Экономические науки”/ 10.Экономика предприятия.

Полякова Н. І.

Сухарев П. М.

Донецький  національний університет економіки и торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Організація підсистеми фінансового аналізу

як складової частини організаційної структури підприємства

Аналітична інформація займає значне місце у системі економічної інформації і відіграє важливу роль в управлінні внаслідок взаємопов’язаності, порівнянності та альтернативності її показників, що характеризують факти господарювання. Зауважимо, що вітчизняні суб’єкти господарювання відчувають гостру потребу в оперативній та достовірній аналітичній інформації, якою може забезпечити аналітичний відділ лише за умови раціональної організації такої підсистеми управління на підприємстві. Це обумовлює актуальність проблеми, що досліджується в даній статті.

Як зазначають Сопко В.В., Завгородній В. П., бухгалтерський облік, контроль і аналіз — це специфічні види управлінської роботи (функції управління). Вони є складниками загальної трудової діяльності людей у сфері керування та водночас являють собою напрями управління. У єдності двох аспектів — роду (виду) діяль­ності й виду інформації — облік, контроль і аналіз утворюють підсистеми управління[1, с. 4-5].

Метою дослідження є характеристика підсистеми організації фінансового аналізу та її основних складових частин з позиції системного аналізу.

Теоретичні, методичні та практичні проблеми організації економічного аналізу на підприємстві досліджені в наукових працях Ф.Ф. Бутинця, І.П. Житної, І.Д. Лазаришиної, Є.В. Мниха, Г.В.Савицької, В.В Сопко., В. П Завгороднього.,  М.Г. Чумаченка та інших. Проте, необхідно відмітити, що на даний момент існує термінологічна невизначеність та недосконала структурна наповненість організації аналізу на підприємстві, нечіткий розподіл функціональних обов’язків серед суб’єктів аналізу, недосконалість методологічного, організаційного, технічного забезпечення досліджуваного процесу.

Так, Сопко В.В., Завгородній В. П. відмічають, що термін «організація» має різні смислові відтінки. У найзагаль­нішому значенні це упорядкування, налагодження певної системи. Організація передбачає досягнення та збереження стану певної впорядкованості елементів (вузлів) системи в цілому, підтримання якісної її визначеності[1, с. 6].Звідси, на нашу думку, враховуючи точку зору перерахованих раніше науковців, термін  «організація аналізу» можна визначити наступним чином.

Організація аналізу (в тому числі фінансового) – це науково обґрунтований процес створення необхідних умов, упорядкування та чіткого регламентування всіх елементів підсистеми аналізу з метою формування та подальшого вдосконалення й пристосування до умов, що змінюються,  діючого методичного механізму суб’єктами організації аналізу на конкретному підприємстві, що дозволить забезпечити якісною аналітичною інформацією, що відповідає встановленим вимогам,  користувачів для прийняття управлінських рішень.

Система аналізу – це набір компонент, взаємодія яких забезпечує науковий розвиток аналізу та реалізацію його у навчанні і практичній діяльності з метою створення аналітичної інформації для задоволення потреб користувачів. Систему аналізу підприємства доцільно охарактеризувати як комплекс елементів, взаємодія яких забезпечує формування аналітичної інформації для потреб менеджменту.

Можна зробити висновок, що фінансовий аналіз є однією з підсистем аналізу, який здійснюється на підприємстві в процесі господарювання та прийняття економічних  рішень, і який також повинен мати раціональну організацію та чітку побудову.

Отже, керуючись наведеним визначенням терміну можна виділити такі елементи зазначеної підсистеми як суб’єкт, об’єкт, процес організації аналізу, а також комунікаційний зв'язок між цими елементами як необхідна складова такої динамічної системи.

Беручи до уваги положення наукової роботи Сіменко І. В., виділимо об’єкти організації фінансового аналізу на підприємстві[2, с.162]:

1) технологія проведення фінансового аналізу стану підприємства;

2) діяльність аналітичного відділу з питань проведення фінансового аналізу;

3) організаційне забезпечення фінансового аналізу;

4) методичне забезпечення фінансового аналізу;

5) технічна база та ергономічне забезпечення процесу здійснення фінансового аналізу.

Відмітимо, що до суб’єктів організації фінансового аналізу на підприємстві можна віднести:

1) керівник підприємства;

2) аналітична служба, її структура та особливості побудування в залежності від специфіки та масштабів підприємства;

3) служба внутрішнього контролю;

4) служба внутрішнього аудиту.

Процес організації підсистеми  фінансового аналізу на підприємстві має декілька етапів, які здійснюються в рамках принципів організації будь-якої системи управління підприємством. До таких етапів доцільно відносити:

1) визначення мети аналізу та задач щодо її реалізації;

2) формування структури аналітичного відділу;