Економічні науки/3. Фінансові відносини

Голишевська Л. В., Гуртовенко Т. Л.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

РОЗВИТОК МІЖБЮДЖЕТНИХ ВІДНОСИН В УКРАЇНІ

 

Слово  “бюджет” запозичене із англійської мови (“budget”), що дослівно перекладається як “шкіряний мішок, торба, гаманець”. Бюджет – це документ, в якому відображені доходи і витрати держави, органів місцевого самоврядування. Економічна сутність бюджету полягає у тому, що виникає об’єктивна необхідність у розподілі ВВП між галузями економіки, верствами населення й територіями з метою підвищення ефективності економіки.

Реформа бюджетної системи в цілому та системи міжбюджетних відносин зокрема є складовою глибоких соціально-економічних перетворень в Україні. Це пов'язано з тим, що загалом бюджет є провідною ланкою фінансової системи країни. До того ж успіх економічної стабілізації багато в чому зале­жить від створення оптимальних форм бю­джетних взаємовідносин, чіткого механізму вирівнювання горизонтальних і вертикаль­них дисбалансів у бюджетах усіх рівнів. При цьому слід зазначити, що на сьогодні еко­номічні перетворення в Україні характери­зуються вдосконаленням бюджетної систе­ми, формуванням нової законодавчої бази у цій сфері, закладанням нових механізмів упровадження та здійснення бюджетного процесу.

Бюджет можна розглядати як одну із сут­тєвих умов функціонування сучасної держа­ви, бо Державний бюджет - провідна ланка фінансової системи, яка поєднує головні доходи і витрати. Бюджет також розгляда­ють як економічну категорію, політичний інстатут, потужний важіль державного регу­лювання економіки, найбільший за своїм обсягом фонд коштів.

Доцільно враховувати сталість та розвиненість міжбюджетних відносин, які з погляду різних країн мають свої особливості та певні етапи розвитку.

Можна подати етапи становлення бюджетних відносин в Україні за допомогою схеми (рис. 1).

Подпись:                   Етапи становлення бюджетних відносин
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Незалежна Україна з дня прийняття

Незалежна Україна з моменту прийняття Бюджетного кодексу України (21.06.2001 р.)

 
 

 


       Рис. 1. Етапи становлення бюджетних відносин в Україні

Водночас історія реформування міжбю­джетних відносин в Україні, починаючи з 1992 р., свідчить про неоднозначний та су­перечливий характер її здійснення. Введен­ня нових підходів до регулювання міжбю­джетних відносин проходило в рамках ста­рої та відпрацьованої централізованої сис­теми планування та виконання єдиного Державного бюджету країни. І хоча за роки своєї незалежності Україна напрацювала необхідну законодавчу базу, цей процес продовжується й досі. Протягом усіх років існування незалежної Української держави в центрі уваги державних діячів, учених, прак­тиків, громадськості стоять питання вдоско­налення бюджетної системи загалом та міжбюджетних відносин зокрема [2].

Основними передумовами формування та розвитку міжбюджетних відносин в Украї­ні, що пов'язані із запровадженням інститутів виконавчої влади та місцевого самовряду­вання стали: роздержавлення місцевих рад; визнання принципу їх правової, організаційної та фінансової автономії; скасування принципів підпорядкованості в системі місце­вих рад; запровадження "вертикалі" виконав­чої влади в Україні; запровадження нової низової ланки в системі місцевого самовря­дування - територіальної громади; розмежу­вання функцій, повноважень, сфер відпові­дальності між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; визна­чення особливого статусу столиці України - м. Київ та Автономної Республіки Крим; установлення державного та адміністратив­но-територіального устрою України.

З ухваленням Конституції України від 1996р. в організацію виконавчої влади й місцевого самоврядування внесено ряд змін, які вплинули на організацію міжбюдже­тних відносин в Україні. Зокрема, закріплено поняття територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання в сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міс­та - самостійно вирішувати питання місце­вого значення в межах Конституції й законів України. Установлено право територіальних громад села, селища, міста самостійно за­тверджувати бюджети відповідних адмініст­ративно-територіальних одиниць та контро­лювати їх виконання.

Обласні та районні ради визначені як ор­гани місцевого самоврядування, що пред­ставляють спільні інтереси територіальних громад базового (а не регіонального) рівня сіл, селищ та міст. Обласні та районні ради не отримали права утворювати свої вико­навчі комітети, через що частину своїх пов­новажень змушені делегувати відповідним місцевим державним адміністраціям. Передбачено, що делегування пов­новажень має супроводжуватися передачею відповідним місцевим державним адмініст­раціям фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для здійснен­ня ними делегованих повноважень рад. Од­ночасно обласні та районні ради не мали власних джерел доходів. Таким чином об­ласні й районні ради практично позбавлені фінансової автономії [3].

Сучасний стан державного управління регі­ональним розвитком та процеси децентралі­зації гостро вирізняють проблему бюджетного регулювання регіонального розвитку.

Принциповим є відсутність концептуальної моделі держав­ного впливу на стабільність та сталість роз­витку міжбюджетних відносин в Україні. При цьому варто більшої уваги надавати таким напрямам регулювання міжбюджетних від­носин, як:

-              диверсифікація напрямів фінансової підтримки регіонів на підставі застосу­вання різноманітних важелів впливів та відповідних інститутів;

-              впровадження розширеного контролю щодо використання фінансових ресурсів у межах міжбюджетних відносин;

          - розробка підходів до оцінювання розви­тку окремих регіонів, визна- чення ефек­тивності міжбюджетного перерозподілу фінансових ресурсів, застосування ме­ханізму бюджетного вирівнювання [1].

Отже, система міжбюджетних відносин в Україні сформувалася не лише під впливом станов­лення економічної системи, а й під впливом змін, пов'язаних із запровадження в Україні вертикалі виконавчої влади та інституту міс­цевого самоврядування. При цьому слід зазначити, що на сьогодні еко­номічні перетворення в Україні характери­зуються вдосконаленням бюджетної систе­ми, формуванням нової законодавчої бази у цій сфері, закладанням нових механізмів упровадження та здійснення бюджетного процесу.

Література

1. Монаєнко А. О. Методи державного регулювання міжбюджетних відносин / Держава та регіони. Серія. Державне управління. - 2008. - № 2. – с. 144-148.

2. Монаєнко А. О. Становлення та розвиток міжбюджетних відносин в Україні / Держава та регіони. Серія. Державне управління. - 2008. - № 1. – с. 144-151.

       3. Монаєнко А. О. Роль органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у формуванні міжбюджетних відносин в Україні / Держава та регіони. Серія. Державне управління. - 2008. - № 4.- С. 158-161.

4. Салямов-Міхєєва К. Д. Міжбюджетні відносини як фінансовий механізм держави / Економіка. Фінанси. Право. – 2009. – № 3. – с. 19-25.