Економічні науки / 3. Економіка АПК

Кривоконь О.С., Глазко Н.Д., Превар В.П.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

АНАЛІЗ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЇХ УПРАВЛІННЯ

На сьогодні економічні відносини країни характерні ефективним функціонування суб’єктів господарювання, які здійснюються за рахунок надходження та витрачання грошових коштів. Рух грошових коштів за обсягами і в часі визначає стабільність підприємства, а також його рівновагу.

Значний вплив на кінцеві результати підприємства має організація та планування грошових потоків від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Під грошовим потоком науковці і практики розуміють надходження та витрачання грошових коштів у процесі здійснення усіх видів діяльності. Дослідження даної теми розглядається у працях українських та російських вчених, а саме: Бланка І.А., Грачова Р., Гольцова С.М., Крупка М.І., Лахтіонова Л.А., Поддерьогіна А.М., Сайфулина Р.С., Шеремета А.Д. та ін.

Для зростання ефективності управління діяльністю підприємства потрібно аналізувати грошові потоки як від операційної, так і від інших видів діяльності. Проте аналіз показав, що не тільки у вітчизняній, а й у зарубіжній літературі аналізу грошових потоків  приділяється недостатньо уваги [2].

Відповідно до положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 4 „Звіт про рух грошових коштів” визначає, що грошовий потік являє собою надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів. Грошовими коштами визнаються готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання. Еквіваленти грошових коштів – короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості [3].

Для одержання інформації про кількість грошових ресурсів на підприємстві, його фінансовий стан, ліквідність, платоспроможність і підвищення рівня управління грошовими потоками здійснюють  аналіз руху грошових коштів.

Основною метою аналізу грошових потоків підприємства є визначення причин нестачі чи надлишку коштів, а також джерел їхніх формувань, надходжень і напрямів використання. Для дослідження ефективності управління грошовими потоками необхідно розрахувати та проаналізувати ряд показників, а саме такі як: ліквідний грошовий потік, коефіцієнт достатності чистого грошового потоку, коефіцієнт ефективності грошового потоку, коефіцієнт ліквідності грошових потоків, обертання грошових коштів та мінімально необхідна сума грошей.

Розглянемо ці показники на прикладі ФГ „Україна”, що здійснює господарську діяльність з метою отримання прибутку.

Ліквідний грошовий потік  характеризує абсолютну величину грошових коштів, які отримані від операційної, фінансової та інвестиційної діяльності підприємства. Він є важливим показником для внутрішніх користувачів (менеджерів, власників)  підприємства, адже визначає вплив позик та кредитів на діяльність підприємства. Значення показника для ФГ „Україна ”  є від’ємним і становить  -2860 тис. грн., це пов’язано з тим, що на початок періоду господарство мало більшу заборгованість по кредитах, ніж на кінець.

Коефіцієнт достатності чистого грошового потоку підприємства в періоді показує чи достатньо у підприємства коштів, щоб погасити суму основного боргу та суму визначених дивідендів. Для ФГ „Україна” значення такого показника становить 0,02, і це вказує на те, що у господарства вистачає коштів, щоб виконати свої зобов’язання.

Коефіцієнт ліквідності грошових потоків характеризує здатність підприємства покривати необхідні витрати грошових коштів позитивним грошовим потоком у звітному періоді. Для забезпечення необхідної ліквідності грошового потоку цей коефіцієнт має бути зі значенням, не нижчим від одиниці. Так, як для ФГ „Україна”, даний коефіцієнт становить 8,5, то це буде сприяти зростанню залишків грошових активів на кінець звітного періоду

Наступним показником є оборотність грошових коштів — це кількість оборотів грошей підприємства за аналізований період. Для його визначення необхідно обсяг реалізації продукції поділити на середній залишок грошей та дебіторської заборгованості. Даний показник ФГ „України” складає 5 оборотів, проте в порівнянні з минулим періодом має тенденцію до зменшення, тобто свідчить про неефективне використання грошових коштів.

Мінімальна сума грошових коштів на майбутній рік визначається як відношення операційних витрат за рік до оборотності грошових коштів. Для підтримання ліквідності протягом наступного року ФГ „Україна” повинно тримати в обороті 264 тис. грн. Якщо в обороті буде менше, це призведе до погіршення фінансового стану, якщо більше, то це буде невигідно для господарства, бо за одержані в борг кошти необхідно платити відсотки. Отже, можна стверджувати, що ФГ „Україна” не досить фінансово стійке, адже власних коштів господарству бракує для здійснення господарської діяльності, а тому воно користується довгостроковими та короткостроковими кредитами.

Визначення величини грошових потоків можна здійснювати двома методами: прямим та непрямим. Інформацію про надходження та витрачання коштів з різних видів діяльності і в різні періоди часу, а також визначає зв’язок між реалізацією і виторгом надає прямий метод. А різниця між надходженнями та використанням, свідчить про збільшення чи зменшення грошових коштів.

За непрямим методом прибуток коригується на не грошові статті для того,  щоб отримати залишок грошових коштів. Даний метод розкриває різницю між прибутком та грошовими потоками. Обидва методи використовуються у світовій практиці, проте найпоширенішим з них є непрямий, перевагами якого є те, що він не вимагає обліку кожної операції, пов’язаної з рухом коштів, а також дає змогу виявити причини відхилення сум грошових коштів від операційного прибутку [4].

Слід також відзначити, що проблема дослідження руху грошових потоків, посідає центральне місце в управлінні підприємством, адже формування необхідного обсягу грошей забезпечить зменшення залученого капіталу та більш ефективного використання власного капіталу. Управління грошовими потоками представляє собою частину фінансової політики підприємства, що направлена на формування ефективної системи управління коштами для досягнення поставленої мети його діяльності, і яке залежить від особливостей галузі підприємства. Для визначення необхідної суми грошових коштів, яку суб’єкту господарювання необхідно внести в господарську діяльність, можна визначити шляхом прогнозування руху грошових коштів. Це також, надасть інформацію підприємству, про те чи потрібно йому залучати капітал у вигляді короткострокових чи довгострокових кредитів.

Здійснюючи управління грошовими потоками, необхідно виявити причини недостачі коштів на підприємстві, і фактори, що спричиняють це, та визначення факторів, які впливають на збільшення грошових коштів. Використання таких напрямів, як розробка облікової політики та ефективної податкової політики суб’єкта господарювання, аналіз його фінансового стану, управління витратами і оборотними активами буде сприяти успішному функціонуванні ФГ „Україна”. Досить важливим методом управління грошовими коштами для господарства може бути використання платіжного календаря, завдяки якому, ми зможемо побачити надходження та витрачання коштів за певний період по днях.

Література:

1. Ареф’єв С.О. Місце грошових коштів у системі управління економічною безпекою підприємства // Актуальні проблеми економікою. – 2009. – № 7(97). – С. 86-89

2. Завадська Н.О. Удосконалення аналізу грошових потоків як джерела фінансування витрат виробництва // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2008. – №3. – С. 85-89

3. П(С)БО 4 „Звіт про рух грошових коштів”: затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999р. № 87 із змінами та доповненнями

4. Скорина Є. І. Переваги та недоліки складання звіту про рух грошових коштів // Економіка та держава. – 2008. – № 6. – С. 64-67