Економіка / 3. Фінансові відносини

Голишевська Л. В., Рекута О. Ф.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ УКРАЇНИ

 

На нинішньому етапі розвитку економіки держави все більшої гостроти набуває необхідність докорінного реформування бюджетних взаємозв'язків як за доходами, так і за видатками, а також міжбюджетних відносин. Це зумовлюється насамперед тим, що в ринкових умовах бюджет є основним джерелом фінансового забезпечення соціально-економічної політики в державі.

Особливості проблеми бюджетного процесу висвітлено у працях вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів С. Буковинського, Ш. Бланкарта, Дж.М. Б'юкенена, О, Василика, О. Кириленко, К. Павлюк, Ц. Огонь, В. Суторміної, І. Чугунова, С. Юрія та ін.

Бюджетний процес – це регламентована нормами права діяльність, пов'язана із складанням, розглядом, затвердженням бюджетів, їх виконанням і контролем за їх виконанням, розглядом звітів про виконання бюджетів, що складають бюджетну систему України [2].

Згідно з Бюджетним кодексом України стадіями бюджетного процесу визнаються:

1) складання проектів бюджетів;

2) розгляд та прийняття закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети;

3) виконання бюджету, в тому числі у разі необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України, рішення про місцеві бюджети;

4) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.

Бюджетний процес не обмежується лише підготовкою закону про асигнування коштів за групами статей видатків бюджету, - це постійний процес визначення пріоритетів держави, її завдань та функцій на певному етапі, розроблення відповідних цільових програм, формування управлінських стратегій, оцінки ефективності використання бюджетних коштів, контролю за дотриманням бюджетного законодавства та виконання бюджетних повноважень [4, с. 130].

Повний цикл бюджетного процесу, тобто період початку складання проекту бюджету до затвердження звіту про його виконання триває понад два роки. У ході здійснення окремих етапів діяльності з бюджетом, які мають назву стадій бюджетного процесу, реалізуються бюджетні повноваження всіх суб’єктів бюджетних правовідносин.

Бюджетний процес в Україні відбиває важливіші риси, властиві нашому бюджету — повнота доходів і видатків, достовірність, яка може бути досягнута на основі реальності показників бюджету, гласність і публічність та спеціалізація показників доходів і видатків бюджету, завдяки застосуванню бюджетної класифікації на всіх стадіях процесу, врахування державних інтересів при виконанні бюджетів, гарантованість самостійності місцевих бюджетів невтручанням державних органів у бюджетний процес по місцевих бюджетах, за винятком випадків, передбачених законодавством [3, с. 80].

Т. Виноградова вважає, що суспільна участь у бюджетному процесі - це безперервний процес взаємодії громадянського суспільства й органів влади, в основі якого лежать переговори з приводу організації законних прав, а також інтересів громадян і соціальних груп у бюджеті. Тому суспільна участь у бюджетному процесі України є перспективним напрямом, оскільки проблеми, які озвучуються громадськістю, починають безпосередньо вирішуватися або виражають потреби, що враховуються при прийнятті рішень.

Світовий досвід свідчить, що участь громадськості в бюджетному процесі:

є чинником контролю за органами влади;

дозволяє враховувати інтереси різних соціальних груп суспільства;

підвищує ефективність політики, що провадиться у бюджетній сфері в інтересах суспільства.

Умовою реалізації суспільної участі у бюджетному процесі є прозорість діяльності влади для громадян [1, с. 73].

Основними напрямками вдосконалення бюджетного процесу є законодавче вирішення бюджетних процедур, згідно з якими потрібно:

·     чітко розмежувати повноваження й відповідальність виконавчої та законодавчої гілок влади в процесі підготовки, затвердження та виконання бюджету;

·     уточнити нині діючі процедури підготовки та прийняття бюджету;

·     встановити процес утворення зобов'язань за платежами до бюджету та їх погашення так, щоб не припускати утворення заборгованості в бюджетній сфері;

·     контролювати максимальний рівень державного боргу та гарантійних зобов'язань уряду;

·     чітко визначити відповідальність розпорядників бюджетних коштів на всіх рівнях;

·     забезпечити необхідні повноваження Міністерства фінансів для організації розробки та виконання державного бюджету [3, с. 125].

Урегулювання проблеми відповідальності учасників бюджетного процесу за повне та своєчасне фінансування, цільове використання бюджетних коштів, своєчасне повернення бюджетних позичок сприятиме підвищенню ефективності бюджетного процесу, стабілізації й оздоровленню економіки.

Література

1.       Борбич І.  Нормативно-правові відносини між учасниками бюджетного процесу: поняття, перспективи розвитку.// Підприємництво, господарство, право. - 2008.-№3.-С.72-73.

2.       Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 р., №2542-3

3.       Воронова Л. К. Фінансове право України. - К., 2006. - 448 с.

4.       Кульчицький М.  Бюджетний процес в Україні в умовах прозорості і публічності.// Регіональна економіка. - 2009.-№3.-С.130-136.