребує викориистання системи іпотечного кредитування як потужного стимулу для стабілізації та зростання сучасної економіки.

 

 

 

Література:

1. Про іпотеку: Закон України від 5 червня 2003 року N 898 – IV.

2. Бассова О. О. Стан та перспективи розвитку іпотечного кредитування в Україні / О. О. Бассова // Економіст. – 2006. - № 9. – С. 36-39.

3. Шевченко К. Індекс іпотечного кредитування як інструмент здешевлення іпотечних кредитів / К. Шевченко // Вісник НБУ. – 2008. - №6, с. 12-16.

4. Рамкова програма іпотечного фінансування // Урядовий курєр. – 2005. - № 28.