Марценюк-Розарьонова О.В.

асистент кафедри фінансів та кредиту, ВНАУ

Радківська О.В.

Студентка ВНАУ

ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ

ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Основу соціально орієнтованої ринкової економіки становлять відносини, пов’язані з інвестуванням. Від обсягів, якості інвестицій, ефективності інвестиційного процесу значною мірою залежить доля вітчизняної економіки, яка потребує значних коштів на структурну перебудову і підвищення ефективності усіх форм господарювання. Саме від стану та ефективності інвестиційної діяльності залежить створення розвинутої економічної системи і відповідно – підвищення рівня життя населення, забезпечення громадянам України достойних умов існування.

         Формування в Україні соціально орієнтованої економіки зумовлена обсягами і якістю внутрішніх та іноземних інвестицій, а також ефективністю інвестиційної діяльності в цілому. Оцінюючи зміни, що відбулися за роки суверенної України, можна сказати, що інвестиційна сфера стає одним з основних чинників як для суб’єктів господарювання, так і для держави, що регулює та фіксує в правовій формі зміни, які відбуваються в даній сфері. Світовий досвід свідчить, що правовий режим інвестиційної діяльності визначається насамперед принципами і характером взаємовідносин держави з інвесторами на національній території [1].

         Метою здійснення інвестицій є отримання прибутку або досягнення соціального ефекту, тому інвестиційна діяльність має важливий соціально-економічний аспект. Недостатнє дослідження проблем правового регулювання суспільних відносин у сфері інвестиційної діяльності значною мірою негативно позначається на ефективності залучення та використання як внутрішніх, так і іноземних інвестицій в Україні, що призводить до зменшення ефективності економічного розвитку країни взагалі.

Важливого зовнішньополітичного значення набуває залучення іноземних інвестицій. Адже активний розвиток міжнародного економічного співробітництва, в тому числі інвестиційного, сприяє не лише активізації функціонування національного господарського механізму. Таке співробітництво дозволяє створювати систему міжнародної економічної безпеки, уникати конфліктів у разі розв’язання спірних питань.

Залучення іноземних інвестицій є важливим елементом подальшого розвитку зовнішньоекономічних зв’язків, оскільки загальний інвестиційний клімат у країні, умови проведення зовнішньоекономічної діяльності, що визначаються багатьма факторами, в тому числі і правовий, характеризують її як привабливу чи ні для іноземних інвесторів. Обсяг іноземних інвестицій є одним із показників ступеню інтеграції країни у світове господарство [2].

Ефективна інвестиційна діяльність може стати найважливішим засобом забезпечення виходу України з кризи. Вона може забезпечити досягнення реальних структурних зрушень у народному господарстві, у технічному переозброєнні виробництва, підвищенні якісних показників господарської діяльності, а, відповідно, життєвого рівня населення. Активізація інвестиційної діяльності є вирішальною ланкою економічної політики держав, оскільки на її основі можна реально здійснити структурну перебудову економіки України. А вона потребує використання усіх найважливіших факторів, які могли б сприяти зростанню обсягів інвестицій, підвищенню їх ефективності та позитивному впливу на темпи економічного зростання. Інвестиційні процеси в Україні, як і в будь-якій іншій трансформаційній економіці, відбуваються за участі багатьох складових, взаємопов’язаних державних і недержавних, фінансових та не фінансових інституцій, методів, засобів та інструментів.

         Розширене відтворення економіки не може відбуватися без належного забезпечення його інвестиційними ресурсами та без удосконалення управління всією інвестиційною діяльністю [4].

Пріоритетність розвитку аграрного сектору економіки України зумовлюється тим, що в сучасних умовах сільське господарство залишається головною продовольчою галуззю країни, успішний розвиток якої потребує залучення значних інвестиційних ресурсів. В АПК країни задіяні близько 40% населення і виробляється майже половина валового внутрішнього продукту. Активна інвестиційна діяльність в аграрному секторі сприяє збільшенню обсягів сільськогосподарського виробництва, підвищенню прибутковості аграрних підприємств, розширенню їхньої виробничої діяльності та, як результат, створенню додаткових робочих місць на селі, а також у промислових підприємствах, зростанню рівня задоволення споживчих потреб населення усієї країни й поліпшенню розвитку соціальної сфери села. Таким чином, активізація інвестиційної діяльності в аграрному секторі є актуальною проблемою сьогодення, розв’язання якої сприятиме виходу сільського господарства із кризи та відродженню села. Отже, інвестування АПК передбачає досягнення як економічного, так і соціального ефекту.                     

         Неодмінною умовою прискореного розвитку сільського господарства та подолання кризових явищ є активізація інвестиційної діяльності, нарощування виробничого потенціалу галузі, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, перехід до інноваційного шляху розвитку. Підвищення рівня інвестиційного забезпечення сільського господарства сприяє нарощуванню обсягів виробництва, зростанню результативності галузі, зміцненню продовольчої безпеки країни, а також розв’язанню соціальних проблем на селі.    

В наш час аграрний сектор економіки має недостатню інвестиційну привабливість для вітчизняного та іноземного інвесторів, які віддають перевагу підприємству, що має швидкий період окупності вкладених коштів, вищу прибутковість, більш конкурентоспроможну продукцію. Специфічність аграрного виробництва полягає у тому, що на відміну від промисловості виробничий цикл може тривати навіть не один рік, що значно уповільнює оборот авансового капіталу, причому через сезонність виробництва одержання прибутку і момент вкладення його у наступний цикл виробничого процесу не збігаються [3].

Зусилля України як молодої незалежної держави інтегруватися у світове співробітництво відбувається в умовах реформування відносин власності і структурної перебудови економіки всередині країни. Велике значення як стимулятора розвитку ринкових відносин за цих умов набуває залучення та оптимальне використання інвестицій, в тому числі іноземних.

         Преваги іноземних інвестицій над іншими видами економічної допомоги незаперечні. Вони виступають додатковим джерелом інвестування у вітчизняне виробництво, його модернізацію, розробку та запровадження нових технологій (не збільшуючи при цьому зовнішнього боргу країни, а навіть сприяючи отриманню коштів для його погашення), а також завдяки виробничій та науково-технічній кооперації забезпечують інтеграцію вітчизняної економіки у світову. Потреба української економіки в іноземних інвестиціях набагато більша, ніж їх фактичне вкладення.

Таким чином, іноземні інвестиції відіграють важливу роль в діяльності підприємства. Сприятливими умовами для залучення іноземних інвестицій є: політична та економічна стабільність; стан внутрішнього ринку, ступінь його насиченості товарною продукцією та задоволення попиту споживачів, собівартість виробництва інвестиційних проектів, що створюються.

         Перешкодами для залучення іноземних інвестицій є: часті зміни інвестиційного законодавства; несприятливе для іноземних інвесторів податкове законодавство; відсутність або неповна інформація щодо найбільш вигідних місць вкладення капіталу; відсутність вільноконвертованої національної валюти.

         Світова економічна криза набирає оберти. Найглибші кризи виникають у момент відсутності об’єктів інвестування, що формують ефективний попит, а також коли економічна система втрачає здатність ефективно перерозподіляти вже існуючі фінансові ресурси. Глобальні кризи виступають як кризи фінансування економічного розвитку й зачіпають основи не лише національної, а й світової фінансової системи.

         Події, що відбуваються сьогодні в Україні, та глибина фінансово-економічної кризи поряд з іншим зумовлені недооцінкою державою важливості створення ефективної системи державного капітального інвестування задля реалізації стратегії сталого економічного розвитку [4].

         Отже, інвестиційна діяльність є одним з найважливіших напрямів розширення та відтворення основних фондів та виробничих потужностей господарства на базі науково-технічного прогресу. Вона уможливлює регулювання розвитку економіки, істотне підвищення її ефективності. Ефективна інвестиційна діяльність може стати найважливішим засобом забезпечення виходу України з економічної кризи.

Література:

1.       Мацибора В.І., Збарський В.К., Мацибора Т.В. Економіка підприємства: Навчальний посібник / Мацибора В.І. – К.: Каравела, 2008. – 312 с.

2.       Чернадчук В.Д., Сухонос В.В. Основи інвестиційного права України: Навчальний посібник / За заг. ред. В.Д. Чернадчука. – 2-ге вид, перероблене і доповнене. – Суми: ВТД «Університетська книга»; К.: Видавничий дім «Княгиня Ольга», 2005. – 384 с.

3.       Борейко І.П. Оцінка інвестиційної діяльності підприємств аграрного сектору економіки // Економіка АПК. – 2009. – №12. – С. 74-79.

4.       Черваньов Д.М., Кухта П.В. Управлінські складові здійснення інвестиційної діяльності на підприємствах України // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №11. – С. 85-87.