Економічні науки/3. Фінансові відносини

Голишевська Л.В., Астаєва А.І.

Вінницький національний аграрний університет

ДЕРЖАВНИЙ БЮДЖЕТ УКРАЇНИ ТА ЙОГО ГРОШОВЕ  НАПОВНЕННЯ

Бюджет завжди був важливим знаряддям впливу на розвиток економіки і соціальної сфери. В контексті даного дослідження найменш розробленими в науковому плані є питання грошового наповнення державного бюджету. Тому, наукове осмислення проблеми необхідне для вирішення таких практичних завдань, як створення фінансової бази, достатньої для виконання державними органами своїх завдань, створення гарантованих, передбачуваних та довгострокових доходних джерел бюджетів [2].

Підходи до вирішення проблеми формування доходної частини бюджету наведено у працях наступних вітчизняних та зарубіжних науковців: В.Андрущенка, Базилевич В.Д., Гой В., Дворецька Г., Дідківська Л.І., Жукевич О.М., Федосов В., Кайзерман В., Полозенко Д.В., Василика О., Ілларіонової А. та ін.

Державний бюджет впливає на сус­пільство через доходи і видатки, тобто ефективність бюджету слід досліджу­вати як при справлянні податків, збо­рів та обов'язкових платежів, так і при використанні бюджетних коштів [4].

Для реалізації своїх функцій держава відшукує фінансові ресурси. Основним джерелом доходів держави є валовий внутрішній продукт, частину якого вона і використовує. При чому, використовує лише ту частину, яка переходить у її власність без будь-яких умов і обов’язків по відношенню до інших осіб у вигляді різного виду платежів. Саме ця частина валового внутрішнього продукту і складає державні доходи, якими можуть розпоряджатися органи державної влади [5].

Класифікація доходів бюджету визначена Постановою Верховної Ради України  «Про структуру бюджетної класифікації України», яка була прийнята 12 липня 1996 року. Згідно з цим документом доходи групуються наступним чином: податкові надходження; неподаткові надходження; доходи від операцій з капіталом; офіційні трансферти; державні цільові фонди. Саме тому, під системою доходів Державного бюджету можна розуміти взаємозв’язок всієї сукупності доходів та її диференціацію на окремі групи.

Планування дохідної частини бю­джету має дуже важливе значення. Саме на основі уточненого прогнозу надходжень до державного бюджету на плановий рік розробляються показни­ки граничних обсягів видатків, надан­ня кредитів державного бюджету на плановий рік та доводяться до струк­турних підрозділів Мінфіну [2].

Отже, економічний зміст бюджету та його ланок розкривається в процесах формування та розподілу грошових ресурсів, які за своєю сутністю дуже різноманітні й охоплюють усі рівні державного управління. Одним із головних напрямів державної політики, який визначив Кабінет Міністрів України у Програмі своєї діяльності є підвищення ефективності державних фінансів.

Оскільки в структурі доходів Державного бюджету України основну частку складають податкові надходження, то вдосконалення діючої системи оподаткування буде мати найвагоміший вплив на подальше поліпшення системи доходів державного бюджету. Необхідність удосконалення податкової системи України очевидна. На даний час ця система потребує перенесення центру ваги з фіскальної функції до функції регулюючої [1]. 

Також, потрібно посилити інвестиційну складову державного і місцевих бюджетів.        

Таким чином, важливим елементом фінансової реформи має стати забезпечення наповнення дохідної частини бюджету, для чого потрібно:

 - ліквідувати необґрунтовані податкові пільги і привілеї та створити єдині умови оподаткування для всіх суб'єктів господарювання;

 - запровадити раціональний механізм перенесення збитків на зменшення об'єкта оподаткування податком на прибуток, який би не заохочував підприємства до штучної збитковості;   

 - створити прозорий механізм відшкодування ПДВ, максимально усував можливості для зловживань у цій сфері;

 - підвищити рівень добровільної сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) з метою недопущення нарощування податкового боргу;  

 - підвищити ефективність роботи податкових органів через вдосконалення механізмів адміністрування податків і зборів.

Отже, реформування фінансової системи України має бути спрямоване на інтеграцію вітчизняної економіки у світовий економічний простір, адаптацію українського податкового законодавства до вимог та принципів СОТ і Європейського Союзу [3].

Література:

1.   Гой В. Роль великих податків у наповненні державного бюджету України//Підприємництво, господарство і право. – 2009. - №10 – С.208;

2.   Дворецька Г. Державний бюджет України: аналіз, тенденції, проблеми// Ринок цінних паперів України . – 2008. - №7/8. – С.31;

3.   Держбюджет – 2010. Орієнтація на оздоровлення економіки та соціальний захист громадян//Людина і праця. - 2009. – №10. - С.25;

4.   Жукевич О.М. Актуальні проблеми застосування ПДВ в Україні// Економічний простір. – 2009. - №22/2 – С.258;

5.   Кайзерман В. Комплексна система організації наповнення бюджету //Вісник податкової служби України. – 2008. – С.6.