Васенко О.В.

Національний технічний університет України «Київський політичний інститут»

Сучасні тенденції розвитку електронного бізнесу в Україні

Інформація є важливою рушійною силою економічного зростання та соціальних змін. Успішний розвиток мережі Інтернет та бурхливе зростання електронного бізнесу в черговий раз довели, що інформаційний сектор економіки, на даний момент є найбільш динамічним та найбільш прибутковим.

Розбудова інформаційного суспільства в Україні вимагає прискорення процесів інформатизації всіх сфер виробничо-господарської діяльності, пришвидшення темпів створення національної інформаційної інфраструктури ринку електронних послуг, завдяки чому телекомунікації, апаратно-програмне забезпечення, автоматизовані інформаційні системи, глобальна мережа Інтернет, інформація та знання повинні  стати основними засобами виробництва. Людство невпинно просувається до інформаційної епохи, в якій економіка та бізнес стають електронними і здійснюються у мережі Інтернет [1].

Електронний бізнес перебуває зараз в стані динамічного розвитку, створюється дедалі більше і більше доповнень та мережевих рішень, за допомогою яких все частіше підприємницька діяльність у традиційних сегментах економіки пристосовується до вимог «нової економіки» і повністю або частково переноситься в кібернетичний простір. Необхідно зазначити, що підприємницькі інфраструктури швидко оцінили комерційний потенціал Інтернету, і електронний бізнес перетворився в один із приоритетних напрямків їхнього розвитку. Стан та розвиток електронного бізнесу значною мірою визначають темпи наближення країни до побудови інформаційного суспільства, створює підґрунтя для прискорення інтеграції її економіки у світову. Тому проблема розвитку електронного бізнесу в Україні є  своєчасною та безумовно актуальною.

Основними тенденціями розвитку електронного бізнесу в Україні є:

-       Україна за багатьма показниками розвитку телекомунікацій відстає не тільки від розвитих країн світу, але і від країн Східної Європи. Тому Україні потрібно інтенсивно розвивати нові перспективні послуги (мобільний зв’язок, Інтернет, послуги передачі даних), створюючи для цього необхідні умови: цифровізації ліній зв’язку, упровадження нових технологій, розвиток конкуренції і створення можливостей для безперешкодного входження на ринок нових операторів;

-       перехід від аналогових до цифрових мереж зв’язку. Для зменшення кількості пошкоджень телефонів і зменшення відповідної втрати доходів – повна заміна застарілих лінійно-кабельних споруджень;

-       розвиток телекомунікаційної сфери, зокрема державна підтримка діяльності операторів у цифровізації сільської і гірської місцевості;

-       збільшення спектра надання послуг за рахунок застосування нових технологій у сфері телекомунікаційних послуг;

-       розвиток і впровадження сучасних ІКТ у різноманітні сфери господарської діяльності;

-       необхідно створювати вузли високошвидкісного доступу до Інтернет в усіх регіонах,  реалізовувати побудову мережі цифрового абонентського доступу за технологією хDSL. Тому що Інтернет є базою для розвитку електронного бізнесу в Україні;

-       підвищити рівень автоматизації виробничих і торговельних підприємств, а також якість телекомунікацій, посилити безпеку передачі та обробки даних, створити прийнятну нормативно-правову базу електронних операцій [2];

-       розвиток електронної комерції необхідно підтримувати за допомогою впровадження державної програми «Електронна комерція» на базі діалогу бізнесу, влади і громадськості [1].

Питання розвитку електронного бізнесу має зайняти провідне місце у системі основних пріоритетів нашої держави. Розвиток і впровадження електронного бізнесу потрібно розглядати як засіб забезпечення конкурентоспроможності національної економіки.

На розвиток міжнародної електронної торгівлі в Україні та світі впливають ще й загальносвітові тенденції.

По-перше, в останні роки у зв'язку зі зниження цін на комп'ютерні системи і програмне забезпечення спостерігається бум у галузі продажів комп'ютерів.

Друга тенденція полягає у зростанні кількості користувачів Інтернетом. До 2020 р. приблизно більш як 1 млрд. людей почнуть виходити в онлайн і буде створено понад 100 млн. сайтів. Український сегмент Інтернету в даний час являє собою більш як 12 тисяч сайтів, і також очікується щомісячний ріст відвідувачів на 15 % .

Третя тенденція – це ріст онлайнових покупок, обсяг яких збільшився з 8 млрд. дол. у 1999 р. до більш ніж 130 млрд. у 2006 р.

Четвертий напрямок пов'язаний з різким ростом кількості домашніх компаній. Кількість людей, що працюють удома, підскочило з 4 млн. у 1990 р. до майже 28 млн. у січні 2010 р [5].

До факторів, які певним чином перешкоджають повноцінному розвитку електронного бізнесу в Україні необхідно віднести:

-       недостатній економічний потенціал і недовір'я простого користувача;

Одна з проблем ведення електронного бізнесу - захист інформації. Користувач повинен стежити за тим, щоб On-line платежі в Мережі, також як і введення інформації про утримувача картки, проходили по захищеному протоколу зв'язку.

-       недостатній рівень державних гарантій і правових норм;

Однією із основних проблем розвитку електронного бізнесу в Україні взагалі, і Інтернет-сектора фінансових послуг зокрема, є прогалини у законодавчій базі. В Україні не існує законодавчих актів, які б чітко регулювали сферу Інтерент-послуг.

-       нерозвиненість сервісу, доставки товарів і надання послуг;

Швидкість роботи сайтів і зручність використання у багатьох випадках залишає бажати кращого. Це визначається якістю устаткування, на якому працює компанія, і програмним забезпеченням.

Розвиток електронного бізнесу в Україні значною мірою буде залежати від політики держави у даній сфері діяльності, а саме: в першу чергу від встановлення нормативно-правової бази. Вирішення питань правового регулювання сфери Інтернет-послуг повинно стати основою для врегулювання наявних й потенційних ризиків, серед яких ухилення від податків, шахрайство, порушення прав інтелектуальної власності та ін. Тому закріплення основ електронної комерції у Цивільному кодексі України та подальший розвиток правового регулювання сфери Інтернет-послуг повинні закласти фундамент для розквіту електронного бізнесу в нашій державі.

Також держава повинна приділити більше уваги таким питанням, як  податкові пільги в сфері електронного бізнесу, вкладання коштів в освіту, високі технології, розвиток телекомунікацій, Інтернету, а також організацію їх інфраструктури.

Можливо, використання електронного бізнесу в Україні не отримало такого масштабного розвитку як у таких країнах, як США, Швеція, Швейцарія, але Україна має значні перспективи розвитку даної сфери діяльності, адже може врахувати досвід інших країн, які пройшли такий же шлях становлення та розвитку електронного бізнесу.

Література:

1.     Плескач В.Л., Затонацька Т.Г. Електронна комерція: Підручник. – К.: Знання, 2007. – 535 с.

2.     Плескач В.Л. Технології електронного бізнесу: Монографія. – К.: КНЕУ, 2004. – 223 с.

3.     Електронна комерція: Навч. посібник / А.М. Береза, І.А. Коваль, Ф.А. Левченко та ін. – К.: КНЕУ, 2002. – 326 с.

4.     http://www.ukrstat.gov.ua