Вдовенко Л.О.

к.е.н., доцент кафедри фінансів та кредиту, ВНАУ

Марценюк-Розарьонова О.В.

асистент кафедри фінансів та кредиту, ВНАУ

Вишневська І.А.

Студентка ВНАУ

Планування та прогнозування на підприємствах України

 

Головною проблемою при здійсненні підприємницької діяльності  є ефективне управління  фінансами підприємства, де важливу роль має відіграти фінансове планування, саме планування є організаційним началом всього процесу реалізації обгрунтованих раніше напрямків подальшого розвитку. В умовах зниження обсягів фінансових ресурсів та зростання витрат перед підприємствами постало завдання відновлення на новій технологічній основі фінансового планування і прогнозування. Ефективність останього в значній мірі залежить від адекватності використаних методів планування та прогнозування.

Фінансове планування охоплює найважливіші сторони фінансово-господарської діяльності підприємства, забезпечує необхідний попередній контроль за утворенням і використанням матеріальних, трудових і грошових ресурсів, створює умови зміцнення фінансового стану підприємства.

Метою  роботи є визначення та висвітлення сутності фінансового планування та прогнозування, а також обгрунтування його необхідності для розвитку, ефективного управління та стабільності підприємства. Також необхідно розглянути можливе вдосконалення системи планів. Втілення нових прогресивних методів прогнозування стають сьогодні необхіднішими на підприємтсві, оскільки стимулюють використання наявних і прихованих ресурсів та підвищують економічну ефективність фінансово – господарської діяльності будь – якої фірми.

Актуальність теми полягає в тому що фінансове планування допомагає підприємству досягти високого рівня управління виробничо-господарської діяльності, яке забезпечує йому успіх на ринку, постійне вдосконалення матеріальної бази, соціальний розвиток колективу. В умовах зниження обсягів фінансових ресурсів та зростання витрат перед підприємствами постало завдання відновлення на новій технологічній основі фінансового планування та прогнозування. [8].

Основними дослідженнями в проблемній сфері системного прогнозування економіки  займаються такі вчені як: О.В. Панасенко, Н.І. Соловйова, Н.М. Давиденко, О.Г. Янковий, Р.К. Теличко, М.Д. Білик. Аграрний напрямок системного прогнозування представляють школи М.Я. Дем'яненка, П.Т. Саблука, В.В. Юрчишина. Напрямок державного стратегічного планування та розробки стратегій розвитку аграрного сектору України представлені науковим доробком О.В. Шубравської, П.М. Макаренко. Належне фінансовому плануванню віддали такі вчені як Д. Тредгуолда, В. Ойкен, Г.Гроссман, Дж. Гелбрейт. Вельми актуальною, особливо для аграрного сектору економіки, є проблема розробки фундаментальної концепції системного загальнодержавного прогнозування і планування, яка була б інтегрована із системою мікроекономічного планування [5].

Втім, ці питання висвітлюються із недостатньою маштабністю, що не сприяє їх вирішеню. Підприємства на практиці живуть сьгоднішнім днем. А реальне життя показує, що без прогнозування і своєчасного регулювання підприємницької діяльності не може бути ефективної самої підприємницької діяльності. Аналіз останіх публікацій та досліджень, присвячених цій темі дозволяє зробити висновок, що за сучасних умов  однією з основних передумов досягнення мети зміцнення фінансового потенціалу підприємства, а заразом і держави, є розробка чинної системи оподаткування, її зв'язків з економікою і бюджетом шляхом прогнозування, планування  і використання експертних оцінок. Офіційно держава спирається на законодавчу затверджену стратегічну важливість системи прогнозування і програмування, ця система продовжує функціонувати у просторі кон'юктурних політико економічних відносин. Така система має під собою достатньо поважну нормативно – правову основу основні нормативні акти , що регулюють процес здійснення підприємствами фінансово – господарської діяльності на основі створення фінансового плану та основні програмні розробки якими керуються при визначені основних планових та прогнозних показників.

Фінансовий план починається із розділу, де збираються в єдине ціле все припущення, зроблені в процесі розробки планів підрозділів. Основна мета розділу – дати пояснення всіх припущень, на базі яких складений поточний фінансовий план [7].

Можна виділити два типи припущень, що використовуються в процесі формування планів розділів: ключові та вторинні. Ключові припущення – зроблені при формуванні загальної цілі підприємства, тобто це кількісний вираз загальної цілі. Вторинні припущення - пов'язані із цільвими задачами окремих підрозділів та які, як правило, автоматично змінюються при зміні ключових припущень [4].

Отже, основними завданнями фінансового планування на підприємстві є:

1.  забезпечення виробничої та інвестиційної діяльності необхідними фінансовими ресурсами;

2.  установлення раціональних фінансових відносин із суб’єктами господарювання, банками, страховими компаніями;

3.  визначення шляхів ефективного вкладення капіталу, оцінка раціонального його використання;

4.  виявлення та мобілізація резервів збільшення прибутку за рахунок раціонального використання матеріальних, трудових та грошових ресурсів;

5.  здійснення контролю за утворенням та використанням платіжних засобів.

За ринкової економіки для вирішення виробничих та комерційних завдань, які потребують вкладання коштів, необхідною є розробка внутрішньофірмового документа – бізнес-плану. Бізнес-план має :

1.                  давати конкретні уявлення про те, як функціонуватиме підприємство, яке місце воно займатиме на ринку;

2.                  містити всі виробничі характеристики майбутнього підприємства, детально описувати схему його функціонування;

3.                  розкривати принципи та методи керівництва підприємством;

4.                  обов’язково містити програму управління фінансами, без якої неможливо розпочати справу та забезпечити ефективність її виконання;

5.                  показати перспективи розвитку підприємства інвесторам та кредиторам  [2].

За умов економічної кризи перехідного періоду бізнес-план підприємства має передусім вирішувати завдання поліпшення його фінансового стану. У цьому зв’язку розгляд саме фінансового аспекту бізнес-плану є найактуальнішим.

Фінансовий план — це найважливіший елемент бізнес-плану, який складається як для обґрунтування конкретних інвестиційних проектів, так і для управління поточною та стратегічною фінансовою діяльністю [3].

Нині, коли підприємствам надано самостійність у плануванні, вони можуть не складати фінансового плану або складати його в будь-якій довільній формі, що її вони вважають для себе найбільш прийнятною.

Ринкове господарювання повертає всі підприємства до фінансового планування і певним чином впливає на методи цього планування. Фінансове планування має вирішити двоєдине завдання [6]. З одного боку, воно зводиться до точних розрахунків фінансових показників на найближчим час і балансового їх узгодження у відповідному фінансовому документі, а з іншого – до прогнозних розрахунків, що носять імовірнісний характер.

На практиці прогнозування здійснюється шляхом використання більш складних балансових рівнянь і сполучення даного методу з іншими методами прогнозування. Цілком очевидним є те, що без фінансового планування не може бути досягнтий рівень управління економікою підприємства, який забезпечує підвищення її ефективності, успіх на ринку, розширення та оновлення матеріальної бази, успішне розв'язання соціальних питань, здійснення матеріального стимулювання працівників[1].

Таким чином, проведення економічного прогнозування процесів і явищ є невід'ємним елементом і важливим етапом підготовки та прийняття управлінських рішень, спрямованих на забезпечення економічної стійкості підприємств.

ЛІТЕРАТУРА

1.                  Бадзим О.С. Удосконалення методів розробки фінансової складової бізнес-плану//Актуальні проблеми економіки. -2009р. - №12. - С.79-86.

2.                  Білик М.Д. Фінансове планування на підприємстві в сучасних умовах//Фінанси України. - 2007р. - №4. - С.133-141.

3.                  Гончарова Л.І. Економічний аналіз у сфері оподаткування як підґрунтя планування та прогнозування податкових надходжень//Актуальні проблеми економіки. - 2009р. - №9. - С.219-226.

4.                  Линенко  А.В. Особливості складання бізнес-плану// Держава та регіони. Серія:Економіка та підприємництво. - 2007р. - №2. - С.148-150.

5.                  Панасенко О.В. Вдосконалення фінансового планування на підприємстві з використанням економіко-математичних моделей// Актуальні проблеми економіки. -2008р. - №7. - С.219-226.

6.                  Соловйова С.К. Параметри системного прогнозування в аграрнрму секторі економіки//Економіка АПК. – 2010р. - №1. – С.22-29.

7.                  Циглик І.І. Прогнозування, планування і регулювання як складові підприємницької діяльності в системі внутрішнього економічного механізму//Економіка, фінанси, право. - 2009р. - №4. - С.6-9.

8.                  Янковий О.Г. Вдосконалення планування на підприємстві за допомогою математико-статичних методів прогнозування//Актуальні проблеми економіки. - 2009р. - №1. - С.229-250.