Економічна наука/3. Фінансові відносини

Голишевська Л.В., Гончаренко Т.В.

Вінницький національний аграрний університет,Україна

                 СУТНІСТЬ БЮДЖЕТНОГО ПЛАНУВАННЯ

Бюджетне планування є складовою загальнодержавного економіч­ного планування. Рівень його організації, наукова обґрунтованість планових показників бюджету, їх збалансованість значною мірою ви­значають економічний і соціальний розвиток як окремих регіонів, так і держави в цілому. Оскільки в Бюджетному кодексі України прямо не дається визначення терміна "бюджетне планування", звернемося до відповідних визначень, які зустрічаються в українській економічній літературі й відображають певні характеристики цього поняття[1].

Бюджетне планування досить відповідальний процес, тому воно має свої "правила", основою яких є нормативна база. Розглянемо окремі з цих юридичних актів так у конституції України визначено основні підходи до фінансо­вих, у тому числі і бюджетних питань, вказані окремі контрольні строки їх вирішення. Так, проект бюджету має бути поданий Кабіне­том Міністрів на розгляд Верховної Ради до 15 вересня.

Бюджетний кодекс України є юридичним актом, в якому знач­на увага приділена процесам планування, зокрема дається перелік повноважень Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів та інших органів виконавчої влади державного і місцевого рівня, передбачена відповідальність за порушення бюджетного зако­нодавства. Чітко окреслені строки всіх чотирьох стадій бюджетного процесу на державному і місцевому рівнях, визначено механізм про­ходження проекту Закону про Державний бюджет, а також порядок затвердження місцевих бюджетів. Значна увага приділена механіз­му міжбюджетних трансфертів за всіма їх напрямами[2].

Окремі питання планування бюджетів уре­гульовані відповідними законами. Так, з 26 квітня 2000 р. набув чинності Закон України "Про державне прогнозування та розроб­лення програм економічного і соціального розвитку", де передба­чені механізми розроблення цих програм, що мають бути основою для річних бюджетів. Конкретні повноваження державних органів, які причетні до планування, передбачені законами, що регулюють їхню діяльність.

У Бюджетному кодексі передбачена відповідна процедура експер­тизи законів, які впливають на дохідну та видаткову частину бю­джетів.

Кожен законопроект, внесений до Верховної Ради України, про­тягом семи днів подається до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету для проведення експертизи щодо його впливу на дохідну та видаткову частину бюджетів та виконання Закону про Державний бюджет України у поточний бюджетний період[3].

Протягом двох тижнів, якщо Верховною Радою України не ви­значено інший термін, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету забезпечує підготовку експертного висновку щодо впливу відповідного законопроекту на  дохідну та видаткову частину бюджетів. До проектів законів, набрання чинності якими в поточ­ний чи наступний бюджетний періоди призведе до збільшення ви­датків або скорочення доходів бюджету, суб'єктом законодавчої ініціативи додаються пропозиції про видатки, які належить скоро­тити, та пропозиції про джерела додаткових доходів для покриття збільшення видатків. Жодна з таких змін не має призвести до збільшення державного боргу і державних гарантій, розмір яких установлено Законом про Державний бюджет України. При цьому законопроекти, які згідно з експертним висновком та рішен­ням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету не впливають на дохідну та видаткову частину бюджетів, вносяться до порядку денного пленарних засідань Верховної Ради України для їх розгляду у загальному порядку, встановленому Регламентом Вер­ховної Ради України та законопроекти, які згідно з експертним висновком та відповід­ним рішенням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету впливають на дохідну чи видаткову частини бюджетів, протягом трьох днів передаються Міністерству фінансів України для експерт­ного висновку щодо визначення вартісної величини впливу законо­проектів на дохідну чи видаткову частини бюджетів та для пропо­зицій щодо доцільності їх прийняття, можливості та терміну набрання ними чинності. Міністерство фінансів України у двотижневий термін готує експертний висновок та пропозиції до законопроектів і передає Комітету Верховної Ради України з питань бюджету для підготовки висновків щодо доцільності їх прийняття Верховною Радою Украї­ни і термінів набрання ними чинності[5].

Закони України, які впливають на формування дохідної та видат­кової частин бюджетів, мають бути опубліковані до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому випадку норми відповідних законів, що впливають на формування дохідної та видаткової частин бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Пропозиції Верховної Ради України до Основних напрямів бюджетної політики. Верховна Рада розробляє відповідні пропо­зиції, де відображена позиція депутатських груп і фракцій з основ­них питань бюджетної політики, яка розробляється Кабінетом Міністрів України.

Укази Президента регламентують окремі поточні пи­тання, що мають державну вагу і мають підтримуватись державою. Так, Указом Президента       № 434/2003 від 26 травня 2003 р. "Про деякі заходи щодо оптимізації керівництва в системі центральних органів виконавчої влади" було ліквідоваво посади державних сек­ретарів міністерств, їх перших заступників та заступників і введено посади перших заступників та заступників міністра.

Постановами та розпорядженнями  Кабінету Міністрів регламентуються механізми бюджетних процесів. Так, Кабі­нет Міністрів прийняв Постанову від 4 червня 2003 р. № 868 "Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2003 році", у якій передбачений механізм цих запозичень та визначені основні учас­ники цього процесу з української та іноземної сторін.

Згідно з Бюджетним кодексом Кабінет Міністрів розробляє про­ект Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджет­ний період.  

На загальнодержавному рівні в бюджетному плануванні беруть участь міжнародні фінансові інституції, зарубіжні консультанти, на­укові установи України, Кабінет Міністрів України, всі міністерства та відомства, відповідні комітети Верховної Ради України, окремі депутати та громадські організації.

На місцевому рівні відповідну участь беруть структурні підрозді­ли органів законодавчої та виконавчої влади, депутати, наукові та гро­мадські діячі.

Отже, бюдженте планування є загальнодержавною складовою економічного планування. Бюджетне планування  відіграє  значну роль та визначає основні підходи до фінансових і бюджетних питань, конкрктні строки їх вирішення. Бюджетний кодекс є юридичним актом в якому значна увага приділена процесам планування. Окремі питання планування бюджетів уре­гульовані відповідними законами. Кожен законопроект, внесений до Верховної Ради України, про­тягом семи днів подається до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету для проведення експертизи щодо його впливу на дохідну та видаткову частину бюджетів та виконання Закону про Державний бюджет України у поточний бюджетний період.

        Література:

1.Полозенко Д. В. Планово - інформаційнеій бюджетне планування в умовах ринку// Фінанси Укрвїни. - 2008, -№5. - С.72-77.

2.Ронкова А. Програмно- цільове планування податкового бюджету//Вісник податкової служби України.- 2008, - №41.-  С.39-40.

3.Рудик А. Бюджетне процвітання проблеми платоспроможності доходної частин//Соціальна політика.- 2008, - №9 .- С.20-22.

4.Сибірянська Ю. В. Застосування репресивних моделей при плануванні доходу бюджету//Інвестиції: практика та досвід.- 2008,   -№22.- С.38-42.

5.Чугунов І.В. Розвиток програмно-цільового методу планування бюджету //Фінанси України.- 2008, - № 5.- С.3-14.