Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Дашко І.М., Кулемзіна О.

Криворізький факультет Запорізького Національного університету, Україна

Особливості організації маркетингових

досліджень в Україні

 

Для оцінки маркетингових ситуацій та прийняття на її основі маркетингових рішень необхідні маркетингові дослідження. Маркетингові дослідження – це наукове дослідження, спрямоване на систематичний збір, оцінку й аналіз фактографічної інформації щодо потреб, думок, мотивації, відносин, поведінки окремих осіб і організацій, пов’язаних з маркетингом, тобто всіма аспектами просування на ринку певних товарів і послуг, а також підготовки цієї інформації до прийняття маркетингових рішень.

В Україні маркетингові дослідження почали проводитися кілька років тому. Їх використання пов’язане насамперед з появою на ринку великої кількості незалежно діючих виробників продукції.

Сьогодні в Україні налічується близько півсотні організацій, що займаються маркетинговими дослідженнями. Це – «Українська маркетингова група» (UMG) і «Українське опитування і дослідження ринку» (USM).

На сьогоднішній день рівень розвитку ринку маркетингових досліджень оцінюється як середній. Основними перешкодами на шляху його розвитку експерти вважають сукупність зовнішніх і внутрішніх факторів: з одного боку, відзначена експертами некомпетентність провайдерів маркетингових досліджень, з іншого, нерозуміння керівництвом компаній необхідності маркетингових досліджень.

Велика частина маркетингових досліджень проводиться рекламними агентствами, державними службами, комунальними господарствами, транспортними компаніями і торговельними організаціями.

Маркетингові дослідження дають змогу оцінити потреби (попит) споживачів, створити відповідну програму їх задоволення, визначити у зв'язку з цим проблеми й можливості фірми, оцінити ефективність маркетингової діяльності тощо.

Конкретним результатом досліджень маркетингу мають бути розробки, які використовуються при виборі і реалізації стратегії і тактики маркетингової діяльності підприємства.

Звідси випливає загальна мета маркетингових досліджень — виявити можливості фірми забезпечити собі конкурентні позиції на конкретному ринку, знизити при цьому ступінь невизначеності й ризику, підвищити ймовірність успіху маркетингової діяльності.

До основних завдань маркетингових досліджень можна віднести:

- дослідження ринку та його основних суб’єктів, тобто поведінки споживачів, конкурентів, постачальників, посередників, контактних аудиторій, аналіз та прогнозування кон’юнктури ринку;

- оцінка конкурентних позицій підприємства та його продукції на ринку і розробка на підставі цього рекомендації з її попрощення;

- прогнозування збуту на товари підприємства.

Вирішальний фактор успіху в сучасному бізнесі — ефективне   застосування маркетингових досліджень. Тому потрібно правильно зробити постановку завдання.

         Постановка завдання маркетингового дослідження – один з найважливіших і самих складних етапів процесу маркетингового дослідження. Якщо завдання маркетингового дослідження не було поставлено належним чином, то всі зусилля, час і гроші, вкладені в проект маркетингового дослідження, будуть витрачені даремно.

       Маркетингові дослідження включають етап ідентифікації проблеми, і етап розв'язку проблеми.

        Маркетингові дослідження допомагають керівництву підприємства бути в курсі того, наскільки ефективно функціонують усе ланки бізнесу.

Аналізуючи вищесказаний матеріал можна сказати, що основною метою маркетингових досліджень є забезпечення соціального і фінансового ефекту. В основі першорядного - соціального ефекту - є задоволення нестатків і потреб людини, забезпечення робочих місць, досягнення більш високого життєвого рівня. Одержання фінансового ефекту пов'язано безпосередньо з маркетинговими дослідженнями, а саме з вивченням місткості ринку з метою забезпечення збуту продукції, і як наслідок- одержання прибутку. Від того яка проблема стоїть перед організацією  залежить й вибір виду досліджень.
Процес проведення маркетингових досліджень складається з 5 основних етапів
:   

-    виявлення проблем і формулювання цілей;

-         добір джерел, збір і аналіз вторинної інформації;

-         планування й організація збору первинної інформації;

-         систематизація й аналіз зібраної інформації;

-         надання результатів, найважливішим з яких є виявлення проблем і формулювання цілей маркетингових досліджень, тому що при неправильному встановленні цих двох ключових елементів приведе в кінцевому результаті до вибору іншого результату дослідження.

 

Література:

1.      Баришев А.Ф. Маркетинг: Учебник. - М.: Издательский центр «Академия»; Мастерство, 2002.

2.      Карпенко Н.В. Маркетинг: Навч.посібник.-Харків:Студцентр, 2004.- 208с.

3.      www.marketing.prom.ua/

4.      www.pro-consulting.com.ua/market_research/

5.      www.alpina.kiev.ua/marketing